WYŁAZ DACHOWY - JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWY DO POMIESZCZENIA NIEUŻYTKOWEGO?

WYŁAZ DACHOWY - JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWY DO POMIESZCZENIA NIEUŻYTKOWEGO?

17.08.2023

BlogSponsorowany

Wyłazy dachowe montuje się w połaci dachu. Wykorzystuje się je w pomieszczeniach nieogrzewanych, a więc wszelkich przestrzeniach nieużytkowych w budynkach parterowych i wielokondygnacyjnych. Czemu służy w praktyce wyłaz dachowy i jak dobrze dobrać go do danego pomieszczenia?W jakim celu montuje się wyłazy dachowe?


Wyłaz dachowy pełni dwie bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim zamontowane w połaci wyłazy dachowe są skutecznym sposobem na doświetlenie pomieszczeń. Światło naturalne pozwala wygodniej i swobodniej korzystać ze strychu, pomieszczeń gospodarczych czy garażu, poprawiając przy tym bezpieczeństwo w dobrze oświetlonej przestrzeni. Wyłazy dachowe umożliwiają ponadto poprawną wentylację na poddaszu, dzięki czemu można uniknąć w pomieszczeniach nieużytkowych zaduchu i niebezpiecznej nawet w pomieszczeniach gospodarczych wilgoci. Wyłaz dachowy ze względu na swoją prostą konstrukcję nie jest przy tym drogi, więc warto pokusić się o montaż tego rodzaju świetlika.


Jak dobrać wyłaz dachowy do pomieszczenia?


Główną funkcją wyłazu dachowego jest zapewnienie dostępu światła i wentylacji pomieszczenia. Powinien też w razie potrzeby umożliwić wyjście na dach. Ponieważ wyłaz dachowy to istotny dla trwałości i szczelności dachu element, warto zdecydować się na produkt sprawdzony, wytrzymały i wykonany z solidnych materiałów. Wyłazy dachowe Dakea wykonane są z impregnowanego i zabezpieczonego środkami przeciwgrzybiczymi drewna sosnowego, wyposażone w podstawowy pakiet szybowy, gdyż w pomieszczeniach nieużytkowych nie ma potrzeby zapewnienia wysokich parametrów termoizolacyjnych. Producent zadbał także o ich łatwy montaż, a także możliwość zamontowania ich w różnych rodzajach pokrycia oraz dachach o różnym kącie nachylenia (od 15 do 60 stopni).

Na co zwrócić uwagę, montując wyłaz dachowy?


Wyłaz dachowy nie wymaga ocieplenia, ponieważ z zasady przeznaczony jest do zastosowania w pomieszczeniach nieużytkowych. Montując wyłazy dachowe, należy jednak pamiętać, że ich prawidłowa instalacja zdecyduje o szczelności dachu i bezpieczeństwie w pomieszczeniu. Prace dekarskie warto więc powierzyć fachowcom, warto pamiętać, że wyłazy dachowe Dakea wyposażone są w zintegrowane kołnierze. Wyłazy mogą też mieć różny sposób otwierania, a ten warto dostosować do sposobu, w jaki chcemy z okna korzystać i miejsca jego ulokowania. Należy też zwrócić uwagę, czy wyłaz dachowy posiada ograniczniki, które zapobiegną zatrzaśnięciu się otwartego okna, a jeśli jest to wyłaz otwierany na bok, czy komin bądź antena nie będą blokowały możliwości rozchylenia jego skrzydła.