WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O CZYSZCZENIU KLIMATYZACJI.

WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O CZYSZCZENIU KLIMATYZACJI.

10.08.2023

BlogSponsorowany

Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia, które nie tylko chłodzą i ogrzewają powietrze, ale także dbają o jego jakość. Regularne czyszczenie jest kluczowe dla ich efektywnego działania i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Przyjrzyjmy się, dlaczego regularna konserwacja klimatyzacji jest tak istotna, jak ją realizować i jakie są związane z nią koszty.

Dlaczego warto czyścić klimatyzatory?


Poprawnie zainstalowana klimatyzacja nie wymaga skomplikowanej obsługi, lecz istnieje pewien element, o którym nie wolno zapominać – to regularne czyszczenie urządzenia. Podczas chłodzenia powietrza w klimatyzatorze może powstawać wilgoć. Jej nadmiar jest niekorzystny zarówno dla struktury budynku, jak i zdrowia jego mieszkańców. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, stąd niezbędność regularnej konserwacji. Warto podkreślić, że filtry w klimatyzatorze nie zawsze zatrzymują wszystkie zanieczyszczenia. Powietrze przepływające przez wymienniki ciepła może przenosić kurz, zarodniki grzybów i bakterie, które mogą osiadać na łopatkach wentylatora oraz wymiennikach. Usunięcie tych cząsteczek jest niezbędne podczas czyszczenia, by zapewnić zdrowy klimat w pomieszczeniach.

Zaniedbanie regularnego czyszczenia klimatyzatora może prowadzić do wielu problemów. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może wpływać negatywnie na zdrowie. Ponadto, nagromadzone zanieczyszczenia mogą obniżać wydajność urządzenia, zwiększając jednocześnie koszty eksploatacji. Skutkiem tego klimatyzator może pracować głośniej, zużywać więcej energii i wydzielać nieprzyjemne zapachy spowodowane obecnością wirusów lub pleśni.

Podsumowując, regularne czyszczenie klimatyzacji jest nie tylko korzystne dla urządzenia, ale również kluczowe dla zdrowia i komfortu osób korzystających z pomieszczeń, w których klimatyzacja jest zainstalowana. Czysty klimatyzator to wyższa jakość powietrza, większa wydajność i mniejsze koszty eksploatacyjne.

Jak często czyścić klimatyzator?


Serwis klimatyzacji w Rzeszowie powinien być przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku, optymalnie na przełomie września i października oraz marca i kwietnia. Oto kluczowe elementy, które powinny zostać sprawdzone podczas takiego przeglądu:

  • stan filtrów,
  • kondycję parownika,
  • sprawność sterowników,
  • jakość połączeń w układach,
  • condycję przewodów i całej instalacji.

Dodatkowo, filtry w klimatyzatorze domowym zaleca się czyścić co trzy miesiące, chociaż ta częstotliwość może być różna w zależności od stopnia zużycia filtra i ilości kurzu oraz pyłków w powietrzu. Warto podkreślić, że filtry w klimatyzatorach domowych są zwykle wielokrotnego użytku, więc można je czyścić, a nie tylko wymieniać.

Czyszczenie filtrów klimatyzacji domowej to procedura, która nie jest skomplikowana. Zwykle wystarczy otworzyć przedni panel urządzenia, wyjąć filtr i przeprowadzić czyszczenie. W przypadku filtrów wielokrotnego użytku, idealnie nadaje się do tego ciepła woda lub odkurzacz.

Natomiast jeśli chodzi o czyszczenie wewnętrznej części klimatyzatora oraz jego kluczowych komponentów, tę część konserwacji zdecydowanie warto powierzyć specjalistom posiadającym odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty. Ma to szczególne znaczenie w przypadku klimatyzatorów typu split, gdzie kontrola i czyszczenie obejmuje zarówno jednostkę wewnętrzną, jak i zewnętrzną.