KRZEWY ZIMOZIELONE NA PNIU - POPRAWA NASTROJU W ZIMOWE DNI

KRZEWY ZIMOZIELONE NA PNIU - POPRAWA NASTROJU W ZIMOWE DNI

09.08.2023

BlogSponsorowany

Większości właścicieli ogrodów zależy na tym, aby ich przydomowe tereny zielone wyglądały estetycznie, a rosnące w nich rośliny były zdrowe i okazałe. Dotyczy to również tych, które stanowić mają dekorację balkonów lub tarasów. Tutaj też entuzjaści zieleni chcieliby cieszyć oko efektowną roślinnością bez względu na warunki atmosferyczne, panujące za oknem. Obecnie ogromny wybór na rynku ogrodniczym powoduje, że nadejście chłodniejszych miesięcy w roku nie musi oznaczać, że nasze ogrody czy balkony będą w okresie jesienno-zimowym straszyć pustką lub suchymi gałęziami. Kluczem jest tutaj wybór odpowiednich gatunków roślin z rodzaju krzewów zimozielonych.

Czym są krzewy zimozielone?


Tego rodzaju rośliny charakteryzują się przede wszystkim tym, że nie tracą liści zimą, pozostają więc zielone przez cały rok, nawet poza właściwym dla nich okresem wegetacyjnym. Oczywiście w krzewach takich zachodzi również proces wymiany liści, jednak następuje on wiosną i w taki sposób, że gałęzie nigdy nie pozostają gołe. Zarówno to, jak i fakt, że najczęściej tego typu roślinność nie wymaga wysoce skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, powoduje, że jest to popularna opcja zagospodarowania przydomowych terenów zielonych. Grupa krzewów zimozielonych na pniu jest dodatkowo również idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną przyozdobić roślinnością swoje balkony.

Krzewy zimozielone są czasem, nie do końca zgodnie z prawdą, nazywane wiecznie zielonymi. Te drugie bowiem różnią się nieco tym od zimozielonych, że wymiana liści odbywa się tutaj przez cały rok, chociaż również w sposób prawie niezauważalny. Tego typu rośliny żyją w przedziale 3 do 11 lat.


Liściaste krzewy zimozielone na pniu.


Wybierając odpowiednią roślinność, która przetrwać ma różne warunki atmosferyczne, zależy nam zazwyczaj również na tym, aby nie wymagała ona zbyt wielu zawiłych zabiegów pielęgnacyjnych. Do tego dochodzi naturalnie kwestia odpowiedniego wyglądu takich krzewin, mają one bowiem upiększać balkon, taras czy ogród. W kategorii liściastych krzewów zimozielonych na pniu wyróżnić można kilka ciekawych opcji, charakteryzujących się ciekawym wyglądem oraz cieszących dużą popularnością. Wśród nich wyróżnić można:

  • trzmielina - najbardziej znana w formie niewysokiego, płożącego krzewu, który jest łatwy w uprawie; odmianę tą cechuje jasny, zielono-żółty kolor liści, które są mrozoodporne;
  • ostrokrzew - roślina popularna w odmianie "Alaska", której mrozoodporne liście są bardzo efektowne - błyszczące, barwy ciemnozielonej; roślina idealnie pasująca do polskiego klimatu;
  • głogownik -  krzew o równie atrakcyjnych, błyszczących liściach, które wczesną wiosną przyjmują ciekawe czerwono-pomarańczowe zabarwienie, a kilka tygodni później na krzewie pojawiają się białe kwiaty, średniej wielkości.

Iglaste krzewy zimozielone na pniu.


Również entuzjaści iglastych wersji krzewów zimozielonych na pniu nie muszą się martwić, oni także mogą wybrać coś dla siebie. Wśród iglaków, które z powodzeniem przetrwają warunki zimowe, na uwagę zasługuje przede wszystkim sosna czarna. Jest to krzew, który w odmianie "Marie Bregeon" charakteryzuje się pięknym kulistym kształtem, w jaki formuje się całe igliwie i to bez konieczności przycinania. Krzewina sosny rośnie niespiesznie i najlepiej spisuje się w nasłonecznionym miejscu. Jej igły są długie i jasnozielone.

Niemały wybór krzewów zimozielonych na pniu stwarza więc okazję do całorocznego upiększania balkonów, tarasów oraz ogrodów, bez konieczności podejmowania specjalistycznych czynności pielęgnacyjnych, za to z gwarancją na możliwość posiadania naturalnej roślinności również wtedy, gdy za oknem panuje ponura aura. Wszystkiego o krzewach zimozielonych szczepionych na pniu dowiecie się z poradnika: https://poradnikogrodniczy.pl/krzewy-zimozielone-na-pniu.php.

KRZEWY ZIMOZIELONE NA PNIU - POPRAWA NASTROJU W ZIMOWE DNI