WYPOSAŻENIE WARSZTATU LUB MAGAZYNU – JAKIE REGAŁY WYBRAĆ?

WYPOSAŻENIE WARSZTATU LUB MAGAZYNU – JAKIE REGAŁY WYBRAĆ?

07.08.2023

BlogSponsorowany

Regały są nieodłączną częścią wyposażenia każdego magazynu, warsztatu, sklepu oraz piwnic. Wybierać można spośród wielu różnych modeli i rodzajów. Które sprawdzą się najlepiej, drewniane, plastikowe czy metalowe?


Rodzaje regałów – ich zalety i wady


Regały drewniane to wersja najbardziej elegancka i estetyczna, ale może okazać się nietrwała w użytkowaniu. W piwnicach, magazynach czy warsztatach panują zazwyczaj warunki niekorzystnie wpływające na drewno, które wówczas szybko niszczeje. Problemem może być również czasochłonne i wymagające dużych nakładów utrzymanie ich w należytej czystości.

Regały plastikowe również cechują się estetycznością, są łatwe w czyszczeniu, ale w pomieszczeniach, gdzie nacisk kładzie się głównie na nośność i stabilność, nie sprawdzą się. Są mało wytrzymałe i ułożone na nich ciężary mogą powodować odkształcenia i pęknięcia.

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą regały metalowe. Cechują się dużą stabilnością i wytrzymałością, nawet na bardzo duże obciążenia. Są odporne na niekorzystne warunki, jak wilgoć, niska czy wysoka temperatura i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają długotrwałe i funkcjonalne użytkowanie, są łatwe w utrzymaniu czystości, a przy tym również stylowe i w dobrym guście.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze regału?


Decydując się na zakup regału metalowego, należy kierować się przede wszystkim potrzebami i możliwościami wnętrza, do którego będzie przeznaczony. Najbardziej istotnym jest tu dostosowanie jego wymiarów do pomieszczenia, ale także planowane obciążenie i rodzaj przechowywanych na nim przedmiotów i materiałów. Jeżeli regał będzie przeznaczony do przechowywania dużych i ciężkich przedmiotów lub substancji płynnych, warto zdecydować się na półki metalowe, zamiast tych z płyty wiórowej.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest system mocowania regału. Musi on zapewnić stabilność i bezpieczeństwo zarówno użytkowania regału, jak i przechowywanych na nim przedmiotów. Nie bez znaczenia jest również rodzaj materiał wykonania regału, np. aluminium czy stal, oraz jego zabezpieczenia antykorozyjnego.

Nie bez znaczenia jest również możliwość dobrania akcesoriów dodatkowych do regału, jak drzwi, szuflady czy kosze. Tu również należy wybrać te najbardziej przydatne, odpowiednie dla indywidualnych potrzeb i jak najlepszej organizacji przechowywania. Dobrym rozwiązaniem może także okazać się wybór zestawów modułowych, z możliwością późniejszej rozbudowy o dalsze elementy. W niektórych przypadkach, zwłaszcza na dużych powierzchniach, sprawdzą się regały mobilne – na kółkach lub w wersji z odczepianymi kółkami.