JAK DOBRAĆ TYP I ROZMIAR MATERACA?

JAK DOBRAĆ TYP I ROZMIAR MATERACA?

11.07.2023

BlogSponsorowany

Wyniki badań prowadzonych przez firmę Kneipp na temat jakości snu wśród Polaków nie pozostawiają wątpliwości, że tylko mała część uczestników ankietowanych twierdzi, iż nie doświadcza żadnych kłopotów z nocnym odpoczynkiem. Jak jednak podkreślają medycy i psychologowie, zdrowy i spokojny sen jest jednym z kluczowych aspektów fizjologicznych, wpływających na działanie człowieka we wszystkich sferach jego istnienia.
Na nieprzerwany sen i uczucie zmęczenia tuż po przebudzeniu mogą mieć wpływ niewłaściwe nawyki żywieniowe lub zbyt mała aktywność fizyczna. Niejednokrotnie jednak przyczyna jest zupełnie inna. Zdarza się, że zakłócenia snu mogą być spowodowane po prostu przez problemy techniczne. Jakie łóżka i materace powinniśmy wybierać, aby każda drzemka była czystą przyjemnością?Typy łóżek dla dorosłych


Planowanie aranżacji wnętrz, szczególnie przytulnej sypialni, zazwyczaj stanowi prawdziwą satysfakcję i okazję do wykazania się umiejętnościami dekoracyjnymi. Podczas wyboru łóżka, kupujący często kierują się jedynie rozmiarem pomieszczenia, gdzie ma znaleźć się mebel, jak również ceną i atrakcyjnością wizualną samego łóżka. To poważne niedopatrzenie, ponieważ trzeba również zwrócić uwagę na materiał, z którego łóżko jest wytworzone oraz na jego właściwości. W odniesieniu do rodzaju użytych materiałów, można wyróżnić:

  • łóżka drewniane;
  • łóżka metalowe;
  • łóżka tapicerowane np. skórą lub innym materiałem.

Konstrukcja łóżka powinna być na tyle wytrzymała, aby zapewniała stabilność. Mebel służący do snu musi cechować się szczególnie odpornym stelażem, który utrzymuje pewną elastyczność, ale jednocześnie nie powoduje zapadania się materaca. Łóżka metalowe są bardzo trwałe i czasem przybierają dość nietypowe kształty, podczas gdy łóżka tapicerowane charakteryzują się niesamowitą miękkością. Niemniej jednak specjaliści uważają za najzdrowsze dla kręgosłupa człowieka tradycyjne łóżka drewniane.

Przyjęło się, że łóżko pojedyncze powinno mieć co najmniej 90 cm szerokości, a mebel służący do snu dla dwóch osób co najmniej 120 cm szerokości, aby zapobiegać upadkom i zapewnić każdemu z użytkowników swobodę ruchów podczas snu. Z drugiej strony, długość łóżka powinna wynosić co najmniej 200 cm, aby osoba dorosła mogła w pełni rozprostować ciało. Spanie w skulonej pozycji lub z nogami wystającymi poza krawędź łóżka to prosta droga do doświadczenia bólu i niewłaściwych postaw ciała. Ważna jest również wysokość łóżka. Łóżka umieszczone zbyt nisko, na przykład bezpośrednio na podłodze, powodują dyskomfort podczas zasypiania wieczorem i porannego wstawania. Optymalna wysokość to taka, która odpowiada wysokości standardowego siedzenia na krześle, ponieważ nie obciąża zbytnio stawów kolanowych.

Rodzaje materacy


Materac do łóżka powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb danej osoby oraz jej wagi. Osoby o większej masie ciała powinny wybierać adekwatnie twardsze materace i na odwrót. Przed dokonaniem wyboru materaca, można przeprowadzić krótki test jego użyteczności. Wystarczy, że położymy się na nim na boku, sprawdzając, czy jest to wygodne dla kręgosłupa. Jeśli w tej pozycji kupujący czuje dyskomfort lub niezręczność, to oznacza, że musi poszukać innego produktu, który spełni jego indywidualne potrzeby. Zazwyczaj przyjmuje się zasadę, że materac do spania nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy.

Ważny jest także dokładny dobór rozmiaru materaca. Musi być on dopasowany do specyficznego modelu łóżka. Zbyt duży materac nie będzie pasował, zaś zbyt mały może się przesuwać, co sprawi, że sen nie będzie komfortowy. Warto wybierać tylko materace z certyfikatami. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór typowych materaców z pianki termoelastycznej dostosowujących się do ciepłoty ludzkiego ciała. Ponadto, jeśli ktoś narzeka na nadwrażliwość skóry, może wybrać specjalistyczny materac hipoalergiczny i antybakteryjny. W przypadku osoby ciężko chorej, która większość czasu spędza w łóżku, zalecany będzie nowoczesny materac przeciwodleżynowy. Wysokiej jakości materace znajdziesz w sklepie https://lulandia.pl/