ZALETY I KORZYŚCI Z UŻYWANIA SPRĘŻAREK ŚRUBOWYCH BEZOLEJOWYCH

ZALETY I KORZYŚCI Z UŻYWANIA SPRĘŻAREK ŚRUBOWYCH BEZOLEJOWYCH

10.07.2023

BlogSponsorowany

We współczesnym biznesie opartym w dużej mierze na urządzeniach zasilanych sprężonym powietrzem szeroko wykorzystuje się bezolejowe sprężarki śrubowe. Ich zalety są nieprzecenione – urządzenia te cechują się wysoką sprawnością przy minimalnym ryzyku powstania awarii, lecz także korzystną ceną bieżącej eksploatacji. Różnicę pomiędzy nimi stanowi sposób zmniejszania tarcia. Poznaj bliżej bezolejowe sprężarki śrubowe – idealny wybór do branży spożywczej czy farmaceutycznej.


Jak zbudowana jest sprężarka śrubowa?


Sprężarka śrubowa to urządzenie wysoce zaawansowane technicznie, które spręża powietrze i nadaje mu właściwy kierunek przepływu w zupełnie inny sposób niż w przypadku urządzeń tłokowych. Konstrukcja sprężarki śrubowej opiera się na kilku elementach mechanicznych różniących ją od tłokowej. Warto wśród nich wyróżnić zespół dwóch śrub – fundament każdego urządzenia sprężającego gaz na tej podstawie – oraz monolityczną obudowę o podwyższonej szczelności. 

Praca każdej sprężarki, zarówno tłokowej, jak i śrubowej, polega na zmniejszeniu objętości gazu, czyli przeważnie powietrza, przy jednoczesnym zachowaniu jego masy, co z reguły oznacza zwiększenie gęstości, a tym samym ciśnienia w układzie. Wykorzystuje się je szeroko – zarówno w małych warsztatach samochodowych, jak i największych zakładach wytwórczych z kategorii spożywczej.

Sprężarka tłokowa spręża powietrze wieloetapowo. W pierwszej fazie gaz jest wtłaczany do wnętrza urządzenia poprzez otwory ssawne przy użyciu podciśnienia wytworzonego we wnętrzu przez dwie współpracujące ze sobą śruby. W drugiej fazie wtłoczone powietrze dostaje się do przestrzeni pomiędzy nimi – ta zmniejsza się wraz z każdym centymetrem pokonanym przez powietrze w urządzeniu, aż dociera do samego końca. Tam osiąga wyjściową wartość ciśnienia, dlatego w trzeciej i zarazem również ostatecznej fazie, następuje wypchnięcie sprężu przez otwór wylotowy. Zawór może być podłączony do urządzenia zasilanego sprężonym powietrzem, czyli w praktyce do każdego rodzaju układu pneumatycznego.

Bezolejowe sprężarki śrubowe – podstawowa charakterystyka


Sprężarki śrubowe różnią się pomiędzy sobą wieloma parametrami technicznymi, przez co różni się także sposób ich zastosowania oraz cel instalacji. Podstawową różnicę stanowi sposób zmniejszenia tarcia pomiędzy elementami mechanicznymi ściśle współpracującymi ze sobą. Wyróżniamy:

  • Sprężarki olejowe.
  • Sprężarki bezolejowe.

W sprężarce olejowej czynnikiem smarnym jest olej, który to, podobnie jak w standardowym silniku samochodowym, służy do zmniejszenia tarcia pomiędzy różnymi elementami mechanicznymi. Olej może być mineralny, półsyntetyczny lub syntetyczny. Olej także obniża temperaturę całego urządzenia i zwiększa jego szczelność, przez co w zasadzie całkowicie blokuje ucieczkę sprężu przez nawet najmniejsze szczeliny. Rozwiązanie to ma jednak także podstawową wadę, która wbrew pozorom zupełnie uniemożliwia jego zastosowanie w obrębie wielu zupełnie różnych przedsiębiorstw. To fakt, że olej, który wtryskiwany jest do komory sprężania, wydostaje się w pewnym stopniu wraz ze sprężem, przez co nie można go zastosować w branżach szczególnie wymagających pod kątem czystości powietrza.

Sprężarka śrubowa bezolejowa – wydajna, efektywna i wytrzymała


Bezolejowe sprężarki śrubowe BOGE mają zgoła odmienną charakterystykę od modeli olejowych, gdyż wszystkie podzespoły współpracujące ściśle ze sobą zostały wykonane z materiałów odpornych na zjawisko zatarcia. To między PTFE oraz surowce z dodatkiem teflonu, które dobrze znoszą podwyższoną temperaturę i cechują się wysoce gładką powierzchnią. W rezultacie, mimo braku płynnego uszczelniacza, ryzyko niekontrolowanej ucieczki powietrza z przestrzeni pomiędzy śrubami jest w praktyce zupełnie niemożliwe.

Kolejną zaletę stanowi wysoka czystość generowanego powietrza. Brak oleju sprawia, że spręż ma w zasadzie taki sam skład, jak powietrze wtłoczone do urządzenia przez zawór ssawny, w efekcie czego można je zastosować w praktycznie każdej gałęzi przemysłu – również tam, gdzie czystość powietrza ma kluczowe znaczenie, m.in. w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, spożywczym, medycznym, a także w lakierniach czy w przemyśle półprzewodnikowym.

Nie bez znaczenia jest także minimalny zakres zabiegów konserwacyjnych. Ze względu na brak potrzeby cyklicznej wymiany oleju, częstotliwość przeglądów okresowych może być znacznie mniejsza niż w przypadku urządzeń olejowych. Przeglądy są w dalszym ciągu obowiązkowe w ramach utrzymania gwarancji, dlatego przestrzeganie terminów wyszczególnionych w jej zapisach jest kluczowe.

Jakie zalety mają bezolejowe sprężarki śrubowe BOGE?


Sprężarki śrubowe bezolejowe marki BOGE uchodzą na rynku profesjonalnym za najlepsze w swojej kategorii cenowej i fakt ten nie wynika znikąd, a z realnych zalet, które płyną z ich zastosowania. Wszystkie są mocne, trwałe i niezwykle dobrze wykonane, zawsze mają realne parametry techniczne zgodne z deklaracjami producenta, a także gwarantują pełne bezpieczeństwo codziennej, intensywnej eksploatacji.

Nie bez powodu po bezolejowe sprężarki śrubowe BOGE przedsiębiorcy sięgają coraz częściej, doceniają bowiem ich bezawaryjność, dzięki której unikają przestojów produkcyjnych oraz nieterminowej realizacji niektórych zleceń.