MISJA: POPRAWA JAKOŚCI POWIETRZA W DOMU. CO MOŻNA WYKORZYSTAĆ?

MISJA: POPRAWA JAKOŚCI POWIETRZA W DOMU. CO MOŻNA WYKORZYSTAĆ?

05.07.2023

BlogSponsorowany

Jakość powietrza w budynku ma bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie osób, które w nim przebywają. Ilość zanieczyszczeń i alergenów zależy od wielu czynników, jednak podstawą jest wydajny system wentylacji. Brak filtrów sprawia, że ze świeżego strumienia powietrza nie są usuwane niepożądane związki.

Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku domów znajdujących się w centrum miast lub blisko strefy przemysłowej. Zastanawiasz się, jak poprawić klimat panujący w mieszkaniu? Koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.


1. Wentylacja mechaniczna z systemem rekuperacji


Wentylacja ma ogromny wpływ na jakość powietrza w budynku. Bardzo ważne jest to, aby instalacja została dopasowana do aktualnie obowiązujących standardów. W starym budownictwie bardzo często nie przestrzegano norm, które na przestrzeni lat uległy zaostrzeniu. Godna polecenia jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dzięki której można nie tylko poprawić atmosferę w domu, ale także zaoszczędzić na energii. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się w obiektach budowlanych o różnej powierzchni. Niewielki metraż nie stanowi więc żadnej przeszkody. Wysokiej klasy producenci, tacy jak FLEXIT, proponują kilka serii rekuperatorów, które będą spełniać oczekiwania dotyczące różnych przestrzeni: https://flexitpolska.pl/rekuperatory/

Filtry wchodzące w skład wentylacji mechanicznej zatrzymują zanieczyszczenia, które przeniknęłyby do domu wraz z nawiewanym powietrzem. Im gorsza jakość powietrza zewnętrznego, tym większa ilość toksyn wewnątrz budynku. Właśnie dlatego skuteczna i efektywna wentylacja budynku odgrywa kluczową rolę. Nie ma sensu sięgać po inne metody, jeśli cyrkulacja powietrza w obiekcie nie jest wystarczająca.

2. Jonizator powietrza


Jonizator powietrza to urządzenie elektryczne, które neutralizuje jony dodatnie wytwarzane przez urządzenia elektryczne obecne w każdym domu. Sprzęt zwalcza tzw. elektrosmog, dzięki czemu jakość powietrza w budynku znacząco wzrasta. Warto wiedzieć, że jony dodatnie przyciągają alergeny, drobnoustroje, zarodniki grzybów i pleśni. Jonizatory występują w wielu różnych wariantach, a przed podjęciem decyzji zakupowej należy przeanalizować wydajność wybranego modelu. W specyfikacji można znaleźć informację dotyczącą powierzchni działania.

Można wyróżnić jonizatory stacjonarne oraz przenośne. Za wysokiej klasy urządzenia należy zapłacić kilka tysięcy złotych. Mobilne, lekkie i niewielkie modele kosztują kilkaset złotych, jednak można z nich korzystać wyłącznie w jednym pomieszczeniu.

3. Nawilżacz powietrza


Nawilżacz powietrza może pomóc w utrzymaniu dogodnej atmosfery w budynku. Zbyt suche powietrze niekorzystnie działa na samopoczucie. Może ono doprowadzić do rozwoju infekcji dróg oddechowych, problemów skórnych, przetłuszczania skalpu, a także wielu innych dolegliwości. Omawiane zjawisko występuje nie tylko w sezonie grzewczym, ale również latem. Największym zainteresowaniem cieszą się nawilżacze ultradźwiękowe, które dostępne są w przystępnej cenie. 

  • Tańsze modele przeznaczone są zwykle do użytku w pomieszczeniach o powierzchni nieprzekraczającej 25 m2.
  • Droższą opcją są nawilżacze parowe z elektrodami. Są to zaawansowane technologicznie sprzęty, które mogą być eksploatowane nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale także obiektach użyteczności publicznej.

4. Osuszacz powietrza


Zdarza się, że powietrze w budynku jest zbyt mokre i ciężkie. Nie tylko wywołuje to szereg nieprzyjemnych dolegliwości, ale także sprzyja rozwojowi pleśni oraz grzybów. Najwyższą skutecznością działania wyróżniają się profesjonalne osuszacze powietrza. Niektóre modele mogą być stosowane nawet w pomieszczeniach po zalaniu. Tego typu sprzęty pochłaniają nadmiar wilgoci oraz eliminują nieprzyjemne zapachy. 

Wielką popularnością cieszą się osuszacze w aktywnym wkładem, którego działanie zbliżone jest do naturalnych środków suszących. Nie wymagają one podłączenia do energii elektrycznej. Mogą pracować nawet przez kilkanaście miesięcy, jednak wszystko zależy od ilości wkładu. 

5. Oczyszczacz powietrza


W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo oczyszczaczy powietrza, które funkcjonują w oparciu o różne technologie. Wybór zależy w dużej mierze od tego, gdzie będzie wykorzystywane urządzenie. Modele pokojowe nie sprawdzą się w wielkopowierzchniowych pomieszczeniach. Plusem jest to, że w dowolnym momencie można zmienić miejsce eksploatacji. Profesjonalne oczyszczacze kosztują kilka tysięcy złotych, jednak usuwają niemal 99,99% zanieczyszczeń z otoczenia. Filtrują powietrze i zatrzymują cząsteczki kurzu, pyłków, alergenów, sierści, zarodników pleśni i grzybów, dymu tytoniowego i innych niepożądanych związków.

Mobilne oczyszczacze powietrza nie ważą zbyt dużo, co ułatwia zmianę lokalizacji. Bardzo często są one wyposażone w praktyczny uchwyt czy kółka. 

6. Klimatyzator


Nowoczesny klimatyzator zapewnia szereg przydatnych funkcji, dzięki którym jakość powietrza ulega poprawie. Należy dodać, że tego typu urządzenia mogą zarówno schładzać, jak i ogrzewać powietrze, więc wykorzystywane są przez cały rok. Intensywna wymiana powietrza sprawia, że cząsteczki zanieczyszczeń są eliminowane lub rozrzedzane.

Niektóre klimatyzatory oferują oczyszczenie, nawilżenie/osuszenie czy jonizację powietrza. Przed wyborem odpowiedniego urządzenia dobrze jest przeanalizować jego specyfikację.

7. Naturalne metody


Jakość powietrza w domu można poprawić dzięki roślinom zielonym, które produkują tlen, a także pochłaniają dwutlenek węgla. Ponadto stanowią naturalną ozdobę wnętrz. Innym sposobem jest umieszczenie w pobliżu gorących grzejników naczyń z wodą. Niewskazane jest jednak wieszanie na kaloryferach mokrych ręczników czy prania.