CZY NAJEM JEST OPŁACALNY?

CZY NAJEM JEST OPŁACALNY?

11.12.2019

Blog

Odpowiedź jest oczywiście twierdząca, zwłaszcza jeśli inwestycję w nieruchomość na wynajem przyrównamy do lokaty bankowej. Obecnie średnie oprocentowanie lokat to 1,2%, a inflacja około 2%. Średnia rentowność wg. naszych badań wynosi w Polsce 2,5%. Z tego prostego porównania wynika, że wynajem nieruchomości jest dla właścicieli opłacalny. Przedstawione powyżej dane nie oddają jednak wszystkich aspektów tej formy zarabiania pieniędzy. Przy analizie wzięto pod uwagę wyłącznie średnią cenę nowych lokali mieszkalnych. Inaczej rzecz się ma, jeśli weźmiemy do analizy lokale mieszkalne, domy, czy lokale użytkowe, dostępne na rynku wtórnym. W tym przypadku rentowność jest bardzo różna i zależna przede wszystkim od ceny nabycia i czynszu.

Odpowiedź jest oczywiście twierdząca, zwłaszcza jeśli inwestycję w nieruchomość na wynajem przyrównamy do lokaty bankowej. Obecnie średnie oprocentowanie lokat to 1,2%, a inflacja około 2%. Średnia rentowność wg. naszych badań wynosi w Polsce 2,5%. Z tego prostego porównania wynika, że wynajem nieruchomości jest dla właścicieli opłacalny. Przedstawione powyżej dane nie oddają jednak wszystkich aspektów tej formy zarabiania pieniędzy. Przy analizie wzięto pod uwagę wyłącznie średnią cenę nowych lokali mieszkalnych.
Inaczej rzecz się ma, jeśli weźmiemy do analizy lokale mieszkalne, domy, czy lokale użytkowe, dostępne na rynku wtórnym. W tym przypadku rentowność jest bardzo różna i zależna przede wszystkim od ceny nabycia i czynszu.


Co w takim razie zrobić aby inwestycja była opłacalna?

Przede wszystkim, przy okazji decyzji o nabyciu nieruchomości na wynajem, należy wziąć pod uwagę dwa aspekty. Po pierwsze cena! Powinna być ona jak najniższa, a wtedy stopa zwrotu będzie wysoka. Im niższa cena, tym zwrot szybszy. Po drugie, przy zakupie należy zwrócić uwagę na lokalizację i stan techniczny lokalu. Lokalizacja będzie też miała wpływ na ilość potencjalnych, zainteresowanych klientów, a tym samym wysokość czynszu. Jeśli lokal jest w dobrym stanie, to raczej uzyska się optymalny czynsz, bez konieczności dodatkowych wydatków na remont.


Zalety inwestowania w nieruchomości na wynajem.

Zalet takiego inwestowania jest dość dużo. Zyskujemy przede wszystkim stałe źródło dochodu, a nasze zainwestowane środki są bezpieczne. Dużą zaletą jest również możliwość wyboru z uproszczonej i taniej formy opodatkowania ryczałtowego. Wynosi ona zaledwie 8,5% od uzyskanego dochodu. Wraz raz z upływem czasu lokal można też odsprzedać. Ceny nieruchomości rosną, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, co gwarantuje dodatkowy zysk.