JAK SPUŚCIĆ WODĘ Z BOJLERA?

JAK SPUŚCIĆ WODĘ Z BOJLERA?

13.06.2023

BlogSponsorowany

Bojler elektryczny to urządzenie, które służy do podgrzewania i przechowywania wody użytkowej. Jest on zasilany energią elektryczną i wyposażony w grzałkę lub kilka grzałek, które nagrzewają wodę zgromadzoną w zbiorniku. Bojler elektryczny jest bardzo przydatny w domu, ale wymaga również odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Jednym z elementów takiej pielęgnacji jest regularne opróżnianie bojlera z wody. Dlaczego jest to ważne i jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku, który powstał we współpracy z Kamilem Wójcikiem - redaktorem naczelnym bloga o urządzaniu wnętrz.


Poradnik, jak opróżnić bojler elektryczny

Bojler elektryczny to urządzenie, które służy do podgrzewania i przechowywania wody użytkowej. Jest on zasilany energią elektryczną i wyposażony w grzałkę lub kilka grzałek, które nagrzewają wodę zgromadzoną w zbiorniku. Bojler elektryczny jest bardzo przydatny w domu, ale wymaga również odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Jednym z elementów takiej pielęgnacji jest regularne opróżnianie bojlera z wody. Dlaczego jest to ważne i jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku, który powstał we współpracy z Kamilem Wójcikiem - redaktorem naczelnym bloga o urządzaniu wnętrz.Budowa bojlera - co musisz wiedzieć?


Zanim przejdziemy do instrukcji, jak opróżnić bojler elektryczny, warto poznać jego budowę i zasady działania. Bojler składa się z kilku podstawowych części:

 • zbiornik - to pojemnik na wodę, który jest wykonany z metalu i pokryty warstwą izolacyjną, aby ograniczyć straty ciepła. Zbiornik ma również anodę magnezową, która chroni go przed korozją.
 • grzałka - to element grzewczy, który jest podłączony do prądu i podnosi temperaturę wody w zbiorniku. Grzałka może być jedna lub kilka, w zależności od mocy i pojemności bojlera. Grzałka jest sterowana przez termostat, który utrzymuje żądaną temperaturę wody.
 • zawór bezpieczeństwa - to urządzenie, które zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w zbiorniku. Zawór otwiera się automatycznie, gdy ciśnienie przekroczy dopuszczalną wartość i uwalnia nadmiar wody lub pary.
 • zawór zwrotny - to urządzenie, które zapobiega cofaniu się zimnej wody do sieci wodociągowej. Zawór zwrotny umożliwia przepływ wody tylko w jednym kierunku - od sieci do bojlera.
 • zawór spustowy - to urządzenie, które służy do opróżniania bojlera z wody. Zawór spustowy jest zamontowany na dolnej części zbiornika i ma kształt korka lub kurka.

Jak przygotować się do opróżniania wody z bojlera?


Opróżnianie bojlera elektrycznego nie jest skomplikowanym zadaniem, ale wymaga pewnych przygotowań i środków ostrożności. Oto co musisz zrobić przed rozpoczęciem tej operacji:

 • Wyłącz prąd - to podstawowy warunek bezpieczeństwa, aby uniknąć porażenia prądem lub uszkodzenia urządzenia. Wyłącz bezpiecznik lub wyjmij wtyczkę bojlera z gniazdka.
 • Zamknij dopływ wody - aby zapobiec napełnianiu się bojlera podczas opróżniania, zamknij zawór główny lub zawór doprowadzający zimną wodę do bojlera.
 • Otwórz kran ciepłej wody - aby zmniejszyć ciśnienie w zbiorniku i umożliwić swobodny odpływ wody, otwórz kran ciepłej wody w łazience lub kuchni. Nie dotykaj jednak wody, ponieważ może być bardzo gorąca.
 • Przygotuj pojemnik i wąż - aby zebrać wodę z bojlera, potrzebujesz pojemnika o odpowiedniej wielkości i węża ogrodowego lub innego elastycznego rurki. Pojemnik ustaw pod bojlerem, a wąż podłącz do zaworu spustowego.

Jak opróżnić bojler?


Gdy wszystko jest gotowe, możesz przejść do właściwego opróżniania bojlera elektrycznego. Oto jak to zrobić:

 • Odkręć zawór spustowy - aby otworzyć przepływ wody. Woda powinna zacząć płynąć przez wąż do pojemnika.
 • Poczekaj, aż bojler się opróżni - czas opróżniania zależy od pojemności i ciśnienia bojlera. Sprawdzaj poziom wody w pojemniku i opróżniaj go lub zmieniaj na inny, gdy się zapełni.
 • Przepłucz bojler - aby usunąć osady i zanieczyszczenia. Aby to zrobić, otwórz zawór doprowadzający zimną wodę do bojlera i poczekaj, aż woda zacznie płynąć przez zawór spustowy. Przepłukuj bojler przez kilka minut, aż woda będzie czysta i przejrzysta.
 • Zakręć zawór spustowy - gdy skończysz przepłukiwanie bojlera, zakręć zawór spustowy i odczep wąż. Upewnij się, że zawór jest dobrze dokręcony i nie przecieka.

Jak napełnić bojler wodą?


Napełnianie bojlera elektrycznego wodą jest bardzo proste i odbywa się automatycznie. Wystarczy otworzyć zawór doprowadzający zimną wodę do bojlera i poczekać, aż zbiornik się napełni. Możesz sprawdzić poziom wody na wskaźniku lub manometrze albo po dźwięku przerywanego przepływu wody. Nie zapomnij jednak o kilku ważnych kwestiach:

 • Nie dotykaj grzałki - grzałka elektryczna nie może pracować na sucho, ponieważ może się uszkodzić lub spowodować pożar.
 • Nie włączaj prądu przed napełnieniem bojlera - podobnie jak grzałka, bojler elektryczny nie może pracować bez wody, ponieważ może dojść do zwarcia lub uszkodzenia urządzenia. Dlatego zanim włączysz prąd, upewnij się, że bojler jest pełen wody i nie ma żadnych przecieków.
 • Sprawdź temperaturę wody - gdy bojler jest podłączony do prądu, termostat powinien automatycznie ustawić temperaturę wody na żądaną wartość. Możesz ją sprawdzić na wyświetlaczu lub regulatorze. Zaleca się, aby temperatura wody w bojlerze wynosiła około 60°C, aby zapewnić komfort i higienę użytkowania. Jeśli temperatura jest za niska lub za wysoka, możesz ją zmienić za pomocą regulatora

Mamy nadzieję, że nasz poradnik był dla Ciebie pomocny i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, zapraszamy do kontaktu z nami. Życzymy Ci ciepłej i przyjemnej kąpieli!