CZYM JEST HOME STAGING?

CZYM JEST HOME STAGING?

28.04.2023

BlogSponsorowany

W dzisiejszym konkurencyjnym rynku nieruchomości, sposób prezentacji nieruchomości na sprzedaż lub wynajem może zdecydować o szybkości zawarcia transakcji i cenie. Home staging to profesjonalne przygotowanie wnętrza nieruchomości, które przyciąga uwagę potencjalnych klientów i sprawia, że oferta staje się bardziej atrakcyjna. W artykule omówimy cele home stagingu, jego proces, współpracę z home stagerem, koszty i korzyści oraz praktyczne wskazówki dotyczące tej metody.
Definicja i cele home stagingu


Home staging polega na aranżacji wnętrza nieruchomości w celu zwiększenia jej atrakcyjności i wartości w oczach potencjalnych nabywców lub najemców. Główne cele home stagingu to:

 • Przyspieszenie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości.

 • Osiągnięcie wyższej ceny.

 • Wyróżnienie nieruchomości na tle konkurencji.

 • Ułatwienie potencjalnym klientom wyobrażenia sobie życia w danym wnętrzu.

Proces home stagingu


Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu przez home staging obejmuje kilka etapów:

 1. Porządki i naprawy: Sprzątanie i naprawianie wszelkich usterek to podstawa home stagingu. Nieruchomość powinna być czysta i w dobrym stanie technicznym.

 2. Neutralizacja stylu (albo i nie): Wnętrze może być urządzone w sposób neutralny, aby trafić w gusta jak najszerszego grona odbiorców albo w bardzo charakterystyczny, aby trafić w gusta konkretnej grupy docelowej.

 3. Dobór mebli i dekoracji: Meble i dodatki powinny być dopasowane do charakteru nieruchomości, podkreślając jej zalety i sprawiając, że wnętrza wyglądają przestronnie i jasno.

 4. Profesjonalne zdjęcia: Jakość zdjęć ma kluczowe znaczenie dla pierwszego wrażenia, jakie odniosą potencjalni klienci. Warto zainwestować w usługi profesjonalnego fotografa.

Współpraca z home stagerem


Wybór doświadczonego home stagera może znacznie ułatwić proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Przy wyborze specjalisty warto zwrócić uwagę na:

 • Portfolio: Przeglądając portfolio home stagera, sprawdź, czy jego styl pracy odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom.

 • Referencje: Poproś o referencje od klientów, którzy już korzystali z usług home stagera, aby dowiedzieć się więcej o jakości jego pracy i podejściu do klientów.

 • Koszt i zakres usług: Przed rozpoczęciem współpracy omów z home stagerem kosztorys usług oraz zakres prac, które zostaną wykonane.

Koszty i korzyści home stagingu


Koszt home stagingu zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar nieruchomości, stopień prac do wykonania i lokalizacja. Niemniej jednak, koszty home stagingu mogą zwrócić się z nawiązką, ponieważ inwestycja ta przyczynia się do zwiększenia wartości nieruchomości oraz do przyspieszenia jej sprzedaży lub wynajmu. Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu poprzez home staging przynosi wiele korzyści, m.in.:

 • Wyróżnienie oferty na tle konkurencji: Przygotowana przez home stagera nieruchomość wyróżnia się na tle innych ofert na rynku, przyciągając uwagę potencjalnych klientów.

 • Wyższa cena: Właściwie przygotowana nieruchomość zwykle osiąga wyższą cenę na rynku, ponieważ potencjalni klienci widzą w niej wyższy potencjał.

 • Szybsza sprzedaż lub wynajem: Home staging przyspiesza czas sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, co z kolei zmniejsza koszty związane z utrzymaniem nieruchomości w czasie sprzedaży lub wynajmu.

Praktyczne wskazówki dotyczące home stagingu


Staraj się, aby nieruchomość była czysta i uporządkowana. Brak porządku i czystości to podstawowy błąd, który zniechęca potencjalnych klientów.

Skup się na aranżacji głównych pomieszczeń: Salon, sypialnia i kuchnia to kluczowe pomieszczenia, na które zwracają uwagę potencjalni klienci. To właśnie w nich powinno być skupione najwięcej uwagi podczas home stagingu.

Nie zapominaj o oświetleniu: Dobrze dobrane oświetlenie sprawi, że nieruchomość wyda się bardziej przestronna i jasna, co wpłynie pozytywnie na wrażenie potencjalnych klientów.

Ogranicz ilość osobistych przedmiotów: Ograniczenie ilości osobistych przedmiotów, takich jak fotografie, czy dekoracje, sprawi, że nieruchomość będzie wyglądać bardziej uniwersalnie i bardziej atrakcyjnie dla potencjalnych klientów.

Kursy nieruchomości a home staging


Home staging to tylko jedna z wielu ważnych umiejętności, które są ważne w branży nieruchomości. Dlatego warto zainwestować w rozwój swoich kompetencji, korzystając z kursów nieruchomości. Takie kursy mogą pomóc w zdobyciu wiedzy z zakresu rynku nieruchomości, prawa nieruchomościowego, technik sprzedaży i negocjacji oraz innych istotnych zagadnień.

Niektóre kursy nieruchomości oferują również specjalistyczne szkolenia z zakresu home stagingu, dzięki którym można poznać najlepsze praktyki i techniki przygotowania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Dzięki takim kursom można zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności do przeprowadzenia profesjonalnego home stagingu, co z kolei przyczyni się do zwiększenia wartości nieruchomości i przyspieszenia procesu sprzedaży lub wynajmu.

Podsumowanie


Home staging to skuteczna technika przygotowania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Wymaga to od właściciela nieruchomości lub pośrednika nieruchomości odpowiedniej wiedzy i umiejętności, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty lub skorzystać z kursu na agenta nieruchomości. Inwestycja w home staging z pewnością się zwróci, ponieważ przyczynia się do zwiększenia wartości nieruchomości oraz przyspieszenia jej sprzedaży lub wynajmu.