JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA PRZEPROWADZKĘ? PRAKTYCZNE PORADY DLA PRZYSZŁYCH WŁAŚCICIELI DOMÓW.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA PRZEPROWADZKĘ? PRAKTYCZNE PORADY DLA PRZYSZŁYCH WŁAŚCICIELI DOMÓW.

25.04.2023

BlogSponsorowany

Zmiana miejsca zamieszkania to skomplikowany proces, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Należy pamiętać nie tylko o etapowym przewożeniu rzeczy osobistych, lecz również załatwieniu kilku ważnych spraw natury formalnej. Oto praktyczne porady dla przyszłych właścicieli domów.

Dobry plan kluczem do sukcesu


Przeprowadzkę zawsze należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. W przypadku nagłej konieczności zmiany miejsca zamieszkania jest to niemożliwe, jednak w sytuacji, gdy wcześniej wiadomo o przeprowadzce, warto planować ją nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Powodów jest kilka - przede wszystkim należy wziąć pod uwagę odległe terminy realizacji usług, jakie świadczą firmy przeprowadzkowe. Dotyczy to zwłaszcza osób, które planują wyprowadzić się do innej, znacznie oddalonej miejscowości. Przy tworzeniu planu przeprowadzki warto zastanowić się nad swoimi preferencjami oraz możliwościami. Natłok obowiązków rodzinnych i zawodowych często uniemożliwia realizację konkretnego zadania w wyznaczonym terminie.

Etapowe przewożenie rzeczy osobistych


Przyszli właściciele domów bardzo często mają możliwość wcześniejszego przewiezienia swoich rzeczy do nowego miejsca, jeszcze zanim je zasiedlą. Warto więc robić to etapami, w pierwszej kolejności przewożąc rzeczy używane stosunkowo rzadko, na przykład ubrania sezonowe, zastawę świąteczną czy elementy dekoracyjne. Jednocześnie należy przygotować paczki z drobiazgami, które są potrzebne na co dzień, dlatego w nowym miejscu znajdą się dopiero na końcu. Kartony muszą być odpowiednio podpisane, natomiast rzeczy trzeba grupować tematycznie, tak aby łatwiej odnaleźć konkretne przedmioty. 

Przeprowadzka a kwestie formalne


Przed zmianą miejsca zamieszkania trzeba jeszcze załatwić kilka formalności. Najważniejsza z nich dotyczy oczywiście kwestii przeniesienia własności nieruchomości na nowych lokatorów. Wszelkiego rodzaju umowy przygotowuje się i podpisuje z pewnym wyprzedzeniem czasowym. W przypadku rodzin z dziećmi bardzo istotne jest znalezienie odpowiednich placówek opiekuńczych czy edukacyjnych, to znaczy szkół, przedszkoli czy żłobków. Pociechę często trzeba zapisać nawet kilka miesięcy wcześniej, oczekując na wolne miejsce. Warto pamiętać o zmianie przychodni rejonowej oraz dopełnieniu formalności związanych z naliczaniem opłat za wywóz śmieci czy media. Kwestię zmiany miejsca zamieszkania trzeba też zgłosić w niektórych instytucjach, na przykład w banku.

Jak przeprowadzić się bez stresu?


Wybór nowego domu to ogromne wyzwanie - trzeba zwrócić uwagę nie tylko na metraż, lecz również na lokalizację czy stan techniczny. Niemniej jednak sama przeprowadzka również nie jest prosta, dlatego wszelkiego rodzaju czynności należy odpowiednio zaplanować, mając jednocześnie na uwadze własne możliwości i potrzeby. Warto, w miarę możliwości, wybrać dogodny moment na przeprowadzkę, tak aby móc przejść przez nią bez zbędnego stresu czy negatywnych emocji. Nadmiar obowiązków zawodowych czy rodzinnych może powodować, że trudno będzie zmienić miejsce zamieszkania w spokojnych warunkach. 

 

 Artykuł powstał dzięki Wzgórze Pępowo