CO O ESPRESSO WIEDZIEĆ TRZEBA?

CO O ESPRESSO WIEDZIEĆ TRZEBA?

27.01.2023

BlogSponsorowany

Luigi Bezzer, Achille Gaggia - te dwa nazwiska związane są z espresso. Pierwszy odpowiedzialny jest za wynalezienie ekspresu. Drugi udoskonalał narzędzie tego pierwszego. Obydwoje przyczynili się do powstania doskonale znanego espresso - kawy, która dostępna jest tak naprawdę w każdym miejscu na świecie. Z jakimi rodzajami espresso ma się aktualnie do czynienia?


Espresso = symbol Włoch


Do dzisiaj obydwie firmy w/w osób znane są z produkcji wysokiej jakości ekspresów do kawy. Tych, które pozwolą na przyrządzenie espresso - narodowego symbolu Włoch. Ten czarny napój jest tak ważny dla tej narodowości, że zdecydowali się oni na to, aby powołać Narodowy Włoski Instytut Espresso.

Jakie są cechy główne espresso? Mówiąc o tym napoju ma się na myśli kawę przygotowaną z drobno zmielonych ziaren. Musi ona jednak zostać przyrządzona przy pomocy 25 do 35 ml wody. Po niewielkim rozmiarze można najszybciej poznać tą właśnie kawę, która pozwala także zachwycać się jej niezwykłym aromatem. W profesjonalnych kawiarniach, restauracjach często można spotkać się ze zwyczajem podawania szklanki wody do kawy. Dlaczego?

Gest ten odczytuje się w sposób dwuznaczny. Prawdziwi koneserzy smaku mają okazję do tego, aby oczyścić kubki smakowe przed wypiciem aromatycznego napoju. Druga grupa osób, płucząc usta po to, aby pozbyć się gorzkawego posmaku, po wypiciu kawy.

Rodzaje espresso


W obecnych czasach można spotkać się z następującymi rodzajami espresso:

  • doppio - to nic innego, jak tradycyjne, podwójne espresso. Dwa razy więcej kawy i tyleż samo wody.
  • lungo - niektórzy mylą ją z doppio. Różnica tkwi jednak w tym, że w tym wypadku mówi się tylko o dwa razy więcej wody. Ilość kawy się nie zmienia.
  • Americana - Włosi ją "wyklinają", ponieważ uważają, że napój stracił cały urok tradycyjnego espresso. Spowodowane jest to tym, że na bazie espresso przyrządza się kawę w kubku o tradycyjnej pojemności lub w wersji XXL.
  • Romano - orzeźwiający napój kawowy, polecany do wypicia w szczególności w okresie letnim. Często można spotkać się z tym, że w kawie znajduje się plasterek pomarańczy lub cytryny.
  • Con panna - espresso w formie...deseru. Połowa filiżanki wypełniona jest tradycyjną kawą. Druga połowa to bita śmietana.
  • Ristretto - mocna kawa, która jest bardzo intensywna. Wody jest bardzo mało niż w przypadku tradycyjnej wersji espresso. Ze względu na swój intensywny, gorzki smak, nie ma ona wielu fanów.
  • Macchiato - do tradycyjnej wersji dodaje się kropelkę mleka lub śmietany. To właśnie dlatego ten rodzaj kawy nazywa się splamioną lub nakrapianą.
  • Caffè latte - cechy charakterystyczne to duża, przezroczysta szklanka. Na samym dnie umieszcza się spienione mleko. Koniecznością jest powolne wlanie kawy po ściance. Często dodaje się do niej również syropy smakowe.
  • Cappuccino- oryginalna wersja składa się z 1/3 espresso, 1/3 z mleka i 1/3 z puszystej, mlecznej pianki. Tylko ta wersja (a nie podrabiane proszki dostępne w gotowej wersji w sklepach) pozwalają na to, aby pozwolić cieszyć się jej niesamowitym smakiem.

Najlepsze espresso


Samodzielne przyrządzenie espresso, w warunkach domowych, nie stanowi problemu. Wystarczy jedynie wybrać dobre mieszanki kaw, jakie należy mielić dopiero bezpośrednio przed przyrządzeniem kawy. W palarniach kawy można otrzymać takie ziarna, które dostarczane są bezpośrednio pod wskazany adres. Dostępne w opakowaniach o różnych gramaturach (np. 1000g, 250 g) staną się świetną podstawą do tego, aby przyrządzić espresso - w formie tradycyjnej lub w jednej z wyżej wymienionych form.

Wysokiej jakości ziarna kawy od espresso znajdziesz w ofercie palarni MOTT COFFEE