CZYM JEST MŁOTOWIERTARKA SDS-PLUS I SDS MAX?

CZYM JEST MŁOTOWIERTARKA SDS-PLUS I SDS MAX?

21.11.2022

BlogSponsorowany

Skrót SDS oznacza Spannen durch System, czyli system mocowania uchwytów do narzędzi. Stanowi on następstwo dla stosowania uchwytów kluczykowych. System SDS wypiera go ze względu na łatwość i szybkość wymiany końcówek.

Młotowiertarka jako wielozadaniowe narzędzie


Młotowiertarka stanowi rozwiązanie pośrednie pomiędzy wiertarką udarową i młotem. Ta pierwsza ma niższą moc i nie sprawdzi się tak dobrze przy twardszych materiałach. Z kolei młot jest od niej sporo cięższy, przez co praca z jego użyciem okaże się mniej precyzyjna. Ponadto będzie dużo droższy w zakupie i mniej uniwersalny. Młotowiertarkę stosuje się do wiercenia otworów w twardych materiałach typu kamień czy beton. Po wyłączeniu udaru, można ją wykorzystać także przy pracy w drewnie.

Warto wiedzieć, że młotowiertarka pracuje z użyciem dwóch rodzajów ruchu. Pierwszy to ruch obrotowy, przy którym silnik obraca dłuto znajdujące się w uchwycie urządzenia. Dzięki niemu możliwe jest wwiercanie się do wnętrza materiału. Drugi ruch odbywa się w sposób posuwisto-zwrotny. Generuje go udar, którego zastosowania pozwala na obróbkę twardych materiałów i kucie. W młotowiertarkach stosuje się udar pneumatyczny, dzięki czemu nie ma potrzeby dodatkowego dociskania elektronarzędzia, aby wbić się głębiej.

Działanie systemu SDS


Dzięki SDS wymiana końcówek w uchwycie odbywa się bez użycia dodatkowych narzędzi, jak ma to miejsce przy starszych typach systemów mocowań. Każde wiertło czy dłuto posiada wpust z dwoma zębami, analogicznymi do dwóch zębów znajdujących się w elektronarzędziu. Wystarczy włożyć wybraną końcówkę i docisnąć ją do momentu, gdy słyszalne będzie charakterystyczne kliknięcie. Wtedy pewne jest, że wymiana przebiegła prawidłowo. Warto pamiętać o oczyszczaniu uchwytu z pyłków, trocin i innych pozostałości obrabianego materiału po każdym użyciu. Do dobrych praktyk należy także stosowanie smaru na wymienne wiertła, z pewnością wydłuży to żywotność sprzętu. W wielu młotowiertarkach marki Hikoki taki smar dołączany jest w zestawie z walizką.

Młotowiertarka SDS-Plus


Najczęściej młotowiertarka SDS-Plus odznacza się niską masą, sięgającą do 5 kg. Większość z nich nie posiada funkcji kucia. Zastosowanie systemu SDS-Plus oznacza, że do uchwytu można wprowadzić końcówkę o średnicy do 10 mm. Operuje się więc mniejszym dłutem, niż ma to miejsce w wariancie Max. W efekcie praca możliwa będzie wyłącznie na mniej obciążających elektronarzędzie materiałach. Docenianym sprzętem korzystającym z tego typu mocowania jest chociażby młotowiertarka Hikoki DH26PC2. Świetnie sprawdzi się do lżejszych prac.

System SDS-Plus został zaprojektowany już w 1976 r., musiało jednak minąć sporo lat, aby stał się standardem w narzędziach. Od tamtej pory zasada działania systemu prawie się nie zmieniła, okazał się naprawdę dobrym rozwiązaniem. Dzięki niemu urządzenia dużo wolniej się zużywają, a ich obsługa stała się prostsza. Gwarantuje on też większą uniwersalność sprzętów, bo wymienne końcówki SDS to szeroka gama produktów, zmieniająca w znacznym stopniu obszar zastosowań dowolnego elektronarzędzia. W młotowiertarkach pozwala to na używanie sprzętu zarówno do zadań typowych dla wiertarki, jak i cięższych prac, w których potrzebny jest młot.

Młotowiertarka SDS Max


Zasadnicza cecha, którą różni się młotowiertarka SDS Max od SDS-Plus, to rozmiar wierteł i innych wymiennych końcówek, jakie mogą być w nich umieszczane. SDS Max to standard uchwytu mający średnicę do 18 mm. W większości przypadków młotowiertarka korzystająca z tego systemu ma większy rozmiar i lepiej sprawdza się do długotrwałych prac. Dodatkowo umożliwia ona kucie, co pozwala np. stworzyć bruzdę w ścianie do umieszczenia w niej instalacji elektrycznej. Nie byłoby to wykonalne podczas korzystania z narzędzia o mniejszej mocy.

Poza standardem SDS-Plus i SDS Max, na rynku można spotkać chociażby SDS Top o uchwycie mającym średnicę 14 mm oraz kilka innych standardów tego typu mocowania. W tym względzie warto zwracać uwagę na produkty Hikoki, bo marka oferuje bardzo szeroką gamę systemów uchwytów dla różnych urządzeń. Producent zapewnia pełen komfort pracy ze względu na wprowadzane prze niego rozwiązania zwiększające ergonomię pracy z użyciem elektronarzędzi. Osiąga to nie tylko dzięki zastosowaniu SDS, ale także wygodnie umieszczonym przełącznikom pomiędzy różnymi trybami czy sporej rozpiętości pod względem mocy sprzętu.

CZYM JEST MŁOTOWIERTARKA SDS-PLUS I SDS MAX?