PILARKA UKOSOWA. DO CZEGO SIĘ PRZYDA UKOŚNICA?
17.11.2022
Tym, co wyróżnia ukośnicę na tle innych pilarek, jest możliwość cięcia za jej pomocą pod różnymi kątami. Wszystko dzięki uchylnemu ramieniu, którym można dowolnie manewrować w obrębie stołu roboczego. Taka funkcja w połączeniu z wymiennymi tarczami o różnych grubościach, daje sporą przestrzeń do dowolnego obrabiania wszelkiego typu materiałów.
Wielozadaniowe narzędzie
Ukośnica przydaje się przy obróbce materiałów takich jak drewno, metal czy tworzywo sztuczne. Wykonuje bardzo precyzyjne cięcia dzięki licznym ustawieniom i wymiennym tarczom. To elektronarzędzie spotkać można w wielu warsztatach stolarskich, sięgają po nią także cieśle, glazurnicy, ogrodnicy i wielu innych profesjonalistów zajmujących się różnego rodzaju działalnością. Nawet domowi majsterkowicze doceniają ten sprzęt za jego wszechstronność i łatwość obsługi.
Ukośnica przydaje się przy obróbce materiałów takich jak drewno, metal czy tworzywo sztuczne. Wykonuje bardzo precyzyjne cięcia dzięki licznym ustawieniom i wymiennym tarczom. To elektronarzędzie spotkać można w wielu warsztatach stolarskich, sięgają po nią także cieśle, glazurnicy, ogrodnicy i wielu innych profesjonalistów zajmujących się różnego rodzaju działalnością. Nawet domowi majsterkowicze doceniają ten sprzęt za jego wszechstronność i łatwość obsługi.
Cięcie z użyciem ukośnicy może przebiegać prostopadle, jak w każdej klasycznej pilarce. Daje ona jednak większą możliwość obróbki pod kątem, zakres jej pochyłu może osiągać od 45 do 90 stopni. Zwykle stół roboczy wyposażony jest w prowadnicę, która utrzymuje materiał w stabilnej pozycji. Wszelkie dodatkowe funkcje wpływają na zwiększenie liczby zastosowań narzędzia i pozwalają ułatwić pracę operatorowi.
Tarcze ukośnicy
Zasadniczą różnicę w metodzie obróbki powoduje dobór tarcz. Jeśli składają się one z większej liczby ząbków, to wykonane cięcie będzie bardziej precyzyjne. Kiedy w pracy liczy się szybkość działania, lepiej sprawdzają się tarcze o mniejszej liczbie zębów. Spore znaczenie ma także ich grubość, dlatego operując na wąskich paskach niewielkiego materiału z pewnością lepiej postawić na jak najbardziej cienki element roboczy. Odpowiednie dopasowanie tarcz ma duży wpływ na komfort użytkowania i dokładność obróbki.
Warto zwrócić uwagę, że większa ukośnica może obsługiwać większe tarcze, co przekłada się na uniwersalność zastosowania elektronarzędzia. W znakomitej większości tarcze wykonywane są z korundu lub z węglików spękanych. Te drugie są bardziej wielozadaniowe, bo wytwarzają mniej iskier i nie nagrzewają się tak szybko. Niektóre modele ukośnic korzystają z posuwu. W takim wariancie zasięg ramienia może się wydłużyć do nawet 30 cm, za co odpowiada ślizg. Obrabia się wtedy dużo większe fragmenty materiału.
Sposób pracy
Na rynku dostępne są dwa rodzaje ukośnic – jednostronne i dwustronne. Używając tych pierwszych trzeba liczyć się z koniecznością obracania materiału, co przy dużej ilości tworzywa do obróbki może znacząco wpływać na czas wykonania zadania. Należy wziąć na to poprawkę podczas kupowania narzędzia. Do zastosowań profesjonalnych zdecydowanie lepiej sprawdzi się ukośnica dwustronna, jednak będzie ona droższym rozwiązaniem.
Warta uwagi jest też kwestia zainstalowania króćca w narzędziu. Jeżeli ukośnica go posiada, to można podczepić do niej worek zbierający wióry lub podłączyć odciąg do trocin. Praca staje się bardziej skuteczna, bo nie trzeba jej przerywać, aby co jakiś czas oczyścić obszar roboczy. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy w drewnie. Ukośnica Metabo posiada dodatkowo poszerzany stół roboczy, dzięki czemu praca z dużymi elementami jest ułatwiona. Taka funkcja przydaje się nie tylko do obróbki drewna, ale także przy przycinaniu rur.
Różne zastosowania pilarek ukosowych
Marka Metabo oferuje urządzenia o szerokiej liczbie zastosowań. W ofercie producenta znaleźć można modele niewielkich rozmiarów, które da się wygodnie przetransportować. To dobry wybór, gdy narzędzie ma cechować się mobilnością. Metabo produkuje również dużych rozmiarów pilarki ukosowe, świetnie sprawdzające się do długotrwałych prac w warsztacie. Świetną opcją jest wybór modelu z ogranicznikiem głębokości cięcia. Taka funkcja umożliwia wykonywanie rowków w przycinanym materiale.
Dla zwiększenia komfortu pracy, wielu producentów zaopatrza ukośnice w doświetlanie obszaru roboczego. Dodatkowo precyzję można zwiększyć, sięgając po urządzenie rzucające laser na punkt przecięcia. Dokładność wykonywania prac jest szczególnie docenianą cechą pilarek ukosowych, dlatego często używa się ich do elementów, które będą najbardziej widoczne. To elektronarzędzie uznaje się za niezwykle funkcjonalne także ze względu na spory przekrój mocy. W zależności od zadania, można dobrać odpowiednio szerokie zakresy.