TURKUĆ PODJADEK - UCIĄŻLIWY SZKODNIK WARZYWNIKA

TURKUĆ PODJADEK - UCIĄŻLIWY SZKODNIK WARZYWNIKA

17.10.2022

BlogSponsorowany

Turkuć podjadek to jeden z ciekawszych przedstawicieli polskiej fauny. Owad żyje głównie w glebie, dlatego niewiele osób miało przyjemność go spotkać. Nieco inaczej sprawa wygląda z uszkodzeniami, które turkucie powodują - wielu ogrodników skarży się na znikanie młodych roślin i siewek. To może być sprawka turkucia. Jak złapać turkucia podjadka w ogrodzie i po czym poznać, że to właśnie on?


Turkuć podjadek, czyli owadzi kret


W podręcznikach bardzo często można spotkać się z porównaniem turkucia podjadka do kreta. Owad posiada specjalną parę odnóży, które do złudzenia przypomina łapy kreta. Za pomocą tego narządu turkucie ryją korytarze pod ziemią. Łopatkowate i masywne nogi pomagają przedzierać się przez ziemię, podczas tej wędrówki uszkadzane są całe rośliny. Turkuć to owad o sporych rozmiarach ciała, dorosły osobnik osiąga nawet 6 cm wielkości. Ma duże i silne przedplecze, skrócone pokrywy, które nie zasłaniają całego odwłoka, który zakończony jest dwoma kolcami. Na czubku szpiczastej głowy znajdują się długie czułka. Turkuć podjadek ma gryzący aparat gębowy, dlatego złapany potrafi boleśnie ukąsić.


Szkodliwość turkucia podjadka


Turkuć wyrządza bardzo duże szkody, nawet jeśli jego populacja jest nieliczna. Już jeden osobnik może przyczynić się do powstawania uszkodzeń roślin, a nawet do całkowitego zaniku siewek. Turkuć draży korytarze pod ziemią - już sama ta  czynność, powoduje uszkodzenie korzeni roślin. Dodatkowo owad żywi się nadziemnymi i podziemnymi częściami roślin. Wprost uwielbia młode siewki warzyw. Szczególnie żarłoczne są osobniki młodociane, czyli larwy turkucia, mimo tego nie powodują one tak dużych szkód, jak dorosłe formy. Tunele, które turkuć drąży pod roślinami, uszkadzają korzenie oraz powodują przemieszczanie się wysianych nasion.
Zwalczanie turkucia podjadka w ogrodzie


Zwalczanie turkucia może być uciążliwe, dlatego należy stworzyć warunki nieprzyjazne dla tego owada. Istnieją pewne rośliny, których turkuć po prostu nie znosi. Ich zapach będzie dla niego nieprzyjemny, będzie więc unikać miejsc, w których zostaną posadzone lub położone te rośliny. Do takich gatunków należy olsza czarna. Wystarczy gałązki olchy rozłożyć w bliskim sąsiedztwie grządek. Istnieją również skuteczne preparaty na bazie roślin. Taki preparat nie tylko odstraszy szkodniki, ale również korzystnie wpłynie na podłoże. Znalezione gniazda turkucia warto usunąć, a korytarze można zalewać naparami z mięty - turkucie nie znoszą zapachu tej rośliny. Więcej o zwalczaniu szkodnika można przeczytać na stronie https://www.ogarnijogrod.pl/turkuc-podjadek-jak-wyglada-jak-zlapac/.


Czy turkucia da się złapać?


Warto złapać turkucia, aby zobaczyć, jak wyjątkowy jest to owad. Należy jednak bardzo przy tym uważać, ponieważ turkuć może boleśnie ugryźć. Do łapania szkodników wykorzystuje się specjalne pułapki. Owady są wabione zapachem, następnie wpadają do pułapki, z której nie ma wyjścia. Do wyjmowania turkuci z pułapki należy założyć grube rękawice. W gniazdach turkuci znajdują się larwy oraz jaja. W największych gniazdach żyją nawet setki kremowych i miękkich larw. Większość z nich nie dożywa dorosłości. Turkuć często przebywa w kompostownikach lub w ich bliskim sąsiedztwie. Doskonałym wabikiem na te owady jest obornik koński. Pułapkę można zrobić samodzielnie - wystarczy zakopać trochę obornika końskiego w ogrodzie na głębokości 50 cm. Dno warto wyłożyć blachą lub grubą folią aluminiową. Miejsce, w którym powstała pułapka należy zaznaczyć, aby o niej nie zapomnieć. Późną jesienią można rozkopać pryzmę i wyłapać dorosłe owady.

TURKUĆ PODJADEK - UCIĄŻLIWY SZKODNIK WARZYWNIKA