PIEC NA PELLET – EKOLOGICZNY I PROSTY W OBSŁUDZE. POZNAJ ŚWIETNĄ ALTERNATYWĘ DLA KOPCIUCHÓW

PIEC NA PELLET – EKOLOGICZNY I PROSTY W OBSŁUDZE. POZNAJ ŚWIETNĄ ALTERNATYWĘ DLA KOPCIUCHÓW

04.10.2022

BlogSponsorowany

Zakup kotła na pellet cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiele rozwiązań zastosowanych w tych urządzeniach sprawia, że są proste i wygodne w obsłudze, a w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem węglowym wypadają lepiej pod wieloma względami. Pellet jest paliwem wysokokalorycznym, a przy tym ekologicznym. Aby dokonać właściwego wyboru systemu grzewczego, poznaj wady i zalety oferowanych pieców.

Pellet – ekologiczne paliwo przyszłości


Pellet jest odnawialnym źródłem energii, czyli takim, które jest wytwarzane z naturalnych materiałów, między innymi z odpadów drzewnych, na przykład z pędów wierzby energetycznej. Powstaje on w wyniku sprasowania surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego. Paliwo to jest nazywane zielonym węglem, ponieważ stanowi ekologiczną alternatywę dla takich urządzeń grzewczych, jak piece węglowe czy zasilane ekogroszkiem.

Ma także wysoką wartość opałową, która sprawia, że to paliwo odnawialne nie tylko nie szkodzi środowisku, ale także jest po prostu opłacalne. Podczas spalania pelletu nie trzeba się również martwić o wytwarzanie dużej ilości popiołu. Emisja substancji smolistych jest znikoma, a kotły na pellet o większej mocy doskonale sprawdzają się nawet w budynkach o dużym zapotrzebowaniu energetycznym.

To wszystko sprawia, że dobry pellet, o sprawdzonym pochodzeniu, świetnie nadaje się do ogrzewania domu jednorodzinnego i nie tylko.

Zalety kotłów na pellet


Podstawową zaletą kotłów na pellet jest to, że wykorzystują odnawialne źródło energii. Ogrzewanie pelletem bez sztucznych dodatków jest więc po prostu ekologiczne. Istotnym atutem jest również czysty proces spalania, czyli niewielka ilość powstającego popiołu. Wszystkie pozostałości powstałe w wyniku tego procesu ulegają biodegradacji. Spalanie pelletu emituje dopuszczalną zawartość pyłu i nie generuje nieprzyjemnych zapachów.

Zalety wynikające z zakupu kotła na tego rodzaju paliwo dotyczą także przechowywania pelletu. Nie wymaga on dysponowania przestronną kotłownią, której mogą wymagać innego typu kotły, szczególnie na węgiel. System automatycznego czyszczenia rusztu zainstalowany w wielu urządzeniach sprawia, że użytkowanie tego paliwa jest czyste i wygodne.

Podczas zakupu kotła na pellet można skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach programu Czyste Powietrze.

Jakie wady mają piece na pellet?


Wady kotłów na pellet są związane przede wszystkim z koniecznością przyswojenia sobie kilku zasad dotyczących ich eksploatacji. Kotły pelletowe mogą wymagać wielokrotnego rozpalania, jednak przy umiejętnej obsłudze nie powinno być żadnych problemów. Zawsze trzeba dobrze zapoznać się z instrukcją pieca, w szczególności palnika, aby wydłużyć cykle pracy pieca na pellet. Codzienne rozpalanie nie będzie wówczas stanowiło trudności.

Wadą kotła na pellet może być nieco wyższa cena niż w przypadku pieców na paliwa stałe innego typu. Warto jednak wziąć pod uwagę oszczędności, jakie można wygenerować podczas eksploatacji ekologicznego paliwa.

Pewną niedogodnością może być również to, że piec na pellet czyścić należy z dużą regularnością. Niektóre urządzenia są jednak wyposażone w automatyczne systemy czyszczące, które eliminują ten problem.

Postaw na ogrzewanie domu pelletem – skorzystaj z oferty Eko2020


Oferta kotłów na pellet jest bardzo zróżnicowana, dlatego bez trudu można dobrać urządzenie o mocy odpowiadającej zapotrzebowaniu energetycznemu konkretnego budynku. Moc grzewcza takich urządzeń zaczyna się już od 8 kW, a może sięgać nawet kilkudziesięciu kilowatów. Warto zwracać uwagę także na inne parametry określające dany kocioł, aby jak najlepiej dopasować go do swoich potrzeb.

Piece pelletowe dostępne ofercie Eko2020 różnią się między sobą cenami. Każdy znajdzie więc tutaj urządzenie, które odpowiada mu pod względem właściwości grzewczych, ale także kosztu zakupu. Tym bardziej że podczas zmiany systemu grzewczego na ekologiczny można skorzystać z dofinansowania w ramach różnego typu wsparcia (obecnie jest to przede wszystkim program Czyste Powietrze).