TARAS W STYLU PROWANSALSKIM – CO MUSI SIĘ NAM NIM ZNALEŹĆ?

TARAS W STYLU PROWANSALSKIM – CO MUSI SIĘ NAM NIM ZNALEŹĆ?

28.09.2022

BlogSponsorowany

Są takie style aranżacyjne, które nigdy nie wychodzą z mody. Co się do nich zalicza? Często wspomina się praktyczny nurt skandynawski. A co mogą wybrać zwolennicy romantycznego vintage? W domu i ogrodzie ciekawie prezentują się wciąż popularne aranżacje prowansalskie. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak ten modny trend wykorzystać do zbudowania zacisznego miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu.


Taras w stylu prowansalskim – miejsce przytulne i funkcjonalne


Styl prowansalski wywodzi się oczywiście z południa Francji. Wprowadza słoneczne motywy z Lazurowego Wybrzeża również do polskich ogrodów i na tarasy. Styl wyróżnia się sporym eklektyzmem, licznymi nawiązaniami do rustykalnego nurtu vintage oraz niezmiernie swobodną nonszalancją, mocno czerpiącą z natury.

Tego typu rozwiązania wręcz idealnie sprawdzają się w reprezentacyjnych przestrzeniach do wypoczynku, na przykład na przydomowym tarasie. W takim miejscu z prawdziwą przyjemnością spędza się czas (samodzielnie i z domownikami) lub przyjmuje gości.

Najważniejsze cechy stylu prowansalskiego – jakie materiały wybrać?


Na styl prowansalski składa się wiele charakterystycznych cech. Kluczową kwestią są odpowiednie materiały. Jakie surowce powinny trafić na taras, nawiązujący do słonecznego regionu Francji? Stawia się przede wszystkim na produkty naturalne. Wznosi się ściany i murki z naturalnej cegły (również takiej wyszczerbionej zębem czasu). Konstrukcja tarasu natomiast bywa zrobiona z surowego drewna, niekiedy uzupełnionego elementami kamiennymi.

Z drewna jest również zrobione tarasowe wyposażenie wypoczynkowe. Nie może na nim zabraknąć zwłaszcza krzeseł, leżaków i stolików. Niekiedy zamiast nich stawia się na ażurowe meble metalowe (dekoracyjne krzesła oraz stoliki z metalową konstrukcją i szklanym blatem), jak choćby te, dostępne na stronie: Bazkar.pl. Najlepiej wybrać modele utrzymane w białym kolorze, również w wersji z licznymi przetarciami (od naturalnej eksploatacji lub sztucznie postarzane), które nadają im jeszcze ciekawszego efektu vintage.

Dodatki i kolory w stylu prowansalskim – taras pełen słońca


Ogrodowe aranżacje prowansalskie to też konkretne kolory, które kojarzą się z tym pięknym, francuskim regionem. Gdy myśli się o Prowansji na myśl od razu przychodzą rozległe pola lawendy. I to właśnie ten kolor stanowi dominantę w kąciku rekreacyjnym, w którym występują też naturalne surowce, połączone z neutralną, świetlistą bielą. Niekiedy można uzupełnić je również przedmiotami z metalu – o srebrzystej, gładkiej powierzchni lub produktów z mosiądzu i miedzi.

Barwy to znak rozpoznawczy stylu prowansalskiego. Na tarasie nie powinno zabraknąć też pięknych dodatków. Co wykorzystać? Nurty z południa Francji stawia na połączenie rozmaitych rozwiązań. Wprowadza się zatem do przydomowej przestrzeni rozmaite drobiazgi z pchlich targów. Mogą to być drewniane okiennice, koła od wozów, zawieszone jako dekoracje na ścianie, stare komody i półki, na których ustawia się ozdobne figurki, miski i elementy zastawy stołowej oraz ceramiczne donice z kwiatami i aromatycznymi ziołami.

Nieodzowne są też produkty oświetleniowe, dzięki którym da się spędzać czas w ogrodzie późno wieczorową porą. Jak oświetlić taras? Na ścianach montuje się kinkiety i lampy natynkowe lub zawiesza na balustradach i wzdłuż zadaszenia girlandy lampek LED. Zwolennicy bardziej nastrojowego światła mogą natomiast wybrać subtelne, metalowe latarenki i świeczniki.

Dla poprawy komfortu podczas wypoczynku na świeżym powietrzu, na tarasie prowansalskim warto wykorzystać rozmaite tekstylia. Bywają to pasiaste dywaniki, wyznaczające granice strefy relaksu, miękkie poduchy (oczywiście w odcieniach lawendowych i białych), które układa się na krzesłach, by nawet wielogodzinne siedzenie nie powodowało dyskomfortu.

Miejsce do relaksu poza czasem – modny taras prowansalski


Na tarasach w stylu prowansalskim stawia się na wygodę i nowoczesną funkcjonalność, połączoną jednak z designem retro. To uniwersalne rozwiązanie, pozwalające na zbudowanie przytulnej przestrzeni, pełnej światła, koloru i zapachów, w której wypoczynek staje się prawdziwą przyjemnością.