JAK OŚWIETLIĆ LUSTRO W ŁAZIENCE –  PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

JAK OŚWIETLIĆ LUSTRO W ŁAZIENCE – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

27.09.2022

BlogSponsorowany

Przestrzeń w pobliżu lustra to jedna z kluczowych stref w każdej łazience. Nie tylko wpływa na estetykę przestrzeni, ale też spełnia wiele praktycznych zadań. Aby była w pełni funkcjonalna, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Jakie lampy powinny trafić nad lustro i czym się kierować podczas poszukiwań opraw oświetleniowych? Nieco inspiracji i pomocnych wskazówek przedstawimy w dzisiejszym artykule.


Oświetlenie nad lustro – przestrzeń mocno zadaniowa


Zazwyczaj łazienki (zarówno te większe, jak i mniejsze) dzieli się na kilka stref funkcjonalnych. Można zatem znaleźć choćby przestrzeń kąpielową oraz miejsce w pobliżu lustra, przy którym wykonuje się większość zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych.

To przecież przed lustrem myjemy twarz, nakładamy kremy, ale też wykonujemy bardziej precyzyjne czynności, w tym na przykład golenie się, czesanie lub robienie makijażu. Każda z nich wymaga światła o odpowiednim natężeniu, pozwalającego na realizację nawet najbardziej wymagających zadań wzrokowych.

Najpopularniejsze lampy nad lustro – co wybrać?


Wybór oprawy nad lustro zależy oczywiście od stylu, w jakim urządzono wnętrze, a także potrzeb i upodobań użytkowników. Oświetlenie w tej strefie musi bowiem spełniać ich oczekiwania, zapewniając pełną swobodę działania. Na szczęście na rynku da się znaleźć szeroki wybór rozwiązań w rozmaitych stylach. Warto zerknąć choćby na designerskie lampy od Azzardo.

Do najczęściej wybieranych typów lamp łazienkowych nad lustro zaliczają się:

  • kinkiety,
  • plafony,

Rodzaju i wielkość oprawy wpływają na jej lokalizację. Większe lub mocno wydłużone modele warto umieścić centralnie, bezpośrednio nad lustrem. Mniejsze – idealnie sprawdzają się ustawione symetrycznie po obu stronach tafli. Specyficznym typem oświetlenia są produkty LED zintegrowane z lustrem, dzięki którym da się stworzyć optymalne warunki świetlne i zaoszczędzić cenne miejsce, co przydaje się nie tylko w ekstremalnie małych łazienkach.

Oprawy oświetleniowe nad lustra – jakie muszą być produkty do łazienek?


Jakie powinno być oświetlenie nad lustro? Przede wszystkim warto wybrać odpowiednie oprawy, dzięki którym równomiernie doświetli się całą przestrzeń przed lustrem – bez cieni lub odbłysków światła. Świetnie sprawdzają się modele pozwalające na regulowanie kąta świecenia, by dopasować warunki do konkretnych potrzeb chwili.

Pamiętajmy, że lampy łazienkowe muszą być wykonane z materiałów trwałych (tworzywo sztuczne, szkło, aluminium) i wodoodpornych, by nie doszło do zwarcia w instalacji w razie przypadkowego zachlapania oprawki wodą. Najlepiej sięgać po produkty o współczynniku ochrony nie niższym niż IP44. W łazienkach przecież panują dość trudne warunki dla urządzeń elektrycznych, w tym oczywiście też dla oświetlenia. Zaplanujmy więc mądrze całą instalację i wyposażmy ją w odpowiednie produkty, by zachować funkcjonalność i pełne bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników.

Równie ważne są same źródła światła. Co wybrać? Obecnie najczęściej sięga się energooszczędne rozwiązania LED – bezawaryjne i praktyczne. Warto wybierać żarówki dające światło o dużym natężeniu, przekraczającym 500 lx. W końcu w tym miejscu realizuje się najbardziej precyzyjne zadania. Nie zapominajmy o temperaturze barwowej i współczynniku oddawania barw. Nad lustro idealnie sprawdzają się produkty emitujące światło neutralne, jak najbardziej zbliżone do naturalnego, których współczynnik jest wyższy niż Ra80.

Praktyczne i estetyczne oświetlenie do łazienek – idealne rozwiązania dla wymagających


Oświetlenie łazienkowe musi spełniać najwyższe standardy – zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności. Nie zapominajmy również o walorach estetycznych, wpisujących się w dominujący nurt stylistyczny danego wnętrza (np. skandynawski, glamour, art déco).

W końcu oprawy oświetleniowe nad lustro stanowią przecież ważny element aranżacji tego wymagającego pomieszczenia. Poświęćmy zatem nieco czasu i dobierzmy je tak, by połączyć przyjemne z pożytecznym i zyskać wygodną łazienkę marzeń.