NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC OŚWIETLENIE DO KUCHNI?

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC OŚWIETLENIE DO KUCHNI?

22.09.2022

BlogSponsorowany

Planowanie oświetlenia do kuchni wcale nie należy do łatwych zadań, gdyż musimy uwzględnić wszystkie strefy kuchenne i do nich dostosować odpowiedni rodzaj oświetlenia oraz oprawek. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do kuchni, aby było nie tylko praktyczne, ale także dekoracyjne, zachęcamy do przeczytania poniższego poradnika.

Planowanie oświetlenia do kuchni wcale nie należy do łatwych zadań, gdyż musimy uwzględnić wszystkie strefy kuchenne i do nich dostosować odpowiedni rodzaj oświetlenia oraz oprawek. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do kuchni, aby było nie tylko praktyczne, ale także dekoracyjne, zachęcamy do przeczytania poniższego poradnika.

 

Dobór oświetlenia do stref kuchennych

Zanim przejedziemy do kupowania lamp kuchennych, należy zastanowić się jaki rodzaj oświetlenia potrzebujemy do konkretnych stref kuchennych? Wyróżnić tutaj możemy:

  1. Oświetlenie główne kuchni
  2. Oświetlenie blatów roboczych
  3. Oświetlenie dekoracyjne
  4. Oświetlenie wyspy kuchennej
  5. Oświetlenie stołu jadalnego

 

Oświetlenie główne do kuchni

Do kuchni w roli oświetlenia głównego sprawdzą się najlepiej lampy sufitowe, np. bardzo uniwersalne i dyskretne plafony, lampy liniowe lub też nowoczesne szynoprzewody, które oprócz tego, że dają nam duże możliwości co do indywidualnego dostosowywania punktów świetlnych, to jeszcze szeroki asortyment oprawek. Dzięki temu możemy dobrać oświetlenie pasujące do każdego stylu aranżacyjnego. Ogromny wybór lamp sufitowych znajdziesz tutaj: https://swatt.pl/pl/552-lampy-sufitowe 

Wybierając oświetlenie główne do kuchni, warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są oprawki. Najlepiej sprawdzą się tutaj te wykonane z metalu, szkła lub dobrej jakości tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie tylko będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ale także nie będą pochłaniać zapachów i oparów kuchennych powstających podczas gotowania. Warto tutaj zwrócić uwagę na te lampy, które mają możliwość regulacji nie tylko barwy światła, ale także jej intensywności. Rozwiązanie te sprawi, że będziemy mogli dostosować oświetlenie do aktualnych czynności np. sprzątania, gotowania, lub jako oświetlenie dekoracyjne, itp. 

 

Oświetlenie blatu roboczego

Oświetlenie blatu roboczego, jest równie ważne jak oświetlenie główne. Blaty robocze powinny być odpowiednio doświetlone, aby pozwalały na bezpieczne przygotowywanie potraw, bez konieczności wytężania wzroku. Wybrane rozwiązanie powinno dobrze oświecać blat, ale nie razić w oczy. Najlepiej tutaj sprawdzą się żarówki LED w tonacji neutralnej (naturalnej) do lekko zimnej. 

Jeżeli chodzi o wybór oprawek lub źródeł światła, to wybór tutaj jest naprawdę duży i zależy od Waszych preferencji, a także mebli i ich układu. Mogą to być specjalne oprawy podszafkowe, panele LED, czy też bardzo uniwersalne i dość tanie taśmy LED. Jeżeli nie posiadasz przyłącza prądu, są dostępne także specjalne oprawy ze wtyczką do gniazdka, które możesz podłączyć do przedłużacza lub najbliższego gniazdka w kuchni. 

Ciekawym rozwiązaniem do oświetlania blatów roboczych są źródła światła z czujnikiem ruchu, które zapalają się automatycznie po wykryciu ruchu i wyłączają po określonym czasie, gdy z kolei czujnik nie wykryje żadnego ruchu. 

 

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni 

Oświetlenie dekoracyjne kuchni jest często traktowane po macoszemu, a nie powinno być. Ten rodzaj oświetlenia jest niedoceniany, a w końcu oprócz przyjemnych dla oka efektów wizualnych, przydaje się wieczorami do doświetlenia kuchni. Idąc np. po szklankę wody czy przekąskę, nie musimy zapalać specjalnie oświetlenia głównego. 

Do oświetlenia dekoracyjnego kuchni najczęściej wykorzystuje się taśmy LED. Możemy je wykorzystać do podświetlania szafek, półek, blatów i innych elementów kuchni. Co więcej, są dostępne modele z możliwością nie tylko wyboru intensywności oświetlenia czy ciepłoty, są dostępne także taśmy LED NEON lub RGB z opcją wyboru dowolnego koloru. Jeżeli posiadasz w swoim mieszkaniu lub domu kuchnię ze szklanymi szafkami — koniecznie podświetl jej wnętrze właśnie taśmami LED. 

Do oświetlenia dekoracyjnego możesz wykorzystać także klasyczne oczka sufitowe lub ostatnio modne oświetlenie punktowe, jednak warto tutaj wybrać żarówki LED o ciepłej lub neutralnej barwie i stonowanym natężeniu. 

 

Oświetlenie wysypy kuchennej

Jeżeli masz kuchnię z wyspą kuchenną i zastanawiasz się jaki rodzaj oświetlenia będzie odpowiedni, to podpowiadamy — lampy wiszące. Obecnie dostępne w sklepach lampy wiszące, to czasami prawdziwe dzieła sztuki, które podkreślą styl i charakter Twojej kuchni, a do tego odpowiednio doświetlą miejsce robocze. O ile do oświetlenia głównego i dekoracyjnego polecamy oprawki lub plafony o minimalistycznym, nieprzytłaczającym designie, tak w przypadku wyspy kuchennej lub do oświetlenia stołu jadalnego, warto wybrać lampę, która dodatkowo będzie nietuzinkową ozdobą pomieszczenia. 

Dostępne są zarówno jednopunktowe oprawy świetlne, które w zależności od długości wyspy należy zamontować bezpośrednio jedna obok drugiej, lampy ciągłe typu sznury świetlne lub w formie belki z jednopunktowymi oprawami — wybór jest naprawdę ogromny! 

Posiadasz nowoczesną kuchnię? Wybierz lampy tzw. sznury świetlne w finezyjnych kształtach. Styl Twojej kuchni to loft? Idealnie wkomponują się tutaj duże lampy typu reflektory w czarnej kolorystyce. A może szukasz czegoś w stylu nowoczesny glamour? Sprawdź lampy typu żarówki lub szklane kule o złotych prowadnicach, które nadadzą Twojej kuchni elegancji z nutką ekstrawagancji, znajdziesz je tutaj: https://swatt.pl/pl/608-lampy-wiszace  

 

Oświetlenie stołu jadalnego

Oświetlenie stołu jadalnego rządzi się właściwie tymi samymi prawami, co oświetlenie wyspy kuchennej. Tutaj również świetnie sprawdzą się lampy wiszące, najlepiej z możliwością regulacji wysokości oraz możliwością doboru intensywności oraz barwy światła. Należy wówczas wziąć pod uwagę, że bardzo często stół jadalniany jest nie tylko miejscem do spożywania posiłków, ale również do ich przygotowywania (jeżeli nie posiadamy odpowiednio dużej powierzchni blatu roboczego), a nawet miejscem do pracy, nauki lub zabawy. 

Warto pamiętać, aby dobrze dobrać wielkość / długość lamp, które chcemy zamontować nad stołem jadalnianym. Duża lub długa lampa do małego i okrągłego stołu będzie przytłaczająca. W takim przypadku świetnym wyborem będzie pojedyncza, wisząca lampa. Z kolei do długiego, prostokątnego stołu już taka lampa się nie sprawdzi, ponieważ słabo oświetli cały stół. W takim przypadku wielopunktowe lub podłużne lampy, to świetny wybór. 

 

Inteligentne rozwiązania do oświetlenia kuchni

Inteligentne rozwiązania tzw. “Smart Home” to już nie taka nowość, a nadal często pomijane rozwiązanie podczas projektowania oświetlenia kuchennego. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom możemy sterować oświetleniem nie tylko kuchennym, ale w całym domu za pomocą smartfona, sterownika lub nawet za pomocą głosu. Możemy m.in. włączać i wyłączać oświetlenie, zmieniać jego barwę cieplną lub kolor, a nawet zwiększać lub zmniejszać intensywność światła. Wybierając oświetlenie do kuchni, warto zwrócić uwagę nie tylko na aspekty wizualne, ale także dodatkowe funkcjonalności, które ułatwią i uprzyjemnią codzienne czynności. 

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym www.swatt.pl, w którym dostępna jest m.in. szeroka gama lamp i asortymentu oświetleniowego w atrakcyjnych cenach.