JAK OŚWIETLIĆ WEJŚCIE DO DOMU?

JAK OŚWIETLIĆ WEJŚCIE DO DOMU?

15.09.2022

BlogSponsorowany

Właściwie dobrane oświetlenie to jeden z kluczowych elementów wyposażenia nie tylko w domowych wnętrzach, ale też na terenie całej posesji wokół budynku. Stosuje się oprawy na elewację, lampy najazdowe na podjeździe od bramki, a także produkty na słupku, by doświetlić ogrodowe alejki. Niezbędne jest również właściwe oświetlenie drzwi wejściowych do domu. Jakie rozwiązania wybrać i czym się kierować, by optymalnie doświetlić przestrzeń w pobliżu wejścia? Czy lampy na elewację mogą być modne? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.Lampa nad drzwi wejściowe – do czego się przydaje?


Oświetlenie strefy w pobliżu drzwi wejściowych ma olbrzymie znaczenie. Dlaczego? Przede wszystkim zapewnia komfort podczas powrotu do domu lub wychodzenia z niego wieczorową porą. Można łatwo dotrzeć do budynku, bez potknięć i upadków, a także bez trudu znaleźć klucze i inne potrzebne przedmioty w torebce lub kieszeniach.

Oświetlenie przed drzwiami to prosty sposób na zorientowanie się, kto odwiedza domowników po zapadnięciu zmroku. Zwiększa zatem bezpieczeństwo i wygodę codziennego funkcjonowania. Lampa bywa niejednokrotnie stosowana ponadto do oświetlenia numeru budynku, który może znajdować się w pobliżu drzwi wejściowych do domu.

Nie zapominajmy ponadto o tym, że dobrze dobrane lampy zazwyczaj spełniają nie tylko zadania praktyczne, ale stają się dodatkowo elementem modnej aranżacji i dopełnieniem elewacji. Warto zatem zadbać o to, by wszystkie lampy łączyły wysoką funkcjonalność z ciekawymi walorami estetycznymi.


Rodzaje lamp na ganek – co wybrać?


Wybór opraw oświetleniowych na elewację zależy w głównej mierze od tego, do czego mają być wykorzystane, a także od rodzaju architektury i wykończenia elewacji.

Najchętniej stawia się na kinkiety, plafony i reflektorki, czyli lampy montowane na ścianach. Ich wielkość dobiera się do indywidualnych potrzeb. Kluczowe znaczenie ma także wielkość samej oprawy. Mniejsze lampki warto umieścić symetrycznie po obu stronach framugi. Większe nadają się do zamontowania centralnie powyżej drzwi.

W przypadku zadaszonych ganków i wiatrołapów można natomiast zdecydować się na lampy wiszące lub sufitowe. Doświetlają wówczas nie tylko drzwi i ścianę, ale też część korytarza, prowadzącego do domu. Szeroki wybór praktycznych produktów oświetleniowych do wnętrz i ogrodu oferuje choćby sklep Lampy.it, pełen rozwiązań sprawdzających się w różnych warunkach.

W roli oświetlenia uzupełniającego świetnie sprawdzają się także oczka wpustowe lub listwy LED, dzięki którym da się doświetlić teren, bez zajmowania cennej przestrzeni. Przydaje się to zwłaszcza w ciasnych miejscach, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota.


Jak dobrać idealne oprawy nad drzwi wejściowe do domu?


Lampy na elewację muszą wyróżniać się nieco innymi właściwościami niż produkty montowane w domowych wnętrzach.

Przede wszystkim należy stosować rozwiązania o wysokim współczynniku IP (wodoszczelność i ochrona przed pyłami). Im bardziej oprawa jest narażona na bezpośrednie zalanie wodą, tym parametr ten powinien być wyższy. Nie powinno się również wykorzystywać na zewnątrz lamp o IP niższym niż 44.

Warunki atmosferyczne bywają naprawdę zmienne. Lampy są nieustannie narażone na promieniowanie UV, zmiany temperatury, wysoką wilgotność lub opady deszczu i śniegu. Warto zatem zdecydować się na modele najwyższej jakości, wykonane oczywiście z trwałych materiałów, w tym zwłaszcza metalu (aluminium lub stal nierdzewna), szkła i tworzywa sztucznego. To gwarancja bezpiecznego i komfortowego użytkowania przez wiele lat.


Funkcjonalne i bezpieczne oświetlenie domu – praktyczne rozwiązania dla wymagających

 

Lampy na elewację występują we wszystkich modnych stylach. Można znaleźć modele skandynawskie, nowoczesne, tradycyjne, retro lub industrialne, by dopasować oświetlenie do każdego nurtu architektonicznego. To sposób na stworzenie efektownej i praktycznej aranżacji oraz zadbanie o najwyższe standardy bezpieczeństwa i komfortu dla wszystkich użytkowników – nie tylko domowników, ale również ich gości.