Interesują cię domy na sprzedaż? Pamiętaj o ekologii

Gdy zainteresują nas domy na sprzedaż, w pierwszej kolejności kierujemy się ceną, wielkością i lokalizacją. Tymczasem istnieje też inny czynnik, który koniecznie należy uwzględnić: ekologia. W dobie topniejących lodowców, dziury ozonowej i zmian klimatycznych dbanie o środowisko naturalne to powinność każdego z nas. Co możemy zrobić, by mieszkać ekologicznie?

 

Zielone domy na sprzedaż – postaw na budynki energooszczędne

 

domy na sprzedaż

 

O Ziemię (i zasobność własnego portfela!) możemy zacząć dbać już na etapie wyboru domu na sprzedaż. Większość domów jedno- lub wielorodzinnych wznoszonych na działkach budowlanych to dziś budynki energooszczędne. Co to znaczy? Chodzi o budowle, które tracą przez ściany zewnętrzne bardzo mało energii. Takie domy na sprzedaż mają również efektywny system wentylacji, szczelne okna, skuteczne ogrzewanie oraz jak największy dostęp światła naturalnego. Wszystko to sprawia, że budynek nie zużywa niepotrzebnie prądu, gazu ani węgla. Bardziej wydajne jest też ogrzewanie. Na samym domu na sprzedaż ekologiczność się jednak nie kończy – również wyposażenie wnętrza dobrano z myślą o ochronie środowiska. Energooszczędne lodówki, pralki czy telewizory to standard, do którego powinny aspirować wszystkie domy.

 

Żyj zielono, żyj oszczędnie

 

domy na sprzedaż

 

Na etapie sprzedaży domów ekologia dopiero się jednak zaczyna. Kliknąć w ogłoszenie typu „sprzedam dom energooszczędny” jest łatwo – trudniej wyrobić sobie codzienne dobre nawyki. Na szczęście przy odrobinie samozaparcia wszystko jest możliwe.

Zielone życie warto zacząć od zakręcenia kranów. Woda lejąca się podczas mycia zębów czy szorowania naczyń to jeden z częstszych błędów – czas zerwać z tym przyzwyczajeniem. Warto też spróbować zamienić moczenie się w wannie na prysznic. Ważne jednak, by był on krótki – stanie pod strumieniami wody przez kilkanaście minut zużywa jej równie dużo jak kąpiel. W ekologicznych nieruchomościach na sprzedaż muszą też być spłuczki z funkcją stop – używajmy ich.

Elektryczność to kolejna sfera, gdzie wiele możemy poprawić. Energooszczędne domy na sprzedaż na niewiele się zdadzą, jeśli w nieużywanych pomieszczeniach wciąż pali się światło albo gra radio czy telewizor. Dopilnujmy zatem, by tak się nie działo i uczmy tego dzieci. Mnóstwo elektryczności marnują też urządzenia w trybie standby oraz ładowarki, które zostawiamy podłączone do kontaktu – odłączajmy je jak najczęściej.

W kwestii odpadów nikogo pouczać nie trzeba – segregujmy! Coraz więcej osób w Polsce pamięta też o zabieraniu na zakupy materiałowej torby, co pozwala znacząco zmniejszyć ilość foliowych reklamówek, jakie trafiają na wysypiska śmieci. Tak trzymać!

 

I ty możesz powstrzymać globalne ocieplenie

 

domy na sprzedaż

 

Nade wszystko warto zaś pamiętać o tym, że najlepszą bronią w walce o zieloną Ziemię jest zapał i optymizm. Powtarzanie, że jednostkowe działania nic nie zmienią, to najkrótsza droga do zarzucenia dobrych nawyków. A zatem: wybierajmy ekologiczne domy na sprzedaż, oszczędzajmy prąd i wodę, segregujmy śmieci – i róbmy to wszystko z uśmiechem na ustach!

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz