Mieszkania pod klucz – atrakcyjna opcja nie tylko dla inwestorów

 

Kupując mieszkanie, kierujemy się dziś przede wszystkim jego ceną i lokalizacją. Wyniki sprzedażowe z rynku pierwotnego jasno pokazują, że przystępna cena własnego M jest w stanie wynagrodzić nam niewielki metraż czy inne niedogodności. Nic zatem dziwnego, że deweloperzy oferują polskim klientom przede wszystkim mieszkania do samodzielnego wykończenia. Stopniowo rośnie jednak rynek mieszkań wykończonych pod klucz – obecnie stanowią one 15–20% wszystkich sprzedawanych lokali mieszkalnych.

Czy pełne wykończenie stanie się w Polsce nowym standardem? Struktura rynku mieszkaniowego w najbliższym czasie raczej się tak radykalnie nie zmieni, wydaje się jednak, że liczba mieszkań pod klucz w ofercie deweloperskiej będzie stopniowo rosła. Choć w naszym kraju wciąż stanowią one jedynie mały odsetek ogółu lokali mieszkalnych, w wielu państwach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych wykończenie pod klucz jest powszechnie obowiązującym standardem.

 

Mieszkania pod klucz – wygoda i oszczędność czasu

 

Mieszkania pod klucz

 

Mieszkania wykończone pod klucz posiadają wiele zalet, jakich nie mają lokale w stanie deweloperskim. Najważniejszą jest oczywiście oszczędność czasu i wysiłku. Właściciel może wprowadzić się do mieszkania natychmiast po jego kupieniu, nie troszcząc się o kładzenie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych, malowanie ścian czy umeblowanie. Znika również problem uciążliwej przeprowadzki. Wszystkie te zadania spadają na dewelopera lub wynajętą przez niego firmę, dzięki czemu ich wykonanie objęte jest gwarancją. Takie lokale są też idealnym rozwiązaniem dla inwestujących w mieszkania do wynajęcia. Pozwalają one bowiem skrócić okres między nabyciem nieruchomości a pierwszymi zyskami z wynajmu.

Nie oznacza to oczywiście, że mieszkanie pod klucz to rozwiązanie pozbawione wad. Za w pełni wykończony lokal trzeba zapłacić o 10–20% więcej – różnica w cenie wynosi zwykle od 500 do nawet ponad 1000 złotych za każdy metr kwadratowy. To zaś stanowić może poważną przeszkodę, szczególnie dla osób finansujących zakup za pomocą kredytu hipotecznego. Dodatkowo kupno mieszkania już wykończonego oznacza mniejszy wpływ na wygląd wnętrza. Większość deweloperów oferuje kilka gotowych pakietów wykończeniowych do wyboru, których nie można już dalej modyfikować. Warto też zauważyć, że póki co mieszkania pod klucz dostępne są niemal wyłącznie w największych miastach kraju.

 

Mieszkanie mieszkaniu nierówne

 

Mieszkania pod klucz

 

Czy oznacza to, że lokale wykończone pod klucz pozostaną domeną nieruchomości luksusowych i pod inwestycje? Niekoniecznie. Trzeba pamiętać, że standard „pod klucz” może oznaczać różne rzeczy w zależności od oferty konkretnej firmy. Większość deweloperów oferuje kilka wariantów pełnego wykończenia, różniących się między sobą ceną, jakością materiałów i wykonania, a także zakresem prac. Można też trafić na rozwiązania pośrednie, w których firma wykończeniowa wykonuje za nabywcę lokalu tylko część prac, pozostawiając mu np. samodzielne pomalowanie wnętrza. Istnieje też zazwyczaj możliwość negocjowania ceny wykończenia. Dlatego warto przed zakupem dokładnie obliczyć całkowite koszta mieszkania pod klucz. Może się bowiem okazać, że to rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż się wydawało.

Przy obliczeniach warto uwzględnić choćby fakt, że kupując materiały wykończeniowe samodzielnie, właściciel mieszkania zapłaci za nie 23% VAT, zaś płacąc firmie wykończeniowej – 8% VAT. Dobrze jest też pamiętać o tym, że oszczędność finansowa, jaką daje własnoręczne wykańczanie wnętrza, oznacza konieczność poświęcenia dużej ilości czasu i włożenia niemałego wysiłku. Przy samodzielnych pracach bardziej prawdopodobne są też błędy, to zaś oznacza opóźnienia, nieprzewidziane wydatki i stres. Bardziej skomplikowane jest też w takiej sytuacji ubieganie się o kredyt hipoteczny. Wykańczając na własną rękę, trzeba przedstawić bankowi harmonogram prac i ich kosztorys wraz z dokumentacją fotograficzną. Tymczasem opcja „pod klucz” pozwala uniknąć tych dodatkowych formalności.

 

Pełne wykończenie coraz bardziej opłacalne?

 

 

Mieszkania pod klucz

 

Póki co mieszkania wykończone pod klucz kupują w Polsce głównie inwestorzy oraz cudzoziemcy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w wielu krajach Europy (m.in. Węgry, Czechy, Niemcy, Szwecja, Norwegia) mieszkania do natychmiastowego wprowadzenia się stanowią rynkowy standard nawet w segmencie popularnym, a lokali w stanie deweloperskim praktycznie nie ma w ofertach. Można więc zakładać, że i u nas sytuacja ta z czasem ulegnie zmianie.

Na początek jednak musi się zwiększyć zdolność nabywcza polskich gospodarstw domowych. Powolny, lecz systematyczny wzrost wynagrodzeń w naszym kraju, obserwowany od kilku lat przez analityków GUS i NBP, zachęca do optymizmu w tym zakresie. Nieco gorzej jest z cenami nowych mieszkań – te utrzymują się na stałym poziomie lub wręcz rosną. Kiedy jednak w końcu zaczną spadać, mieszkania wykończone pod klucz z pewnością zyskają na popularności.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz