Mieszkania dwupoziomowe, niegdyś kojarzące się z niedostępnym luksusem, dziś są coraz chętniej kupowane przez Polaków. Zainteresowaniem cieszą się zarówno używane mieszkania z rynku wtórnego, jak i nowoczesne dwupoziomowe lokale od dewelopera. Wciąż jednak wiele osób waha się, czy w takiej nieruchomości da się wygodnie mieszkać. Czy mieszkanie dwupoziomowe się opłaca? Werdykt ekspertów serwisu Homla brzmi „tak” – nie jest to jednak mieszkanie dla każdego.

 

Mieszkania dwupoziomowe – skąd ich popularność?

mieszkania dwupoziomowe

Polski rynek nieruchomości jest dziś bez porównania bogatszy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Domy z płaskim dachem, pasywne domki jednorodzinne i dworki na sprzedaż to tylko początek długiej listy obiektów, w jakich można obecnie zamieszkać. Również mieszkania dwupoziomowe, do niedawna kojarzące się raczej z Europą Zachodnią niż z Polską, zyskały u nas na popularności. Coraz więcej nowych inwestycji deweloperskich zawiera przynajmniej jeden taki lokal, a klienci coraz chętniej je kupują i wynajmują tak z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Mieszkania dwupoziomowe stanowią w naszym kraju ok. 5% rynku, a odsetek ten pozostaje stały już od kilku lat.

Z danych serwisu Homla wynika, że mieszkaniami dwupoziomowymi interesują się głównie duże rodziny lub osoby, które planują takie założyć. Ludzie coraz częściej skłonni są wydać nieco więcej, by zapewnić sobie i swoim bliskim wyższy komfort życia. Odpowiedzialne jest za to stałe bogacenie się Polaków, ale też zmiana naszej mentalności. Chcemy mieszkać lepiej i wygodniej, a do tego chętniej sięgamy po rozwiązania niestandardowe, by zaspokoić nasze potrzeby. Mieszkanie dwupoziomowe oferuje warunki życia porównywalne z domem jednorodzinnym, usuwając jednocześnie konieczność męczących dojazdów do pracy. Nic zatem dziwnego, że na takie lokale nie brakuje obecnie chętnych.

Zastanawiając się, jak kupić mieszkanie dwupoziomowe, warto wziąć pod uwagę, że dostępne są one niemal wyłącznie w dużych miastach. Mniejsze miasta są ich w dużej mierze pozbawione, co ogranicza wybór klienta i zmusza go do szukania droższych lokali. Problem ten występuje nawet w stolicy. Jeśli chodzi o takie mieszkania Mokotów czy Wilanów są dobrym obszarem poszukiwań, ale Piaseczno czy Marki – już niekoniecznie. Sytuacja ta powoli się zmienia, nadal jednak pod względem dostępności dwupoziomowego mieszkania Jelenia Góra czy Suwałki nie mają wiele do zaoferowania. Warto jednak szukać i nie tracić nadziei. Mieszkania dwupoziomowe w starej kamienicy czy bloku to raczej rzadkość, ale i takie ogłoszenia przy odrobinie szczęścia da się znaleźć.

 

Mieszkania dwupoziomowe – największe zalety

 mieszkania dwupoziomowe

Dlaczego Polacy postanawiają wynająć czy kupić mieszkanie dwupoziomowe? Zwolennicy tego typu lokali wskazują na szereg zalet. Największą z nich jest rozkład tych mieszkań, dzięki któremu przypominają one domy piętrowe. Sprawia to, że mieszkanie można łatwo rozdzielić na dwie strefy. Do najpopularniejszych należy podział na strefę gościnną na dole i prywatną na górze. Gdy jeden z domowników przyjmuje kogoś na dolnym poziomie, pozostali mogą cieszyć się w swoich sypialniach prywatnością. Nie trzeba też sprzątać całego mieszkania przed przybyciem gości – wystarczy posprzątać połowę.

Innym popularnym podziałem mieszkania dwupoziomowego jest strefa rodziców na dole i strefa dzieci na górze. Nie sprawdzi się ono może przy małych dzieciach, jednak gdy pociechy już trochę podrosną, komfort takiego mieszkania będzie ogromny. Bez problemu można też urządzić w takim mieszkaniu domowe biuro czy pracownię. Ścisły podział na obszar przeznaczony do pracy i do relaksu pozwoli osobom pracującym z domu sprawniej wypocząć w czasie wolnym.

Mieszkania o dwóch poziomach są też dużo cichsze niż standardowe. Lokale te mieszczą się zwykle na przedostatniej i ostatniej kondygnacji budynku, dzięki czemu lokator nie ma sąsiadów z góry. Zaskakująco słaby jest też przepływ dźwięków między poziomami – można cieszyć się spokojem nawet wtedy, gdy w drugiej połowie mieszkania trwa impreza, bawią się głośno dzieci czy hałasuje telewizor. Bez problemu można też np. wstawić na noc pralkę lub zmywarkę – odgłosy ich pracy nikogo w domu nie obudzą.

Jeśli chodzi o takie mieszkania na sprzedaż Puławy nie będą się różnić od Torunia czy Krakowa – nowe mieszkania dwupoziomowe to przeważnie lokale w nowym budownictwie. Na rynku dominują mieszkania oddane do użytku po roku 1990, co zapewnia lokatorom spokój w kwestii dużych remontów. Mieszkania w kamienicach czy blokach z wielkiej płyty też się zdarzają – klient ma więc swobodę wyboru. Głównymi zaletami lokali dwupoziomowych w starszym budownictwie będzie dogodna lokalizacja i niższa niż w przypadku nowych budynków cena.

 

Metraż, wygląd i cena, czyli zalet ciąg dalszy

 mieszkania dwupoziomowe

Inną ważną zaletą mieszkań dwupoziomowych jest metraż. Kupno czy wynajem mieszkania dwupoziomowego poniżej ok. 80 m2 raczej mija się z celem. Aby dwa poziomy się opłacały, optymalnie mieszkanie powinno mieć ok. 120–150 m2. Na rynku pierwotnym bez trudu można znaleźć takie lokale, a co więcej, deweloperzy często niżej wyceniają metraż na górnym piętrze. Pozwala to nabyć sporą przestrzeń za stosunkowo nieduże pieniądze. Trudniej jest o dobry metraż na rynku wtórnym, jednak i tu zdarzają się okazje. Dodatkowo mieszkania dwupoziomowe zwykle położone są na najwyższych piętrach, co zapewnia duże nasłonecznienie i piękny widok z okien.

Przestrzeń oferowaną przez lokal dwupoziomowy bez trudu da się też ciekawie zaaranżować. Wspomniana łatwość wydzielenia osobnych stref to tylko początek możliwości. Pod skosami na piętrze można np. umieścić schowki, co pozwoli ograniczyć zagracenie mieszkania. Zmieści się tam również odrobina luksusu w postaci garderoby. Duży potencjał ma też przestrzeń pod schodami, gdzie można przechowywać np. sprzęt sportowy, okrycia czy przetwory. Same schody zajmują nieco miejsca, jednak wykonane z pomysłem są ozdobą mieszkania i nadają mu wyjątkowy charakter.

Warszawskie, krakowskie czy wrocławskie mieszkania dwupoziomowe łączą zatem wygodę mieszkania w centrum miasta z zaletami domów jednorodzinnych: metrażem, układem pomieszczeń i komfortem życia. Mieszkańcy mogą cieszyć się dużą, ciekawie zaaranżowaną przestrzenią bez konieczności odśnieżania ganku, grabienia liści czy podkładania do pieca. Dodatkowo takie mieszkania często wyposażone są w balkony, a nawet – przy nieco wyższym standardzie – tarasy na dachu czy kominki.

Warto wreszcie wspomnieć, że nawet nieco uciążliwą konieczność częstej wspinaczki po schodach można uznać za zaletę. Mieszkanie dwupoziomowe pomaga bowiem utrzymać kondycję i zapewnia codzienną dawkę zdrowego ruchu. Jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości dwupoziomowych z rynku wtórnego, trzeba tylko zwrócić uwagę, czy w budynku jest winda. Wspinanie się po schodach na czwarte piętro tylko po to, by w mieszkaniu znowu pokonywać stopnie, to zbyt wiele nawet dla osób wysportowanych.

 

Podstawowe wady mieszkań dwupoziomowych

 mieszkania dwupoziomowe

Przeciwnicy mieszkań dwupoziomowych częściej niż na zalety zwracają uwagę na wady takich nieruchomości na sprzedaż czy nieruchomości na wynajem. Jednym z większych zarzutów są kwestie finansowe. Mieszkania dwupoziomowe z reguły są droższe od mieszkań jednopoziomowych, i to często niewspółmiernie do oferowanego metrażu. Analiza cen znajduje się w dalszej części artykułu, warto jednak wspomnieć, że to nieruchomości z nieco wyższej półki finansowej. Częściowo decydują o cenie same wymiary tych mieszkań – większość z nich ma powyżej 80 m2. Wysokie są jednak również koszty wykończenia lokali dwupoziomowych. Szczególnie duży może być koszt wykonania schodów – to wydatek na poziomie minimum 5000–7000 zł. Droższe będą również późniejsze remonty.

Znaczne będą również koszty ogrzewania takiego mieszkania. Mieszkanie dwupoziomowe z racji metrażu i otwartej przestrzeni dłużej się ogrzewa i trudniej w nim zimą utrzymać odpowiednią temperaturę. W efekcie górna kondygnacja jest często bardziej wychłodzona niż dolna, a latem na górze panuje z kolei nieprzyjemny upał. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy drugi poziom zlokalizowany jest na poddaszu, co jest często spotykanym rozwiązaniem. Warto jednak zauważyć, że ten ostatni problem dotyczy przede wszystkim budynków z błędnie wykonaną termoizolacją dachu. Wystarczą nawet niewielkie niedoskonałości, by utrzymanie komfortowych warunków okazało się wyzwaniem.

Mieszkania dwupoziomowe mogą również być nieco droższe w utrzymaniu od jednopoziomowych z racji większego zużycia energii elektrycznej. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań słabo nasłonecznionych, gdzie częściej trzeba zapalać światło. Warto też oczywiście zdawać sobie sprawę, że w większym mieszkaniu jest więcej źródeł światła, a tym samym rośnie szansa, że domownicy zapomną któreś zgasić. Co gorsza, świecąca bez potrzeby lampka np. w sypialni na górze będzie kompletnie niewidoczna z dołu. To samo przeciwnicy mieszkań dwupoziomowych mówią o zużyciu wody. W mieszkaniach dwupoziomowych często znajdują się dwie łazienki, co podwaja ryzyko przeoczenia cieknącego kranu czy spłuczki. Zwolennicy takich mieszkań słusznie jednak zwracają uwagę, że w obu przypadkach problem rozwiąże odrobina uważności.

 

Kupię lub wynajmę mieszkanie dwupoziomowe… i tu zaczynają się schody

 mieszkania dwupoziomowe

Wady mieszkań dwupoziomowych nie ograniczają się jednak do kwestii pieniężnych. Sporym problemem może być największa zaleta tych lokali – podział mieszkania na dwa poziomy. Takie mieszkanie do wynajęcia czy własne M oznacza bowiem mnóstwo biegania po schodach. Choć niektórzy twierdzą, że jest to zaleta, która pozwala utrzymać kondycję, w praktyce schody szybko zaczynają męczyć. Wystarczy, że domownik zapomni czegoś z kuchni lub sypialni, by uciążliwą wyprawę trzeba było odbyć na nowo. Szczególnym utrudnieniem schody będą dla dzieci oraz osób starszych i z trudnościami w poruszaniu się. Nawet osoby młode i sprawne nie są wolne od ryzyka wypadku na schodach – wystarczy osłabienie chorobą, alkohol czy chwila rozkojarzenia. Bardzo ostrożni muszą być też rodzice. Wiele małych dzieci szybko uczy się pokonywać stopnie, co wymusza konieczność instalowania specjalnych bramek i innych zabezpieczeń.

Również imponujący metraż mieszkania nie jest wyłącznie zaletą. Większa przestrzeń jest bardziej uciążliwa przy sprzątaniu – trzeba m.in. wnosić odkurzacz po schodach. Trzeba też zwrócić uwagę, jak w danym lokalu wykonano drugi poziom, skosy mogą bowiem utrudnić wykorzystanie przestrzeni na piętrze. Również antresola w stosunkowo niskim mieszkaniu nastręczy paru problemów przy aranżacji. Trzeba też pamiętać, że co najmniej 4 m2 z metrażu zajmą schody na piętro.

Mieszkania z dwoma poziomami posiadają też uciążliwe cechy, które zauważa się dopiero po pewnym czasie. Pierwszą z nich jest słaby przepływ dźwięków między górą a dołem. Sprawia on co prawda, że każdy z poziomów jest cichy, jednak gdy domownicy próbują się porozumieć na odległość, pojawia się kłopot. Cechą drugą jest fakt, że nieprzyjemne zapachy z dołu – silnie pachnących potraw, spalenizny, ale też np. papierosów – długo utrzymują się na górnej kondygnacji. Wiele zależy tu jednak od poprawności wykonania wentylacji. Trzecią utrudniającą życie cechą takich lokali jest to, że jeśli chodzi o dwupoziomowe mieszkania na sprzedaż Dąbrowa Górnicza nie różni się od stolicy – taki lokal może być trudniej sprzedać.

 

Ile kosztują mieszkania dwupoziomowe?

 

Zastanawiając się nad kupnem mieszkania dwupoziomowego, koniecznie trzeba też oczywiście zorientować się w cenach. Wciąż niestety pokutuje w Polsce opinia, że są to lokale drogie – tymczasem ich ceny są porównywalne z tradycyjnymi mieszkaniami o zbliżonych metrażach. Łatwo to zaobserować zwłaszcza na rynku wtórnym. Na rynku pierwotnym jest nieco drożej, jednak deweloperzy coraz częściej oferują klientom rabaty na kupno mieszkania dwupoziomowego. Ile trzeba obecnie zapłacić w największych miastach za lokal dwupoziomowy?

mieszkania dwupoziomowe

Rynkowe oferty mieszkań dwupoziomowych są zróżnicowane pod względem ceny, lokalizacji i powierzchni. Średnia cena za metr kwadratowy takich lokali to 4000–5000 zł, choć za wyższy standard trzeba będzie zapłacić więcej. Trzeba też pamiętać o wspomnianych kosztach wykończenia mieszkania. Największą liczbę atrakcyjnych cenowo ofert mieszkań dwupoziomowych znaleźć można obecnie na rynku wtórnym. Na szczęście jednak coraz częściej oznacza to nie wielką płytę czy niszczejącą kamienicę, a budynki oddane do użytku w latach 2013–2017. Mieszkania dwupoziomowe można bez trudu kupić czy wynająć zarówno na przedmieściach, jak i w centrach największych miast kraju. Poza tymi miastami klient napotka niestety dużo większe trudności.

mieszkania dwupoziomowe

Przykładowe oferty podane w Tabeli 1 warto zestawić ze średnimi cenami ofertowymi i transakcyjnymi mieszkań w Polsce (dane GUS). Wyniki tego porównania są bowiem bardzo interesujące. W Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi można znaleźć mieszkanie dwupoziomowe po cenie ofertowej niższej niż średnia dla tych miast. Tylko w Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie przykładowe oferty z serwisu Homla miały wyższe stawki za metr kwadratowy niż średnia cena ofertowa dla tych lokalizacji.

Trzeba też pamiętać, że podane przykładowe oferty to tylko kilka spośród tysięcy ogłoszeń dotyczących dwupoziomowych mieszkań na sprzedaż, jakie znaleźć można w serwisach internetowych. Okazje cenowe pojawiają się często, jednak szybko znikają z rynku, warto więc trzymać rękę na pulsie. Dla osoby szukającej aktywnie takiego mieszkania Lublin, Kraków czy Poznań mogą się okazać dużo tańsze, niż by się wydawało.

 

O czym pamiętać, wybierając lokal dwupoziomowy?

 mieszkania dwupoziomowe

Kupując mieszkanie dwupoziomowe, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Każdy typ mieszkania oferuje inne wyzwania i inne problemy. Mieszkania dwupoziomowe z powodu swojej przypominającej dom jednorodzinny konstrukcji są pod tym względem wyjątkowe. Co należy przemyśleć przed zakupem?

Podstawową kwestią jest metraż. Jak wspomniano, lokal dwupoziomowy mniejszy niż ok. 70–80 m2 będzie wydawał się bardzo ciasny nawet przy przemyślanej aranżacji. Dla swobody korzystania z obu poziomów mieszkanie takie powinno mieć około 120–150 m2. Wiele osób zapomina, że w wykończonym mieszkaniu kilka metrów kwadratowych zajmują schody. Często w błąd wprowadzają też deweloperzy czy właściciele, podając całkowity metraż mieszkania zamiast użytkowego. Nieraz brak też informacji, jaka część tej przestrzeni przypada na dolny, a jaka na górny poziom. Trzeba uważać zwłaszcza na rynku pierwotnym, gdzie trafiają się nieruchomości z błędnie zaprojektowanymi, zbyt dużymi schodami.

Z kwestią przestrzeni wiąże się temat sposobu realizacji górnego poziomu. Przekonajmy się naocznie, jak wyglądają w mieszkaniu na sprzedaż skosy – może się bowiem okazać, że umeblowanie „góry” będzie wyzwaniem. Znaczenie ma również wysokość pomieszczeń, zwłaszcza jeśli drugi poziom ma charakter poddasza czy antresoli. Jeśli będą zbyt niskie, od garbienia się rozbolą nas plecy, a przestrzeni i tak nie uda się optymalnie wykorzystać. Sprawdźmy też przy okazji, jaka jest temperatura na obu poziomach i zapytajmy o termoizolację budynku. Najważniejszy jest dach – to przez niego uciekać będzie najwięcej ciepła w przypadku błędnie wykonanego ocieplenia. Jeśli „góra” mieszkania jest wychłodzona, narazimy się na ogromne koszty ogrzewania.

Zwróćmy wreszcie uwagę, jak w danym mieszkaniu rozwiązano kwestię regulacji temperatury. Od właściwego rozmieszczenia kaloryferów zależeć będzie bowiem komfort naszego codziennego życia. Sprawdźmy, czy istnieje możliwość osobnej regulacji temperatury w każdym z pomieszczeń. Rozwiązaniem idealnym byłaby klimatyzacja – warto rozważyć zainwestowanie w nią. Pamiętajmy też o sprawdzeniu, czy w mieszkaniu na obu poziomach znajduje się toaleta! Jeśli nie, czeka nas wiele dodatkowych wędrówek po schodach.

 

Mieszkanie dwupoziomowe – jakie schody?

mieszkania dwupoziomowe

Jeden z najważniejszych elementów w mieszkaniu dwupoziomowym stanowią schody. Ich projekt i wykonanie warto zatem dokładnie przemyśleć. Poza walorami praktycznymi, czyli wygodą użytkowania lokalu, bardzo istotny będzie też ich wygląd. W mieszkaniach dwupoziomowych schody determinują charakter otwartego salonu na dolnym piętrze. Jeżeli będą do niego niedopasowane lub zbyt przytłaczające swoją konstrukcją, nawet piękne mieszkanie wyda się mniejsze, ciemniejsze i brzydsze. Jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Pierwszym aspektem, który trzeba rozważyć, jest wybór materiału, z jakiego będą wykonane schody. W przypadku części lokali właściciel nie ma na to zbytniego wpływu – jeśli deweloper wykonał schody żelbetowe, pozostaje tylko ich wykończenie. W innych wypadkach jest jednak sporo możliwości. Poza żelbetem do najpopularniejszych rozwiązań należą drewno, metal i szkło. Drewno to rozwiązanie najczęściej stosowane – łączy ono swojski wygląd z praktycznością i wytrzymałością. Do wyboru są liczne gatunki drewna, a właściciela ograniczają w zasadzie tylko gust i wyobraźnia. Metal i szkło to z kolei rozwiązania do wnętrz nowoczesnych. Metal będzie najbardziej wytrzymały, ale też wprowadzi do aranżacji element industrialny. Wielu osobom nie kojarzy się on też z domową atmosferą. Z kolei schody szklane dodadzą wnętrzu lekkości i jasności, ale też mogą wydawać się kruche i niestabilne.

Drugą decyzją do podjęcia jest kształt schodów. Wielu właścicieli wybiera proste schody z jednym zabiegiem – zajmują one mało miejsca i są bardzo praktyczne nawet w niedużych mieszkaniach. Ich stopnie zazwyczaj zakręcają i zwężają się lekko u dołu – to miejsce, gdzie przy wchodzeniu i schodzeniu trzeba uważać. Równie popularne są schody dwubiegowe ze spocznikiem, czyli podestem. Potrzeba na nie trochę więcej przestrzeni, jednak zapewniają one bezpieczne, niezbyt strome stopnie o równej szerokości. Ostatnią opcją są efektowne, lecz niestety mało praktyczne schody spiralne. Ich strome, zakręcające stopnie o różnej szerokości wymagają najmniej miejsca, jednak zwiększają ryzyko potknięcia się i groźnego upadku. Co więcej, po takich schodach trudno będzie wnieść meble na górę.

 

Kupię mieszkanie dwupoziomowe – ale jak je później sprzedam?

mieszkania dwupoziomowe

Równie popularny jak mit wysokich cen mieszkań dwupoziomowych jest mit ich rynkowej niepopularności. Wiele osób przed zakupem takiego lokalu powstrzymuje obawa, że nie zdołają go później odsprzedać. Tymczasem nie jest do końca prawdą, że jeśli chodzi o takie mieszkania sprzedaż nastręcza wiele trudności. Zastanawiając się, jak sprzedać mieszkanie dwupoziomowe, wiele osób wyobraża sobie długie miesiące czekania. Tymczasem lokale te sprzedają się tylko nieco wolniej niż tradycyjne nieruchomości – pod warunkiem skierowania oferty do odpowiedniego nabywcy. Część właścicieli mieszkań sama utrudnia sobie sprzedaż, błędnie przygotowując ogłoszenie czy zapominając o jego promocji. Z danych serwisu Homla wynika, że potencjalni nabywcy szukają mieszkań dwupoziomowych często – tylko od atrakcyjności oferty zależy, czy zdecydują się na nią odpowiedzieć.

Tworząc ogłoszenie o sprzedaży mieszkania dwupoziomowego, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Właściciel powinien przede wszystkim skupić się na wypunktowaniu jego najważniejszych zalet. Kluczowe będzie podanie metrażu z podziałem na poziom górny i dolny, a także informacja o obecności i charakterze skosów. Najlepiej podać zarówno powierzchnię całkowitą lokalu, jak i jego powierzchnię użytkową. Postarajmy się też o wykonanie profesjonalnych zdjęć – dobrze wykadrowane, jasne i ostre fotografie potrafią kilkukrotnie zwiększyć zainteresowanie ofertą. Warto też pamiętać, że na internecie świat się nie kończy. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na znalezienie nabywcy pozostaje bowiem stara dobra poczta pantoflowa. Informując znajomych o nieruchomości na sprzedaż, sprzedamy mieszkanie dwupoziomowe bez większego trudu.

W razie wątpliwości, jak sprawnie przeprowadzić transakcję sprzedaży, warto skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Doświadczeni na rynku pośrednicy dysponują z reguły szeroką siecią kontaktów i bogatą bazą potencjalnych klientów. Wiele z agencji współpracuje między sobą, wymieniając oferty między biurami i zwiększając tym samym zasięg ogłoszenia bez dodatkowego wkładu finansowego ze strony klienta. Fachowcy pomogą też wybrać kanały, którymi do osób zainteresowanych mieszkaniami dwupoziomowymi można najskuteczniej i najszybciej trafić. Warto korzystać szczególnie z agencji lokalnych – ich znajomość miejscowego rynku szybko przełoży się wyniki.

 

Mieszkanie dwupoziomowe – czy warto?

 mieszkania dwupoziomowe

Rosnąca popularność mieszkań dwupoziomowych, zwłaszcza wśród dużych i powiększających się rodzin, bez wątpienia świadczy o tym, że Polacy coraz bardziej się do tych nieruchomości przekonują. Również eksperci serwisu Homla są zgodni co do tego, że takie mieszkanie to korzystny zakup i inwestycja na długie lata. Połączenie zalet domu z zaletami mieszkania, przystępna cena i wygoda aranżacji sprawiają, że w przyszłości zainteresowanie tymi lokalami będzie zdaniem specjalistów tylko wzrastać.

Rodzina, która kupi czy wynajmie mieszkanie dwupoziomowe, trudności będzie przeżywać tylko w pierwszych latach życia dziecka. Kiedy dzieci podrosną, schody przestaną być problemem, a z wygody takiego rozwiązania korzystać będą mogli wszyscy domownicy. Każdy z nich będzie miał zapewnioną przestrzeń, prywatność i ciszę, jakiej nie zapewni nigdy nawet luksusowe mieszkanie jednopoziomowe. Kiedy dzieci dorosną i opuszczą dom, górny poziom lokalu bez problemu może zostać zaadaptowany na pokoje gościnne czy składzik.

Zakupu mieszkania nie warto oczywiście dokonywać pochopnie. Za każdym razem trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, uwzględniając przede wszystkim nasz komfort życia. Jeżeli mamy ograniczony budżet albo nie lubimy pokonywać schodów, mieszkanie dwupoziomowe nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak marzy nam się wyjątkowe, wygodne i nowoczesne lokum, zakup takiej nieruchomości zdecydowanie warto rozważyć.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz