Domy piętrowe czy parterowe? To jedno z najważniejszych pytań, na jakie musi odpowiedzieć sobie każdy, kto przymierza się do budowy czy kupna domu. Dom pod jarząbem, Akord, Bagatela, Dom na stoku – jeśli chodzi o domki jednorodzinne, popularnych projektów jest wiele i trudno nieraz ocenić, który będzie najlepszy. Wydawać by się mogło, że wybór między budynkiem parterowym a piętrowym zależy głównie od osobistych preferencji. W rzeczywistości jednak każdy typ domu ma istotne wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji.

 

Domy piętrowe popularniejsze niż domki parterowe

 domy piętrowe

Jeśli chodzi o domy na sprzedaż podkarpackie nie różni się od mazowieckiego – w każdym województwie przeważają budynki piętrowe. Piętrowe domy Szczecin, domy Poznań czy domy Łódź stanowią zdecydowaną większość w każdym z dużych miast oraz mniejszych miejscowości. Ta popularność modelu piętrowego odnotowywana jest we wszystkich grupach klientów, od młodych młodych par po duże, wielopokoleniowe rodziny. Co zadecydowało, że domy piętrowe zyskały tak duże uznanie?

Najważniejszy dla większości klientów okazuje się argument finansowy. Niezależnie od tego, czy interesują nas domy na sprzedaz, czy planujemy postawić budynek samodzielnie, opcja piętrowa będzie nieco tańsza. Domki parterowe kosztują na ogół około 10% więcej niż domy piętrowe o tej samej powierzchni – mowa tu o cenie budowy i pełnego wykończenia. Gdy chodzi o domy na sprzedaż, różnice cenowe są mniejsze, nadal jednak przeciętny parterowy dom do sprzedania kosztuje nieco więcej. Dodatkowo w przypadku budowy domu trzeba uwzględnić także cenę działki. Dom parterowy wymaga zakupu większej działki na sprzedaż niż piętrowy, nie może też być ona zbyt wąska. To zaś dodatkowo podnosi koszty całego przedsięwzięcia. Może je również wydłużyć, jeżeli w interesującej nas okolicy nie ma akurat odpowiednich gruntów.

Do kwestii finansowych zalicza się także koszt ogrzewania budynku. Rynek nieruchomości obfituje dziś w nowoczesne rozwiązania: superoszczędne domy pasywne, ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie ścienne, bardzo wydajne systemy grzewcze… Nadal jednak dużą część rynku stanowią domy źle ocieplone, w których trudno jest uzyskać odpowiednią temperaturę. Budując dom, świadomy właściciel musi poświęcić tej kwestii wiele uwagi. Z tej perspektywy domy piętrowe również stanowią lepsze rozwiązanie. Z racji zwartej bryły lepiej utrzymują one ciepło, mają zwykle mniej mostków termicznych oraz są łatwiejsze do ocieplenia. Nie oznacza to, że dom parterowy musi być wyziębiony – mały dom z płaskim dachem i grubą termoizolacją ogrzać nietrudno. Przeciętny dom na wsi czy pod miastem rzadko jednak wykorzystuje tego typu rozwiązania. Bezpieczniej postawić na domy piętrowe.

 

Domy piętrowe – zalety nie tylko finansowe

 domy piętrowe

Kwestie pieniężne to nie jedyny powód, dla którego Polacy wybierają domy piętrowe częściej niż domki parterowe. Mają one również wiele innych zalet. Przede wszystkim, jak wspomniano, oferują one większą swobodę w kwestii wyboru działki. Dom piętrowy można postawić nawet na wąskiej działce, a obok niego bez problemu zmieści się ogród, piaskownica czy szopa. Ponieważ zajmuje on mniej powierzchni gruntu, łatwiej też przy budowie zachować wszystkie wymagane prawnie odległości od ogrodzeń itp. Na przedmieściach z typowo piętrową zabudową taki dom lepiej będzie się też komponował z otoczeniem.

Inną ważną zaletą w przypadku domów piętrowych jest to, że łatwo dzieli się je na strefy. Duża rodzina może np. wyznaczyć użytkowe poddasze na strefę dla dzieci w wieku szkolnym, a parter przeznaczyć dla dorosłych. Z kolei osoby pracujące z domu mogą przeznaczyć górną kondygnację na biuro czy gabinet, a na dole zaprojektować strefę wypoczynkową. Można też np. część pomieszczeń na górze przeznaczyć na pokoje gościnne, gdzie osobom nocującym nie będą przeszkadzać hałasy z dołu. Izolacja dźwiękowa między poziomami jest bowiem z reguły w domach piętrowych bardzo dobra.

Domy piętrowe pozwalają też na wybudowanie balkonu, co dla wielu osób jest jednym z kluczowych argumentów przy wyborze projektu. Cóż przyjemniejszego niż poranna kawa na balkonie? Może on jednak stanowić duży mostek termiczny, utrudniając ogrzanie budynku i podnosząc jego koszty. Istnieją na szczęście rozwiązania pozwalające te straty ciepła zniwelować – warto zapytać o nie projektanta.

Warto wreszcie wskazać, że dom piętrowy łatwiej jest kupić czy wynająć. Jeśli chodzi o piętrowe domy do wynajęcia czy domy na sprzedaż Radom nie różni się od Warszawy – rynek nieruchomości oferuje większy ich wybór. Sprzedaż nieruchomości piętrowych to rynkowy standard, a klient może przebierać w modelach, szukając tego idealnie dopasowanego do swoich potrzeb. Domki parterowe są często dużo bardziej indywidualne i nieraz trudno jest znaleźć taki, który w pełni by nam odpowiadał.

 

Domy piętrowe – jakie minusy?

 domy piętrowe

Gdzie są zalety, tam są też i wady. Przeciwnicy domów piętrowych krytykują je przede wszystkim z uwagi na wyższy koszt budowy. Niższy wydatek na dach czy fundamenty zostaje w ich przypadku zrównoważony wyższymi kosztami wykonania schodów, poddasza i okien dachowych. Droższy jest również strop oraz elewacja. Do tego dochodzi konieczność zakupu większej (a więc droższej) działki oraz położenia dokładniejszej termoizolacji. Również gdy chodzi o piętrowe domy na sprzedaż Częstochowa nie różni się od Gdyni – są one zazwyczaj nieco droższe od parterowych.

Trzeba pamiętać, że piętrowy dom na sprzedaz czy samodzielnie wybudowany może się wydawać ciaśniejszy niż parterowy o identycznej powierzchni. Zależnie od usytuowania względem stron świata i zadrzewienia działki może również sprawiać wrażenie ciemniejszego. Wiele zależy tu jednak od projektu budynku i wystroju wnętrz. Sporo z powierzchni użytkowej potrafią „zabrać” skosy na piętrze. Pomieszczenia ze skosami trudniej jest też umeblować. Problem ten znika, gdy chodzi o domy z płaskim dachem, ale w bardziej tradycyjnym budynku trzeba o tym pamiętać.

Problemem dla wielu osób są także schody. Po pierwsze ich wykonanie i wykończenie potrafi bardzo dużo kosztować – to wydatek minimum 5000–7000 zł, a może on łatwo wzrosnąć do kwoty nawet 16 000 zł lub wyższej. Po drugie sama konieczność ciągłej wspinaczki po stopniach jest dla wielu osób uciążliwa. Wystarczy np. zapomnieć czegoś z dołu, żeby całą wyprawę trzeba było powtórzyć. Po trzecie trzeba pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Nawet osoba zdrowa i wysportowana łatwo może ulec wypadkowi na schodach, zwłaszcza pod wpływem alkoholu. Zagrożenie to tylko wzrasta w przypadku małych dzieci, osób starszych czy osób z trudnościami w poruszaniu się.

Piętrowy dom na sprzedaz może się też borykać z problemem nierównomiernego ogrzewania się budynku. Jeśli termoizolacja dachu jest nie najlepszej jakości, zimą góra wychładza się szybciej od dołu, a latem nadmiernie się przegrzewa. Budując dom, trzeba więc poświęcić dachowi szczególną uwagę.

 

Domki parterowe – największe plusy

 domy piętrowe

Jeśli chodzi o parterowe domy na sprzedaż lubelskie nie różni się od wielkopolskiego – w każdym województwie są one mniej popularne od piętrowych. Również one jednak mają swoich zwolenników – oraz wiele zalet. Przede wszystkim łatwiejsza i szybsza jest ich budowa. Z racji tylko jednej kondygnacji najczęściej przebiega ona jednoetapowo. Nie wymaga również wykańczania poddasza, montażu okien dachowych ani wykonywania schodów. W efekcie dom parterowy można nieraz wybudować i wykończyć w czasie, jaki przy domu piętrowym wystarczyłby zaledwie na wykonanie pierwszego poziomu. Co więcej, mniejsze jest też ryzyko błędów wykonawczych.

Dom parterowy z racji braku schodów jest też sporo wygodniejszy w użytkowaniu niż piętrowy. Takie domy do sprzedania najczęściej interesują rodziny z małymi dziećmi lub osoby starsze. Po położonych na jednym poziomie pomieszczeniach łatwo się poruszać nawet osobom niepełnosprawnym czy osłabionym chorobą. Nie ma też problemu z wypadkami na schodach. Z racji układu pomieszczeń domy parterowe wydają się też z reguły bardziej przestronne i jaśniejsze.

Dom parterowy jest też sporo łatwiejszy w aranżacji. Standardowa wysokość pomieszczeń i brak skosów umożliwiają tańsze umeblowanie budynku. Łatwiej jest też w razie potrzeby przeprowadzić zmianę aranżacji czy remont. Co więcej, jeśli chodzi o takie domy Banino nie różni się od Bydgoszczy – i w małym, i w dużym mieście konstrukcja parterowa umożliwia zaprojektowanie obszernego tarasu i wygodnego wyjścia do ogrodu.

Trzeba też zauważyć, że choć na ogół taki dom na sprzedaż będzie droższy, pod pewnymi względami pozwala on zaoszczędzić. Przy jego budowie niższy będzie bowiem koszt wykonania stropu, który dźwiga mniejszy ciężar niż gdy chodzi o domy piętrowe. Nieco mniej kosztuje także elewacja. Wyższe będą z kolei koszty dachu i podpiwniczenia. Przy odpowiednim przemyśleniu całego przedsięwzięcia możliwe jest jednak uzyskanie kosztów porównywalnych do tych spotykanych przy domach piętrowych. W dodatku gdy chodzi o takie domy sprzedaż jest później bardziej zyskowna niż gdy w grę wchodzą domy piętrowe.

 

Dom parterowy – jakie minusy?

 domy piętrowe

Mimo swoich licznych zalet domy parterowe cieszą się w Polsce mniejszą popularnością niż domy piętrowe. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, w tym wspomniana już najbardziej prozaiczna – konieczność zakupu większej, droższej działki na sprzedaż. Na teren pod 150-metrowy czy 200-metrowy dom parterowy nie każdy może sobie pozwolić. Ma to znaczenie zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej, gdy ceny działek budowlanych stale rosną, szczególnie na przedmieściach miast. W tej sytuacji wiele osób zamiast domów wybiera mieszkania na sprzedaż czy mieszkania na wynajem – lub buduje domy piętrowe.

Domy parterowe mają też z reguły bardziej skomplikowaną bryłę niż domy piętrowe. Wynika to zarówno z dbałości o komfort użytkowania, jak i z chęci zapewnienia dostępu słońca do wszystkich pomieszczeń. W efekcie jednak długie korytarze „zjadają” sporą część metrażu budynku. Co więcej, w domu takim trudniej jest wykonać instalację wodną z racji oddalenia kuchni od łazienki, a to podnosi jej koszt. W przypadku słabej termoizolacji i dużego zacienienia budynku dom parterowy trudniej będzie również ogrzać. Oprócz samej wielkości budynku problemem będzie bowiem także słabszy ciąg kominkowy, który może wymusić konieczność instalacji wentylacji mechanicznej. Jeśli chodzi o parterowe nieruchomości nieduży Mielec może oznaczać równie wysokie rachunki za ogrzewanie jak Warszawa.

Skomplikowana bryła i większa powierzchnia składają się również na wspomniane wyższe koszty wykonania dachu. Droższe będzie także ewentualne podpiwniczenie budynku. Domki parterowe będą też miały wyższy niż domy piętrowe koszt remontu – nawet zwykłe pomalowanie ścian będzie oznaczać większe wydatki. Wyższe może być również zużycie energii elektrycznej, tu jednak wiele zależy od konstrukcji domu i stopnia jego nasłonecznienia.

Warto wreszcie zauważyć, że dom parterowy może się nie sprawdzić, jeżeli wszyscy sąsiedzi postawili czy kupili piętrowe. Oznacza to bowiem, że ze swoich górnych okien i balkonów bez problemu będą mogli oni zaglądać do naszych wnętrz. Trudniej będzie zatem o prywatność – chyba że planujemy spędzać całe dnie za zaciągniętymi zasłonami…

 

Ile kosztują domy piętrowe, a ile domy parterowe?

 domy piętrowe

Przy ocenie opłacalności wyboru domu parterowego lub piętrowego bardzo ważna jest, rzecz jasna, cena budynku. Temat ten został już częściowo omówiony, podsumujmy więc tylko: dla domu parterowego wyższy będzie koszt fundamentów, podpiwniczenia, elewacji i dachu. Budując dom z poddaszem użytkowym trzeba z kolei dodatkowo zapłacić za strop, okna dachowe, wykończenie poddasza i schody wewnętrzne.

Po zsumowaniu tych kosztów można zauważyć, że dom parterowy kosztuje przeciętnie o ok. 10% więcej niż piętrowy o tej samej powierzchni. Sytuacja będzie odwrotna tylko wtedy, gdy budujemy mały dom – do ok. 150 m2. W takiej sytuacji rzeczywiście możliwe jest zbudowanie budynku parterowego niższym kosztem. Przy większych domach piętro zdecydowanie wygrywa. Dla zobrazowania – prosty dom piętrowy o powierzchni użytkowej 110 m2 kosztuje ok. 200 000 zł, zaś dom parterowy – ok. 224 000 zł. Różnica w kosztach nie jest zatem aż tak znaczna. Trzeba jednak pamiętać, że podczas budowy domu liczy się z reguły każdy grosz. Kwota rzędu 24 000 zł to spory wydatek zwłaszcza w sytuacji, gdy planowany budżet już został przekroczony. Nadprogramowe koszty będą też bolesne dla właściciela, który spłaca kredyt.

Jeśli chodzi o dom Wrocław będzie się oczywiście różnił cenowo od Włocławka. Dla porównania warto spojrzeć na przykładowe ogłoszenia nieruchomości dotyczące domów na sprzedaż z serwisu Homla.

domy piętrowe

Jak widać, ceny nieruchomości na sprzedaż są bardzo zróżnicowane w zależności od miasta i lokalizacji. Wybrane budynki różnią się także standardem, powierzchnią i okolicą. Każdy niewątpliwie może tu znaleźć coś dla siebie – gdy chodzi o domy Katowice są równie popularne jak Szczecin czy Kraków. Ogłoszeń z hasłem „dom sprzedam” czy „kupię dom” można znaleźć tysiące dla każdej większej miejscowości. Przeglądając oferty nieruchomości na sprzedaż, warto jednak szukać okazji. Minął już co prawda w Polsce największy boom na kupno domu, ale wciąż wiele jest osób sprzedających swoje nieruchomości po bardzo atrakcyjnych cenach. A taniej przecież kupić niż zbudować!

 

Dla kogo poddasze, a dla kogo parter?

 domy piętrowe

Na koniec warto zastanowić się, czy nasze potrzeby mieszkaniowe lepiej są w stanie zaspokoić domy piętrowe czy parterowe. Ostatecznie chodzi przecież bowiem o nasz komfort życia. To, co sprawdzi się dla wysportowanego trzydziestolatka, niekoniecznie zadziała w przypadku osoby starszej czy schorowanej. Również rodziny będą mieć inne potrzeby niż single. Jak pod tym względem wypada zabudowa parterowa i piętrowa?

Najważniejszą różnicą między tymi typami domu jednorodzinnego jest obecność schodów. Jeśli wśród domowników znajdują się osoby z trudnościami w poruszaniu się z racji wieku, niepełnosprawności czy choroby, stopnie będą sporą przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. To samo dotyczy rodzin z małymi dziećmi – schody można oczywiście zabezpieczyć specjalną bramką, nadal jednak będą one utrudniać życie. W przypadku takich osób zdecydowanie lepiej sprawdzi się dom parterowy. Będzie on również optymalny dla tych, którzy zwyczajnie nie lubią ciągłej bieganiny po schodach.

Mimo tej niedogodności dom piętrowy ma jednak inną ważną zaletę: możliwość łatwego podziału na strefy. Dla dużej rodziny opcja wydzielenia strefy dla dzieci i dla dorosłych będzie ogromnym udogodnieniem. Dorośli mogą pracować czy relaksować się w spokoju na parterze, a dzieci uczyć się czy bawić na piętrze bez wchodzenia sobie nawzajem w drogę. W domu parterowym, choćby z racji innej akustyki, taki efekt będzie trudny do osiągnięcia. Co więcej, pokonywanie schodów nie będzie problemem dla starszych dzieci czy nastolatków.

Jeśli chodzi o nieruchomości Radom nie różni się od Mławy – zawsze trzeba też brać pod uwagę osobiste preferencje. Ktoś, komu marzy się dom na wsi, nie będzie chciał mieszkać w ciasnym mieszkaniu, a osoba, która zawsze chciała mieć dworek szlachecki, nie zrezygnuje z tego marzenia na rzecz prostego domku jednorodzinnego. Warto zatem zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od naszego przyszłego lokum. Dobrze też mieć świadomość, co nie podlega dla nas negocjacjom, a w jakich kwestiach ewentualnie będziemy gotowi pójść na kompromis. Warto iść za głosem serca!

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz