• nowy podatek od nieruchomości
    Nowy podatek od nieruchomości komercyjnych już w 2018 roku?

    Prawo i finanse

    11.09.2017 14:39

Nowy podatek od nieruchomości – kogo obejmie?

 

Właściciele nieruchomości komercyjnych i przedsiębiorcy – oto grupy, które najmocniej odczują przygotowywaną przez Ministerstwo Finansów nowelizację ustawy o podatku dochodowym. Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, właściciele budynków handlowo-usługowych i innych obiektów komercyjnych o dużej wartości będą musieli zapłacić za ich posiadanie. Według zapowiedzi nowy podatek od nieruchomości obejmie wszystkie obiekty o wartości początkowej przekraczającej 10 mln zł. Trudniej będzie też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu m.in. wydatki na usługi niematerialne. Co to oznacza w praktyce?

 

Kto zapłaci nowy podatek od nieruchomości?

 

nowy podatek od nieruchomości

 

Zgodnie z informacjami ogłoszonymi przez Ministerstwo Finansów nowy podatek od nieruchomości komercyjnych stanowi jeden z elementów strategii uszczelniania systemu podatkowego. Według założeń rządu zmiany uderzyć mają w duże przedsiębiorstwa, które stosują nieuczciwe metody w celu uniknięcia opodatkowania. Powstrzymanie tego typu praktyk ma w konsekwencji przynieść do budżetu państwa miliardowe wpływy. W praktyce jednak nowy podatek obejmie każdego posiadacza budynku komercyjnego, którego wartość początkowa jest wyższa niż 10 mln zł.

Lista opodatkowanych obiektów obejmie biura, domy towarowe, centra handlowe, sklepy, butiki i inne samodzielne placówki handlowe. Nie ma przy tym znaczenia, czy właściciel uzyskuje z danego obiektu jakikolwiek zysk – płacić trzeba będzie za sam fakt posiadania takiej nieruchomości. Z opłat wyłączone będą tylko siedziby urzędów państwowych wszystkich szczebli, w tym ministerstw, sądów i urzędów pocztowych. Wysokość podatku wynieść ma według planów 0,5% wartości nieruchomości rocznie.

 

Nowelizacja ustawy uderzy w przedsiębiorców?

 

nowy podatek od nieruchomości

 

Zmiany czekają również przedsiębiorców. Nowy podatek od nieruchomości to bowiem tylko jeden z przygotowanych przez ministerstwo punktów planowanej nowelizacji ustawy. Od 2018 roku mają też zostać ograniczone możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu rozmaitych wydatków. Trudniej będzie m.in. zaliczyć do tych kosztów pieniądze wydane na usługi niematerialne, czyli m.in. księgowe, prawne, doradcze i związane z przetwarzaniem danych.

Podobne ograniczenia mają też objąć wydatki związane z wykorzystaniem zewnętrznego finansowania. Jeśli nowelizacja ustawy zostanie przyjęta, do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć będzie odtąd można tylko nadwyżkę kosztów finansowania zewnętrznego do wysokości 30% wyniku finansowego danego podatnika (przed uwzględnieniem EBITDA). Zdaniem wielu ekspertów zapis ten może znacząco utrudnić życie przedsiębiorcom. Jego wprowadzenia wymaga jednak unijna dyrektywa ATAD.

Prace nad nowelizacją ustawy Ministerstwo Finansów ogłosiło w lipcu. Obecnie projekt znajduje się na etapie uzyskiwania opinii kolejnych organów administracji publicznej.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: www.finanse.mf.gov.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz