• nieruchomości komercyjne
    Nieruchomości komercyjne – ile zapłacisz za wynajem?

    Prawo i finanse

    22.11.2017 12:43

Za wynajem powierzchni biurowej trzeba było w II kwartale 2017 zapłacić nieco więcej niż w roku 2016 – donoszą eksperci NBP. Stabilne pozostały z kolei stawki wynajmu lokali usługowych. Nieruchomości komercyjne jako segment rynku wciąż rozwijają się prężnie, choć w roku bieżącym stale rosła nadwyżka podaży nad popytem. Jakie stawki za wynajem obowiązywały w największych miastach kraju?

 

Nieruchomości komercyjne – zestawienie cen

 

nieruchomości komercyjne

 

Stabilną sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych najlepiej obrazują dane na temat wynajmu powierzchni handlowo-usługowych. Według Narodowego Banku Polskiego w pierwszej połowie 2017 roku czynsze za lokale użytkowe do wynajęcia pozostawały na niezmienionym poziomie. Tylko w nielicznych miastach zaobserwowano niewielkie spadki cen. Dane te dotyczą wynajmu obiektów o powierzchni od 100 do 500 m2 w galeriach handlowych zlokalizowanych w istotnych ekonomicznie częściach miasta. Eksperci NBP nie udostępnili danych dotyczących mniejszych obiektów usługowych.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi lokale biurowe do wynajęcia. Tu średnie stawki za wynajem obiektów biurowych klasy A lekko wzrosły, zwłaszcza w stolicy. Biurowe nieruchomości komercyjne klasy B z kolei systematycznie tanieją, choć spadki nie są duże. Przykładowo w Warszawie za miesiąc wynajmu takiego obiektu trzeba zapłacić ok. 52,5 zł/m2/miesiąc. Eksperci NBP zwracają też uwagę, że na rynku nieruchomości biurowych stale rośnie przewaga podaży nad popytem.

Jeśli chodzi o porównanie miast, najdroższa w obu kategoriach jest oczywiście Warszawa. Najniższe stawki za wynajem lokali użytkowych znaleźć można w Trójmieście oraz Wrocławiu. Z kolei wynajem lokali biurowych najtańszy jest w Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Poznaniu.

 

Nieruchomości komercyjne – rynek rozwija się prężnie

 

nieruchomości komercyjne

 

W I połowie 2017 roku na rynku nieruchomości komercyjnych obserwowano ożywiony ruch. Szczególnie dynamiczny był przyrost majątku trwałego przedsiębiorstw. Złożyło się na to kilka czynników, w tym m.in. rekordowo niskie stopy procentowe, wysoka dostępność zagranicznego finansowania i atrakcyjne kredyty oferowane przez banki przedsiębiorstwom. Łączna wartość transakcji na rynku lokali użytkowych do wynajęcia, lokali biurowych do wynajęcia i pozostałych nieruchomości komercyjnych wyniosła w II kwartale br. ponad 500 mln zł.

Z danych zebranych przez NBP wynika, że w najbliższych miesiącach rynek nieruchomości komercyjnych powinien nadal rozwijać się bez większych przeszkód. Pewne negatywne konsekwencje może mieć tylko wprowadzenie nowego podatku od nieruchomości komercyjnych. Jeśli planowane na styczeń 2018 zmiany wejdą w życie, właściciele obiektów o wartości początkowej wyższej niż 10 mln zł będą musieli ponieść koszty sporo większe niż dotychczas.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: raport NBP na II kwartał 2017 roku
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz