• nieruchomości Kołobrzeg
    Nieruchomości Kołobrzeg, Stargard, Gdańsk, Białogard, Szczecin… Ceny mieszkań na Pomorzu

    Prawo i finanse

    05.04.2018 15:57

Kupno mieszkania na Pomorzu kusi wiele osób. Wracając z nadmorskich wakacji, niejeden urlopowicz zaczyna snuć marzenia o zamieszkaniu nad morzem na stałe. Pod względem cen nieruchomości Kołobrzeg, Gdynia czy Pruszcz Gdański mocno się jednak między sobą różnią. Z jakimi kosztami należy się liczyć w województwach pomorskim i zachodniopomorskim? Zestawienie cen mieszkań na sprzedaż przygotował serwis Homla.pl.

 

Nieruchomości Kołobrzeg, mieszkania Pruszcz Gdański, nieruchomości Stargard – skąd zainteresowanie Pomorzem?

 nieruchomości Kołobrzeg

Przed przeanalizowaniem tego, jakie ceny nieruchomości Szczecin, Gdańsk czy Mielno oferują klientom, warto najpierw spojrzeć szerzej na pomorski rynek nieruchomości – i odpowiedzieć na pytanie, co takiego sprawia, że należy on do cieszących się największym zainteresowaniem w kraju. Mieszkania na sprzedaż Gdynia, nowe mieszkania Świnoujście, nieruchomości Drawsko Pomorskie – takie i podobne frazy każdego dnia wpisywane są w wyszukiwarki serwisów ogłoszeniowych tysiące razy. Dlaczego tak wiele osób chce zamieszkać na Pomorzu?

Niewątpliwa uroda regionu to tylko jeden z powodów, dla których zainteresowanie Pomorzem wzrasta. Nie bez znaczenia jest również znakomita kondycja tutejszego rynku nieruchomości, który od kilku lat przeżywa fazę dynamicznego rozwoju. Ruch gospodarczy nakręcają tu przede wszystkim deweloperzy rozpoczynający nowe inwestycje oraz inwestorzy kupujący mieszkania pod wynajem. Stale intensyfikujący się ruch turystyczny nad Bałtykiem przekonuje coraz więcej dysponujących kapitałem osób, że wynajem mieszkań nad morzem to prawdziwa żyła złota.

Nie brakuje też jednak ludzi chętnych do zamieszkania na dłużej w zdrowym nadmorskim klimacie. Trójmiasto i inne popularne miejscowości stawiają przede wszystkim na klienta nieco zamożniejszego. Nowo powstające osiedla zawierają przede wszystkim ofertę apartamentów w wysokim i bardzo wysokim standardzie. Nie brakuje też jednak tańszych opcji, od TBS Gdańsk począwszy, a na przystępnych cenowo osiedlach grodzonych na przedmieściach skończywszy.

Głównym czynnikiem zachęcającym ludzi do przeprowadzki na Pomorze są bez wątpienia walory krajobrazowo-zdrowotne. Możliwość korzystania z uroków Bałtyku przez cały rok to spora pokusa, której niejeden ulega. Pomorze to jednak oczywiście region obejmujący obszar znacznie większy niż tylko wybrzeże. Uroki lasów i jezior Pojezierza Pomorskiego to alternatywa dla tych, którym piaszczyste wydmy i silne wiatry nie przypadły do gustu. Mieszkanie na Pomorzu będzie też gratką dla wszystkich miłośników sportów wodnych i żeglugi.

Pomorze zachęca wreszcie do przeprowadzki korzystną sytuacją na rynku pracy i edukacji. Bezrobocie w województwach pomorskim i zachodniopomorskim należy do najniższych w kraju, a oferta szkolnictwa należy do najszerszych i najlepiej rozwiniętych.

 

Mieszkania Tarnobrzeg, nieruchomości Kołobrzeg, mieszkania Koszalin – gdzie najtańsze mieszkania?

nieruchomości Kołobrzeg

Pod względem ceny nieruchomości Koszalin różni się od Gdańska, a Mielno od Ustki. Szukając miejsca do zamieszkania na Pomorzu, warto zatem dokładnie porównać ceny. W tabeli zebrano średnie ceny i metraże nowych mieszkań na sprzedaż w wybranych miejscowościach województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Gdzie jest najtaniej?

Pod względem ceny mieszkania Wałcz okazał się zdecydowanie najtańszy. W tej niewielkiej miejscowości nieruchomość mieszkalną można nabyć już za średnio 165 609 zł (2 915 zł/m2). Jeśli chodzi o metraż nieruchomości Wałcz oferuje lokale przeciętne, o powierzchni około 60 m2. Jest to wynik nieco powyżej średniej krajowej – Polacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni 40–55 m2.

Gdy chodzi o cenę mieszkania Darłowo z kosztem zakupu na poziomie 168 384 zł znalazło się na drugim miejscu. Ponownie na rekordowo niską cenę wpływ ma przede wszystkim niewielkość miejscowości i jej położenie z dala od wielkich ośrodków miejskich. Popularne wśród turystów Darłowo ma najniższą w zestawieniu cenę metra kwadratowego – 2 212 zł – ale też jeden z najmniejszych średnich metraży: 52 m2.

Na miejscu trzecim znalazł się pod względem ceny mieszkania Białogard. Lokal mieszkalny można tu nabyć za przeciętnie 169 933 zł (2 324 zł). Jest to kwota nieznacznie tylko wyższa od tych odnotowanych w Wałczu i Darłowie. Metrażowo Białogard zajmuje za to w tabeli zaszczytne drugie miejsce – typowa powierzchnia mieszkania na sprzedaż to 72 m2.

Czwartą pozycję zajął zachodniopomorski Szczecinek. Z kwotą kupna na poziomie 173 273 zł pod względem ceny mieszkania Szczecinek jest bardzo atrakcyjny dla klientów. Metrażowo Szczecinek wygrywa w zestawieniu z wynikiem średnio 78 m2 na lokal mieszkalny. Warto zauważyć, że aby kupić tak duże mieszkanie w Gdańsku, trzeba byłoby zapłacić aż 532 662 zł.

Zestawienie najtańszych lokali zamyka Słupsk. Gdy chodzi o cenę mieszkania Słupsk żąda od kupujących 198 891 zł. Warto zauważyć, że jest to ostatni w zestawieniu wynik poniżej 200 000 zł.

 

Nieruchomości Kołobrzeg, mieszkania Szczecin, nieruchomości Koszalin – gdzie mieszkania są najdroższe?

nieruchomości Kołobrzeg

Gdy w grę wchodzi wysoka cena mieszkania Trójmiasto jest bezkonkurencyjne. Spośród trzech miast najdroższy okazał się pod względem kosztu zakupu mieszkania Sopot. Lokal mieszkalny na sprzedaż kosztuje tu przeciętnie 481 248 zł (6 684 zł/m2). Jeśli chodzi o metraż nieruchomości Sopot oferuje sporo, bo aż 72 m2. Nadal jednak średnia cena jest tu mocno nieprzystępna dla sporego odsetka klientów – tak wysoki kredyt hipoteczny zwyczajnie nie każdy jest w stanie uzyskać.

Na miejscu drugim znalazł się pod względem ceny mieszkania Gdańsk z kwotą 478 030 zł. Za każdy metr kwadratowy przeciętnie 70-metrowego mieszkania klient zapłaci w Gdańsku 6 829 zł. Za tak wysoką średnią cenę winić należy przede wszystkim rosnący odsetek nieruchomości luksusowych, jakie powstają w tym mieście. Coraz więcej nowopowstających mieszkań na sprzedaż to apartamenty w wysokim standardzie – i z odpowiednio wysoką ceną. Gdańsk intensywnie rewitalizuje też stare kamienice, przekształcając je w nowoczesne budynki mieszkalne w doskonałej lokalizacji. Proces ten również jednak pociąga za sobą rosnące ceny mieszkań.

Trzecie miejsce na niechlubnej liście najdroższych rynków Pomorza zajęła Gdynia. Gdy chodzi o cenę mieszkania Gdynia niewiele pozostaje w tyle za Gdańskiem i Sopotem – lokal kosztuje tu średnio 476 238 zł (rekordowo wysokie 6 902 zł/m2). Metrażowo można tu liczyć na stosunkowo wysokie 69 m2, jednak nieprzystępne ceny – wynikające z podobnych jak w Gdańsku przyczyn – utrudniać mogą kupno mieszkania. Chętnych jednak nie brakuje: popyt na nowe mieszkania od lat jest w Trójmieście wysoki i stale wzrasta.

A co z cenami poza Trójmiastem? Do najkosztowniejszych miast zaliczają się pod względem ceny mieszkania Międzyzdroje z wynikiem 428 033 zł. Ta popularna wśród turystów i rodzimych urlopowiczów miejscowość oferuje jednak mało atrakcyjny średni metraż – zaledwie 49 m2. Gdy chodzi o mieszkania na sprzedaż Kołobrzeg również należy do najdroższych w regionie. Pod względem ceny mieszkania Kołobrzeg żąda od klienta średnio 401 910 zł (6 315 zł/m2).

 

Mieszkania na sprzedaż Gdańsk, Gdynia, Sopot – czyli rynek nieruchomości w Trójmieście

 nieruchomości Kołobrzeg

Fakt, że miejscowości tworzące Trójmiasto zajęły pierwsze trzy miejsca w rankingu najdroższych miejsc na Pomorzu, nikogo nie powinien dziwić. Jako największy ośrodek miejski w całym regionie, popularny cel wypraw turystycznych oraz lokalizacja z najszybszym w Polsce przyrostem liczby nieruchomości luksusowych, Trójmiasto osiąga ceny przewyższające nieraz nawet warszawskie. Według ekspertów NBP ceny w Gdańsku i Gdyni od kilku lat dynamicznie rosną i nic nie zapowiada, by wzrost ten miał się wkrótce zakończyć. Skąd te podwyżki?

Główne przyczyny wzrostu cen na Pomorzu są takie same jak w całej Polsce – to przede wszystkim rosnące ceny działek budowlanych oraz kosztów prac budowlanych. W połączeniu z kurczącym się zasobem gruntów pod zabudowę w największych miastach oznacza to nieunikniony wzrost cen. Znaczenie ma jednak również to, jakie konkretnie inwestycje budowlane powstają na zdobytych z takim trudem ziemiach. W obleganym przez turystów Trójmieście coraz częściej powstają nieruchomości luksusowe, skierowane pod zamożną klientelę. To z kolei powoduje zarówno wzrost średnich cen w Gdyni, Gdańsku i Sopocie, jak i wzrost wartości nieruchomości położonych w pobliżu nowych inwestycji.

Rynek wtórny w Trójmieście drożeje z kolei głównie za sprawą inwestorów, często zagranicznych, których głównym źródłem utrzymania jest wynajem mieszkań. Lokale mieszkalne są przez nich masowo wykupowane i przekształcane w apartamenty w wysokim standardzie z myślą o turystach. Nie brakuje również mieszkań w dobrych lokalizacjach kupowanych pod biura na wynajem. Trudno się zatem dziwić, że pod względem ceny nieruchomości Kołobrzeg, Mielno czy Trójmiasto właśnie drożeją także na rynku mieszkań używanych.

Trójmiasto drożeje wreszcie wskutek rosnących płac. Polacy zarabiają coraz więcej, a prestiżowe Trójmiasto odnotowuje od kilku lat jeden z wyższych wzrostów zarobków w kraju. Korzystna sytuacja finansowa zachęca wiele osób do zaciągnięcia kredytu i kupna mieszkania. Coraz wyższy jest także odsetek transakcji dokonywanych za gotówkę – to kolejny sygnał znakomitej sytuacji gospodarczej mieszkańców. Dopóki ta sytuacja się utrzyma, popyt ani ceny nie zmaleją.

 

Mieszkania Kołobrzeg, nieruchomości Szczecin, mieszkania Ustka – zamieszkaj na Pomorzu

 nieruchomości Kołobrzeg

Pod względem ceny mieszkania Kołobrzeg, Międzyzdroje czy Trójmiasto mogą wyglądać zniechęcająco, jednak Pomorze zdecydowanie ma wiele do zaoferowania jako miejsce do zamieszkania na dłużej. Aby znaleźć tańsze mieszkania na sprzedaż, wystarczy poszukać w mniejszych miejscowościach. Wiele z nich oferuje nie tylko ciche, spokojne miejsce do życia w pobliżu większego miasta, ale też swoje własne wyjątkowe zalety. Warto wspomnieć choćby o Pruszczu Gdańskim, gdzie można m.in. przespacerować się wzdłuż wyjątkowego Kanału Raduni oraz odwiedzić doroczny Jarmark Rzemieślników. Takich unikalnych miejsc jest na Pomorzu wiele – wystarczy tylko chwilę ich poszukać.

Przeglądając ogłoszenia nieruchomości na sprzedaż z obszaru Pomorza, warto wypatrywać okazji. Ceny zmieniają się tu dynamicznie, a deweloperzy co chwila wprowadzają na rynek nieruchomości nowe ciekawe oferty. Wybór jest więc szeroki – i warto z niego skorzystać. Odpowiedź na pytanie „jak kupię mieszkanie na Pomorzu?” jest prosta: szukając lokalu mieszkalnego, który najlepiej zaspokoi nasze potrzeby. W razie wątpliwości najlepiej zaś skorzystać z pomocy zaufanego pośrednika. Pomorskie agencje nieruchomości należą do firm z najdłuższym stażem na polskim rynku, a tysiące zadowolonych klientów mówią same za siebie.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: Homla.pl, GUS
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz