• mieszkania Tychy
    Mieszkania Tychy, Gliwice, Chorzów, Rybnik, Bielsko… Porównujemy ceny na Śląsku

    Prawo i finanse

    08.03.2018 12:24

Mieszkania na sprzedaż Kielce, nieruchomości Świdnica, mieszkania Tychy… Te sformułowania codziennie wyszukują w internecie setki osób zainteresowanych kupnem mieszkania na Śląsku z rynku pierwotnego i rynku wtórnego. Śląski rynek nieruchomości prężnie się rozwija i ma wiele do zaoferowania nie tylko w największych miastach. Jakie ceny mieszkań można tu napotkać i dlaczego warto na Śląsku zamieszkać?

 

Mieszkania Tychy, mieszkania Chorzów, mieszkania Sosnowiec – jakie lokale kupujemy?

mieszkania Tychy

Śląsk Śląskowi nierówny. Pod względem metrażu czy ceny mieszkania Tychy będą się oczywiście różniły od Legnicy czy Rybnika. Jak wypada zestawienie miast? Przede wszystkim rzuca się w oczy średnia powierzchnia mieszkania na sprzedaż. Z danych serwisu Homla wynika, że – podobnie jak w całej Polsce – najpopularniejsze są na Śląsku lokale o metrażu 50–75 m2. Potwierdza to obserwacje analityków Głównego Urzędu Statystycznego, zdaniem których Polacy najchętniej kupują mieszkania dwu- i trzypokojowe z sektora popularnego. Co ciekawe, preferowana powierzchnia od pewnego czasu rośnie. Na 22 przeanalizowane miasta 14, czyli ponad połowa, ma średni metraż powyżej 60 m2. To spora zmiana w stosunku do lat poprzednich, kiedy to klienci preferowali mieszkania poniżej 60 m2.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań, ich szczegółowe omówienie znajduje się w dalszej części artykułu. Warto jednak wspomnieć, że od kilku lat stale one rosną – podobnie zresztą jak w całym kraju. Na Śląsku wzrost ten jest stosunkowo łagodny, zwłaszcza poza największymi ośrodkami miejskimi. Gdy chodzi o mieszkania Tychy czy Świdnica są sporo tańsze niż Kielce lub Katowice. Różnica w cenie lokalu mieszkalnego między najdroższym (Wrocław) a najtańszym (Wałbrzych) miastem śląskim sięga aż 282 236 zł. To niebagatelna kwota – można by za nią kupić kolejne mieszkanie w m.in. Chorzowie, Dąbrowie Górniczej czy Jeleniej Górze.

Warto wreszcie wspomnieć o popycie na nowe mieszkania na sprzedaż. Na Śląsku jest on równie wysoki jak w całym kraju, co łatwo stwierdzić, przeglądając ogłoszenia nieruchomości. Kupię mieszkanie Bielsko, szukam mieszkania Jelenia Góra, sprzedam mieszkanie Gliwice – tego typu ogłoszeń śląski rynek nieruchomości jest pełen. W Katowicach i Kielcach liczba osób, które skorzystały z ostatniej transzy środków w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”, była w roku 2017 rekordowo wysoka. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania, w których wygodnie może zamieszkać rozrastająca się rodzina. Klienci poszukują na Śląsku także osiedli grodzonych, dogodnego dojazdu, bliskości przedszkoli i szkół oraz terenów zielonych.

Mieszkania Tychy, nieruchomości Dzierżoniów, mieszkania Wałbrzych – jakie ceny?

mieszkania Tychy

Gdy chodzi o cenę mieszkania Tychy, jak wspomniano, mocno różnią się od Kielc czy Legnicy. Eksperci serwisu Homla przeanalizowali dostępne dane ofertowe i stworzyli poniższe zestawienie cen oraz metraży. Uwzględniono w nim zarówno Śląsk rozumiany historycznie (stąd obecność Nysy), jak i administracyjnie (tak w tabeli znalazła się Częstochowa). Jak cenowo prezentuje się ten region Polski?

mieszkania Tychy

 

Gdy w grę wchodzą ceny mieszkania zdecydowanie bardziej atrakcyjne są mniejsze miejscowości. Najtańszy okazał się pod względem ceny mieszkania Wałbrzych – taka nieruchomość na sprzedaż kosztuje tu zaledwie 133 049 zł. W Wałbrzychu rekordowo niska jest też cena metra kwadratowego lokalu – 2 310 zł. Ten ważny ośrodek przemysłowy, akademicki i naukowy zaskakująco rzadko rozpatrywany jest przez klientów jako miejsce do zamieszkania. Zestawienie cen jasno pokazuje, że to błąd – gdy chodzi o nieruchomości Wałbrzych zasługuje na uwagę.

Drugim najtańszym miastem regionu jest Ruda Śląska. Gdy chodzi o cenę mieszkania Ruda Śląska oznacza dla klienta wydatek rzędu 146 177 zł (2 389 zł/m2). Średni metraż lokalu jest tu nieco większy niż w Wałbrzychu – 62 m2 do 59 m2. To położone w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i dogodnie skomunikowane dzięki autostradzie A4 miasto stanowi więc miejsce warte zamieszkania. Na trzecim miejscu w zestawieniu cen znalazło się Jaworzno. Pod względem ceny mieszkania Jaworzno sytuuje się tuż za Rudą Śląską. Przeciętny lokal jest tu droższy o zaledwie 1 208 zł i kosztuje 147 385 zł.

Pod względem ceny metra kwadratowego oraz całkowitej ceny mieszkania Wrocław okazał się z kolei najdroższy. To dynamicznie rozwijające się miasto przyciąga zarówno klientów, jak i turystów oraz inwestorów, trudno się zatem dziwić wysokim cenom. Za przeciętne mieszkanie trzeba tu było w 2017 roku zapłacić aż 415 285 zł – to poziom cenowy bliski Warszawie, Krakowowi czy Poznaniowi. Co gorsza, Wrocław drożeje systematycznie już od roku 2013 i nic nie zapowiada, by ten wzrost miał się wkrótce zakończyć.

 

Gdzie jeszcze warto zamieszkać na Śląsku?

 mieszkania Tychy

Jeśli chodzi o atrakcyjne cenowo śląskie mieszkania Tychy czy Kielce nie są jedyną możliwością. Jak wykazała analiza danych ofertowych serwisu Homla, do najtańszych lokalizacji należą Wałbrzych, Ruda Śląska i Jaworzno. Jak pod tym względem wypadają pozostałe miasta?

Do grupy najtańszych bez wątpienia zaliczyć można Sosnowiec, Dzierżoniów, Jelenią Górę, Chorzów i Rybnik. We wszystkich tych miejscowościach średni koszt zakupu lokalu mieszkalnego jest mniejszy niż 200 000 zł. Pod względem ceny mieszkania Chorzów sytuuje się tuż poniżej tej granicy – przeciętne M kosztuje tu 198 618 zł (3 178 zł/m2). Jeszcze bliżej jest Rybnik z ceną 199 386 zł. Pod względem średniej ceny nieruchomości Rybnik okazuje się zatem atrakcyjnym miejscem do zamieszkania dla tych, którzy chcą kupić tanio.

Kolejną grupę cenową stanowią miasta z cenami nieruchomości na sprzedaż na poziomie 200 000–300 000 zł. To grupa zdecydowanie najliczniejsza – znajduje się w niej 11 z 22 przeanalizowanych miast. Przeważa w niej województwo śląskie (6 do 4 miejscowości w porównaniu z woj. dolnośląskim plus jedno miasto w woj. opolskim). Pod względem ceny mieszkania na sprzedaż Dąbrowa Górnicza znajduje się zatem w tym samym przedziale co m.in. Bielsko-Biała, Oleśnica, Świdnica i Nysa. Gdy chodzi o cenę typowej mieszkalnej nieruchomości Bielsko-Biała stanowi górną granicę grupy – mieszkanie kosztuje tu 290 650 zł. Granicę dolną wyznaczają pod względem ceny mieszkania Polkowice – tu nieruchomość można nabyć już za 201 818 zł.

Do ostatniej grupy cenowej zaliczają się mieszkania kosztujące powyżej 300 000 zł. Znalazły się w niej tylko trzy miasta – największe ośrodki miejskie Śląska. Są to, w kolejności rosnących cen mieszkań: Kielce (304 785 zł), Katowice (347 556 zł) i znacznie wyprzedzający czołówkę Wrocław (415 285 zł). Pod względem średniego metrażu miejscowości te oferują klientowi polski standard – około 65 m2. Warto jednak pamiętać, że jako największe miasta dają one więcej możliwości jeśli chodzi o rynek pracy, edukację czy rozrywkę.

 

Nieruchomości Bielsko, mieszkania Tychy, nieruchomości Racibórz – skąd wzrosty cen?

 mieszkania Tychy

Rosnące w całej Polsce ceny nieruchomości skłaniają do zastanowienia, co jest przyczyną tych podwyżek. Wydawać by się mogło, że po kilku latach wzrostów ceny ponownie zaczną spadać. Tymczasem w całym kraju systematycznie rosną one od 2013 roku, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Na Śląsku, gdzie różnice cenowe pomiędzy pobliskimi miejscowościami potrafią być zaskakująco duże, kwestia ta jest szczególnie widoczna. Dlaczego ceny mieszkań rosną?

Jako główną przyczynę wskazać należy utrzymujące się od kilku lat rekordowo niskie stopy procentowe. Ten ustalany przez Radę Polityki Pieniężnej wskaźnik warunkuje bowiem bezpośrednio koszt zaciągnięcia kredytu hipotecznego, a więc wprost stymuluje rynek. Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego od marca 2015 roku utrzymuje się na poziomie 1,50% – to najniższa wartość w historii. W konsekwencji banki kredytowe chętnie udzielają tanich kredytów hipotecznych na dogodnych warunkach, co umożliwia wielu osobom zakup wymarzonego M. Sama wysokość stóp procentowych jest z kolei pokłosiem ogólnej korzystnej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie.

Pod względem średniej ceny mieszkania Rybnik czy Kielce drożeją jednak również z powodu zmieniających się oczekiwań klientów. Dawno minęły czasy, gdy rynek nieruchomości przypominał sklep z lat PRL-u, w którym nawet kiepskiej jakości towary znikały z półek, ledwie się pojawiły. Obecnie klienci szukają przede wszystkim komfortu – i gotowi są za niego dopłacić. Powolne, ale stałe bogacenie Polaków, poświadczone danymi GUS, oznacza, że więcej możemy wydać na mieszkanie czy dom na sprzedaż. Świadczy o tym m.in. rosnący średni metraż sprzedawanych mieszkań. Fakt, że pod względem preferowanego metrażu mieszkania Legnica czy Oleśnica „rosną”, wynika bowiem z tego, że kupujący dość mają gnieżdżenia się w klitkach.

Warto również wspomnieć o dynamicznym rozwoju aglomeracji śląskiej. Ożywienie gospodarcze i związane z nim nowe inwestycje zachęcają coraz więcej osób do zamieszkania w tym regionie. W konsekwencji deweloperzy budują i sprzedają więcej mieszkań, również w podwyższonym standardzie – a to nie pozostaje bez wpływu na ceny.

 

Mieszkania Tychy, nieruchomości Częstochowa, mieszkania Świdnica – dlaczego warto zamieszkać na Śląsku?

 mieszkania Tychy

Gdyby rozpatrywać Śląsk tylko pod względem ceny lokalu mieszkalnego, mieszkania Oleśnica, nieruchomości Gliwice czy mieszkania Tarnowskie Góry już byłyby atrakcyjnymi miejscami do życia. Śląsk ma jednak dużo więcej zalet. Dlaczego jeszcze warto tu zamieszkać?

Nikomu nie trzeba przypominać, że Śląsk to jeden z najlepiej rozwiniętych gospodarczo i najbardziej zurbanizowanych obszarów Polski. Osoby pracujące w przemyśle nie znajdą lepszego regionu na szukanie pracy zgodnej ze swoimi kwalifikacjami. Rozkwitająca aglomeracja 19 miast oferuje też bogaty wybór możliwości przedstawicielom innych zawodów. Również drogi należą tu do najlepiej utrzymanych w kraju, a położenie miast blisko siebie ułatwia komunikację. Jednocześnie nie tylko gdy chodzi o cenę mieszkania Dąbrowa Górnicza czy Rybnik są zaskakująco tanie. Niższe niż w większości dużych miast będą tu też koszty życia. Także infrastruktura jest na Śląsku doskonale rozwinięta.

Śląsk ma też wiele do zaoferowania tym, którzy lubią mieszkać w otoczeniu zieleni. Wbrew obiegowej opinii Śląsk należy do bardziej zadbanych ekologicznie obszarów Polski. Co więcej, wiele ośrodków podejmuje tu aktywne działania mające na celu zwiększenie ilości zieleni w przestrzeni miejskiej. Obszary poprzemysłowe przekształcane są w parki i tereny rekreacyjne, a w dawnych budynkach fabrycznych powstają wyjątkowe lofty na sprzedaż. W połączeniu z wyjątkową na skalę kraju architekturą tworzy to niepowtarzalny klimat Śląska, w którym wielu się już zakochało.

Warto też przypomnieć, że Śląsk jako region jest niesamowicie różnorodny. Dla części osób, które szukają mieszkania Częstochowa, z jej ośrodkami kultu religijnego, może być idealnym miejscem do życia. Tych, którzy szukają bardziej kameralnej atmosfery miasta, zadowolić może z kolei pod względem oferty nieruchomości Nysa. Jeszcze innym zapewni wymarzone mieszkanie Sosnowiec – pełen parków, lasów i pomników przyrody. Szukając mieszkania na sprzedaż na Śląsku, warto zatem brać pod uwagę wiele miejscowości i o każdej dowiedzieć się więcej. Może się bowiem okazać, że w miejscu, którego w ogóle nie braliśmy pod uwagę, znajdziemy wymarzone miejsce do życia.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: Homla, GUS
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz