• Mieszkania Piła
    Mieszkania Piła, nieruchomości Konin, mieszkania Poznań, czyli ceny w Wielkopolsce

    Prawo i finanse

    06.04.2018 15:30

Co jest najważniejsze podczas wyboru mieszkania? Większość z nas bez wahania odpowie: cena i lokalizacja. Aby podjąć najlepszą decyzję, trzeba dokładnie porównać konkurencyjne oferty – a żeby to zrobić, trzeba dysponować rzetelną wiedzą. Pod względem ceny mieszkania Piła różni się mocno od Poznania, a Leszno od Gniezna. Aby pomóc osobom, które szukają lokali mieszkalnych w Wielkopolsce, serwis Homla przygotował zatem zestawienie cen w tym regionie.

 

Mieszkania Piła, nieruchomości Konin, mieszkania na sprzedaż Gniezno – jakie ceny?

Mieszkania Piła

Ceny mieszkań w Wielkopolsce są oczywiście zróżnicowane – podobnie jak metraże. Rzut oka na tabelę pozwala stwierdzić, że te ostatnie mieszczą się w przedziale 53–70 m2. Oznacza to, że pod względem powierzchni mieszkania na sprzedaż województwo wielkopolskie zbliżone jest do polskiej średniej. Według danych Narodowego Banku Polskiego przeciętny metraż sprzedawanych i kupowanych w Polsce mieszkań to 40–60 m2.

Pod względem kosztów niespodzianek nie ma: gdy chodzi o cenę nowego mieszkania Piła, Gniezno i Luboń wyznaczają średnią dla Wielkopolski z cenami na poziomie ok. 250–280 000 zł. Najwyższą cenę mieszkania na sprzedaż Poznań odnotowuje już od kilku lat, a obecnie wynosi ona 444 640 zł. Rekordowo wysoka jest też w Poznaniu cena metra kwadratowego – aż 6 352 zł. Jest to wartość wciąż daleka od cen warszawskich, jednak jej stały wzrost to dla kupujących złe wieści. Pewną pociechę stanowić może największy w województwie metraż – 70 m2.

Gdy chodzi o cenę mieszkania Konin okazał się najtańszy. Z wynikiem 181 312 zł nieduży Konin zwycięża w zestawieniu wielkopolskich miast, będąc jedynym, w którym średni koszt zakupu lokalu nie przekracza 200 000 zł. Pod względem ceny nieruchomości Kalisz, z wynikiem 213 000 zł, znalazł się na miejscu drugim (3 513 zł/m2). Trzecie było Leszno – gdy w grę wchodzą mieszkania Leszno żąda od klienta 220 427 zł (4 109 zł/m2). Trzy najtańsze miasta w rankingu oferują też jednak najmniejsze średnie metraże. W Kaliszu będzie to dość standardowe 60 m2, dla Leszna już tylko 55 m2, a w Koninie – zaledwie 53 m2.

Warto zwrócić uwagę, że pod względem cen nieruchomości Gniezno jest mimo swych rozmiarów zaskakująco tanie. Przy średniej cenie 248 359 zł to jedno z ważniejszych miast w województwie oferuje mniejszy koszt kupna mieszkania niż np. Luboń. Pod względem ceny mieszkania Luboń jest zresztą drugim najdroższym miastem – lokal kosztuje tu średnio 278 810 zł.

 

Mieszkania na sprzedaż Poznań, nieruchomości Piła, mieszkania Kalisz – skąd wzrosty cen?

 Mieszkania Piła

Obecny poziom cen to jednak tylko część obrazu sytuacji na wielkopolskim rynku nieruchomości. Aby zobaczyć, w jakiej kondycji się znajduje, trzeba też prześledzić zmiany cen na przestrzeni ostatnich lat. Wniosek z tej analizy jest jeden – lokale mieszkalne w Wielkopolsce, podobnie jak w całym kraju, stale drożeją. Gdy porównać średnią cenę mieszkania Piła, Gniezno, Luboń i inne miejscowości drożeją co najmniej od roku 2013. Co stoi za tymi wzrostami?

Pierwsza wskazówka kryje się we wspomnianej dacie – 2013. Był to rok, w którym rynek nieruchomości w całej Polsce ostatecznie podniósł się ze skutków kryzysu gospodarczego z lat 2008–2009. Ponowne ustabilizowanie się sytuacji gospodarczej w sektorze nieruchomości pozwoliło deweloperom rozpoczynać kolejne inwestycje i osiągać rekordowe wyniki budowlane oraz sprzedażowe. Wzrosła wtedy m.in. liczba nieruchomości luksusowych i w wysokim standardzie, co z kolei pociągnęło za sobą wzrost cen. W Wielkopolsce taki stan rzeczy był może mniej odczuwalny niż np. w Warszawie, jednak i tu jego skutki dało się wyraźnie zauważyć.

Drugą istotną przyczyną rosnących kosztów zakupu nieruchomości są wzrastające ceny działek budowlanych. W połączeniu z wysokimi kosztami prac budowlanych skłoniły one deweloperów do przerzucania części kosztów inwestycyjnych na klienta. Płacąc wysokie kwoty za nowe mieszkania od dewelopera, płacimy zatem po części za niezwykle drogie grunty pod zabudowę. Sytuacja ta jest szczególnie odczuwana w największych miastach, gdzie ziemi pod inwestycje mieszkaniowe jest mniej. To dlatego pod względem ceny mieszkania Poznań jest znacząco droższy niż Luboń czy Konin.

Trzecią i ostatnią główną przyczyną wzrostu cen jest wreszcie rekordowy popyt na mieszkania w Wielkopolsce. Nakręcanego zarówno przez inwestorów kupujących mieszkania pod wynajem, jak i zwykłych klientów głodu mieszkań deweloperzy nie nadążają zaspokajać. Powoduje to, że walczący o atrakcyjne nieruchomości klienci pozbawieni są wyboru – i muszą godzić się na wygórowane deweloperskie ceny. Co gorsza, popyt na lokale nasila się zamiast słabnąć, należy więc spodziewać się dalszych podwyżek.

 

Nieruchomości Poznań, mieszkania Piła, lokale mieszkalne Luboń – dlaczego warto zamieszkać w Wielkopolsce?

 Mieszkania Piła

Pod względem ceny mieszkania Piła, Leszno, Gniezno czy Poznań są zatem całkiem zachęcające. Przystępne ceny to jednak nie jedyny powód, dla którego coraz więcej osób rozważa przeprowadzkę do Wielkopolski. Region ten przyciąga Polaków licznymi zaletami, z których znakomita sytuacja gospodarcza i niskie bezrobocie są tylko plusami największymi.

Województwo wielkopolskie to jeden z najprężniej się rozwijających rynków pracy i edukacji w Polsce. Działa tu 39 szkół wyższych, w tym prestiżowy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gospodarczo województwo stawia głównie na przemysł i handel. Oferuje też jednak wiele miejsc pracy w branżach takich jak m.in. transport, nowoczesne technologie, finanse, nieruchomości i informatyka. W największych miastach regionu funkcjonują placówki dużych zagranicznych firm i liczne parki technologiczne.

Znakomicie rozwinięty jest także transport. Stolica województwa, Poznań, znajduje się na głównym szlaku komunikacyjnym łączącym Europę Zachodnią z Rosją. Krzyżuje się on z innym szlakiem biegnącym z Gdańska na południe Europy. Większość miast regionu posiada świetnie rozbudowaną i utrzymaną sieć dróg oraz dużą liczbę połączeń kolejowych. Działa tu również jeden z ważniejszych portów lotniczych, umożliwiający szybką podróż do wielu krajów świata. Wszystko to sprawia, że Wielkopolska stanowi nie tylko jeden z najlepiej skomunikowanych regionów kraju, ale też jeden z najszybciej rozwijających się gospodarczo.

Wielkopolska jest również jednym z najbardziej zielonych województw – lasy zajmują w nim ponad jedną czwartą powierzchni. Walory krajobrazowe regionu i atrakcje takie jak Wielkopolski Park Narodowy, 96 rezerwatów przyrody czy 12 parków krajobrazowych co roku przyciągają tysiące turystów – ale korzystają z nich również mieszkańcy. Wielką zaletę stanowi urokliwe Pojezierze Wielkopolskie, umożliwiające wypoczynek nad jednym z ok. 800 jezior. Dla miłośników sportów wodnych dużym plusem będzie także możliwość spływu Wartą.

Jedno jest więc pewne – w Wielkopolsce zdecydowanie warto zamieszkać na dłużej. Przeglądając ogłoszenia nieruchomości, szukajmy okazji. Może się bowiem okazać, że za zaskakująco niską kwotę znajdziemy wymarzone M w jednym z najatrakcyjniejszych regionów Polski.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: Homla.pl, NBP
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz