• mieszkania Piaseczno
    Mieszkania Piaseczno, Otwock, Legionowo, Radom, Płock… Jakie ceny mieszkań w mazowieckim?

    Prawo i finanse

    16.03.2018 15:05

Mieszkania Piaseczno, nieruchomości Płock, tanie mieszkania Warszawa – rynek nieruchomości w województwie mazowieckim należy do największych i najważniejszych w Polsce. Znajduje się tu aż 86 miast, w tym stolica, 5 miast na prawach powiatu i 30 miast na prawach gminy. Nic dziwnego, że zagadnienie cen mieszkań w tym województwie interesuje tysiące osób w całym kraju. Jaką kwotą trzeba dysponować, żeby stać się właścicielem własnego M w województwie mazowieckim? Szczegółową analizę przygotował serwis Homla.pl.

 

Mieszkania Piaseczno, nieruchomości Legionowo, mieszkanie Warszawa – czyli przegląd rynku

mieszkania Piaseczno

Przed porównaniem cen lokali mieszkalnych warto najpierw spojrzeć całościowo na rynek nieruchomości w województwie mazowieckim. Niezależnie od tego, czy chodzi o kupno domu, czy wynajem kawalerki Warszawa stanowi oczywiście najważniejszy ośrodek miejski regionu. Z racji bliskości stolicy również sąsiadujące z nią miejscowości wykazują duży popyt na mieszkania na sprzedaż, dużą aktywność budowlaną deweloperów oraz ceny nieproporcjonalnie wysokie w zestawieniu z wielkością miejscowości. Pod względem ceny mieszkania Piaseczno, Otwock czy Grodzisk Mazowiecki są często droższe od większych miast takich jak Radom czy Płock. Są też jednak bardziej atrakcyjne dla klientów, umożliwiając łatwe korzystanie z wszystkich zalet stolicy.

Na rynku nieruchomości w województwie mazowieckim, podobnie jak w całej Polsce, z roku na rok wzrasta odsetek mieszkań kupowanych za gotówkę. Wiąże się to z jednej strony z bogaceniem się Polaków, a z drugiej – z dużą liczbą osób inwestujących w mieszkania na wynajem. Wraz ze wzrastającym popytem na mieszkania zjawiska te świadczą o bardzo dobrej kondycji rynku. Korzystna jest również sytuacja gospodarcza w regionie. Poziom bezrobocia w województwie systematycznie spada, a płace dynamicznie rosną. Dodatkowo wzrasta pewność uzyskiwanych dochodów, a co za tym idzie – bezpieczeństwo finansowe. O dobrej kondycji rynku świadczą też odnotowywane przez deweloperów rekordy jeśli chodzi o liczbę mieszkań oddanych do użytku oraz udzielonych pozwoleń na budowę.

Jeśli chodzi o same mieszkania na sprzedaż Warszawa i inne miasta w województwie mają bardzo zbliżony profil lokalu popularnego. Z roku na rok maleje preferowany metraż mieszkania – obecnie wynosi on nieco poniżej 60 m2. Mieszkańcy województwa mazowieckiego poszukują jednopoziomowych lokali dwu- i trzypokojowych, dopasowanych do potrzeb rodziny z dzieckiem czy dwójką dzieci. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w centrach miast i na obszarach dobrze z nimi skomunikowanych. Najpopularniejszy w województwie jest standard deweloperski – mieszkania wykończone pod klucz nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Co więcej, przeważająca większość mieszkań w województwie wciąż kupowana jest na kredyt.

 

Mieszkania Piaseczno, nieruchomości Radom, mieszkania Ząbki – zestawienie cen w województwie

 mieszkania Piaseczno

Gdy chodzi o koszt zakupu mieszkania Legionowo różni się oczywiście od Pruszkowa, a Otwock od Radomia. Jakie ceny mieszkań na sprzedaż można spotkać w województwie mazowieckim? Serwis Homla zestawił w tabeli dane na temat średnich metraży i cen mieszkań w wybranych miastach. W zestawieniu skupiono się szczególnie na miejscowościach podwarszawskich oraz mniejszych miastach regionu. Warszawę omówiono osobno w dalszej części artykułu.

Jeśli chodzi o ceny nieruchomości Radom niespodziewanie wysunął się na pierwsze miejsce. Mieszkanie w Radomiu kosztuje średnio nieco ponad 174 000 zł – o około 251 000 zł mniej niż najdroższe w tabeli mieszkania Piaseczno. Jeśli chodzi o mieszkania Radom ma też drugą najniższą w zestawieniu cenę metra kwadratowego – kosztuje on średnio 3191 zł. Radom należy również do grupy miast, gdzie średni metraż mieszkania jest najmniejszy (55 m2). Nieco mniejsze powierzchnie lokali napotkać można tylko w Lesznie (54 m2), Siedlcach (53 m2) i Mińsku Mazowieckim (51 m2). Tym samym pod względem metrażu mieszkania Mińsk Mazowiecki znalazł się na samym końcu zestawienia.

Drugim najtańszym miastem w województwie okazał się Grodzisk Mazowiecki ze średnią ceną 183 660 zł. W miejscowości tej najniższy jest koszt metra kwadratowego nieruchomości na sprzedaż – jego cena to średnio 3 061 zł. Jeśli chodzi o metraż nieruchomości Grodzisk Mazowiecki znalazł się w środku zestawienia – popularne lokale mają tu przeciętnie 60 m2.

Pod względem ceny mieszkania Sochaczew znalazł się na trzecim miejscu. Nieruchomość można tu nabyć już za 189 421 zł, przy cenie metra kwadratowego wynoszącej około 3 420 zł. Niestety, mieszkanie to będzie raczej małe – przeciętny metraż to w Sochaczewie około 56 m2. Przyczyną zarówno niskich cen, jak i niewielkich metraży jest przede wszystkim lokalizacja Sochaczewa. Położenie z dala od dużych ośrodków miejskich, szczególnie stolicy, czyni go miejscem mało atrakcyjnym dla większości klientów. Warto jednak pamiętać, że jako spokojne, zielone miejsce do życia Sochaczew ma sporo do zaoferowania.

 

Mieszkania Piaseczno, mieszkania Otwock, mieszkania Pruszków – gdzie jest najdrożej?

 mieszkania Piaseczno

Jak wspomniano, pod względem ceny mieszkania Piaseczno znalazło się na szarym końcu zestawienia (nie licząc Warszawy). Z racji bliskości do stolicy i atrakcyjnej oferty deweloperskiej miejscowość ta oferuje przeciętne mieszkanie na sprzedaż w cenie 425 063 zł. Również pod względem ceny metra kwadratowego nieruchomości Piaseczno jest drogie – jego cena wynosi tu aż 5 544 zł. Jest to druga najwyższa cena za m2 w województwie. Osoby, które zamieszkają w tej miejscowości, mogą za to liczyć na duży metraż – przeciętne mieszkanie na sprzedaż w Piasecznie ma 81 m2.

Liczby te nie dziwią, jeśli wziąć pod uwagę gwałtowny rozwój miasta trwający od lat 90. Liczba mieszkańców Piaseczna stale rośnie, bezrobocie systematycznie spada, a rynek nieruchomości nieustanie rozkwita. Gdy chodzi o mieszkalny lokal na sprzedaż czy lokal do wynajęcia Warszawa dla wielu jest zbyt droga. W takiej sytuacji pod względem ceny mieszkania Piaseczno może stanowić atrakcyjną alternatywę.

Gdy chodzi o mieszkania Otwock okazał się drugim najdroższym miastem w województwie. Przeciętne M kosztuje tu obecnie około 355 405 zł, przy cenie metra kwadratowego na poziomie 5 427 zł. Jeśli chodzi o metraż mieszkania Otwock sytuuje się w środku stawki ze średnią powierzchnią 65 m2. Ponownie wysokie ceny nie dziwią – położenie blisko Warszawy, dobre skomunikowanie miasta oraz duża ilość zieleni czynią z niego hit.

Pod względem ceny mieszkania Pruszków zajął trzecie miejsce w kategorii miast najdroższych. Typowy lokal mieszkalny kosztuje tu 354 391 zł – tylko nieznacznie mniej niż w Otwocku. Pruszków odnotował też najwyższą cenę metra kwadratowego spośród podwarszawskich miejscowości – 5 654 zł. Pod względem metrażu mieszkania Pruszków oferuje średnią wojewódzką – 65 m2. Położone nad malowniczą Utratą miasto stanowi popularną „noclegownię” stolicy, łatwo więc zrozumieć wysokie koszty zakupu mieszkania. Dogodne połączenia samochodowe, autobusowe i kolejowe z Warszawą czynią też z Pruszkowa częsty cel wyjazdów wypoczynkowych. Aby jednak zamieszkać w tym urokliwym mieście, trzeba dysponować zasobnym portfelem.

 

Sprzedam mieszkanie Warszawa, kupię mieszkanie Warszawa – czyli ceny w stolicy

 mieszkania Piaseczno

Nie ulega wątpliwości, że gdy chodzi o mieszkania Warszawa zdecydowanie dominuje w regionie. Najwyższa liczba mieszkań łączy się tu z największym zróżnicowaniem oferty deweloperskiej – oraz najwyższymi cenami. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego rosną one ostro już od 2014 roku. Stolicy wciąż daleko do rekordów cenowych z roku 2007, jednak nadal jest ona najdroższym miastem kraju. Warszawa nieruchomości z rynku pierwotnego oferuje obecnie po średnio 7751 zł/m2, a z rynku wtórnego – po 7576 zł/m2. Od tych cen transakcyjnych jeszcze wyższe są ceny ofertowe. W tej kategorii przeciętny lokal mieszkalny z rynku pierwotnego kosztuje 8020 zł/m2, a z wtórnego – aż 9235. To kwoty niespotykane w żadnym innym mieście kraju.

Dlaczego Warszawa jest aż tak droga? Przyczyn jest kilka. Do najważniejszych należy zaliczyć wysokie ceny działek budowlanych i związany z tym znaczny koszt budownictwa mieszkaniowego. Aby inwestycje budowlane były opłacalne, deweloperzy w stolicy muszą przerzucać na klientów coraz większą część kosztów przedsięwzięcia. Nie bez znaczenia jest też oczywiście fakt, że sporą część rynku stanowią nieruchomości luksusowe oraz mieszkania w wysokim standardzie. Liczy się również prestiżowy charakter miasta. Sprawia on, że gdy chodzi o lokale do wynajęcia Warszawa ma najwyższe stawki w całej Polsce. Sytuacja wygląda analogicznie, kiedy w grę wchodzą mieszkania czy domy Warszawa – aby zamieszkać w najlepszych dzielnicach, lepiej dysponować zasobnym portfelem.

Analizując to, w jakiej cenie mieszkanie Warszawa oferuje klientom, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze dwóch przyczynach. Pierwszą jest niezwykle wysoki popyt na mieszkania, który z roku na rok nie tylko nie słabnie, ale wręcz się nasila. Chętnych do zamieszkania w stolicy lub na jej obrzeżach jest wielu. Sprawia to, że pod względem ceny mieszkania Piaseczno niewiele się różni od np. Tarchomina czy Wawra. Drugą przyczyną jest to, że gdy w grę wchodzi Warszawa wynajem mieszkania jest świetną inwestycją – stąd duża liczba inwestorów kupujących lokale i nakręcanie cen przez deweloperów.

 

Mieszkania Płock, TBS Warszawa, mieszkania Piaseczno – dlaczego warto zamieszkać na Mazowszu?

 mieszkania Piaseczno

Każdego dnia dziesiątki tysięcy osób przeszukują ogłoszenia nieruchomości z województwa mazowieckiego w poszukiwaniu wymarzonego M. W 2016 roku według GUS w województwie tym oddano do użytkowania 36 049 mieszkań. Działa tu również najwięcej w całym kraju agencji nieruchomości oraz deweloperów zajmujących się budownictwem mieszkaniowym. Dlaczego tak wielu ludzi postanawia tu zamieszkać?

Bez wątpienia do województwa mazowieckiego najczęściej przyciąga ludzi Warszawa. Możliwości zawodowe, edukacyjne, mieszkaniowe i rozrywkowe, jakie oferuje stolica, nie mają sobie równych w skali kraju. Jako największy rynek pracy przyciąga ona zwłaszcza osoby młode, zainteresowane mieszkaniami na sprzedaż dla siebie i rodziny. Klientów tych nie odstraszają ani wysokie ceny mieszkań, ani znaczne koszty życia w stolicy.

Nie tylko w stolicy rynek pracy ma wiele do zaoferowania – ma się on dobrze w całym województwie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła tu w 2016 roku tylko 7,2%, a więc znacznie mniej od średniej krajowej. Region jest szczególnie atrakcyjny dla pracujących w sektorze usług, który zatrudnia 24,4% wszystkich aktywnych zawodowo mieszkańców. Wysokie koszty życia równoważą zarobki – przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w województwie wynosi 5 240,86 zł. Jest to wartość znacznie wyższa od średniej dla Polski, co zachęca do przyjazdu w celach zarobkowych.

Województwo mazowieckie ma też mnóstwo do zaoferowania na polu kultury i sportu. Niezliczone kina, muzea, teatry, galerie, filharmonie i szkoły tańca, a także stadiony i ośrodki sportowe pozwalają mieszkańcom swobodnie poszerzać horyzonty i rozwijać swoje pasje. Dotyczy to oczywiście głównie stolicy, jednak i inne miejscowości mają pod tym względem coraz więcej do zaoferowania. Szczególnie intensywnie rozwijają się i unowocześniają miasta w pobliżu Warszawy. Jeśli chodzi kupno mieszkania Piaseczno, Pruszków czy Otwock są zatem dobrym wyborem.

Mazowieckie należy wreszcie do najbardziej zielonych województw. Obszary chronione stanowią blisko 30% jego powierzchni, a na terenie województwa znajduje się Kampinoski Park Narodowy, 9 parków krajobrazowych, 171 rezerwatów przyrody i 62 obszary chronionego krajobrazu. Warto tu zamieszkać!

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: Homla.pl, GUS
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz