• mieszkania na sprzedaż
    Mieszkania na sprzedaż: IV kwartał 2017 rekordowy dla deweloperów

    Prawo i finanse

    05.03.2018 16:25

Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, tak dobrego kwartału deweloperzy w Polsce jeszcze nie mieli. W IV kwartale 2017 roku oddali oni do użytkowania aż 28,4 tys. nowych lokali mieszkalnych – to najwyższy wynik kwartalny w historii. Jednocześnie utrzymywał się trend lekkiego wzrostu cen nieruchomości oraz wysoki popyt na nie. Wszystko to sprawiło, że w minionym roku sektor deweloperski odnotował rekordowe zyski.

 

Nowe mieszkania na sprzedaż: powstaje ich rekordowo dużo

 mieszkania na sprzedaż

Na rekordową liczbę mieszkań oddanych do użytkowania w IV kwartale zwrócili uwagę eksperci AMRON-SARFiN. W ich najnowszym raporcie przeczytać można, że w okresie tym odnotowano wzrost o 19,45% w stosunku do poprzedniego kwartału. Był to najlepszy w historii wynik w skali trzech miesięcy i dowód na to, że sektor budownictwa mieszkaniowego w Polsce wciąż prężnie się rozwija.

Jeśli chodzi o nowe mieszkania na sprzedaż, według analityków Głównego Urzędu Statystycznego wzrosły też inne związane z nimi wskaźniki. Od października do grudnia 2017 zwiększyła się lekko liczba mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli – do 25,8 tys. lokali. O 11,8% przybyło z kolei uzyskanych przez deweloperów pozwoleń na budowę – mogą ich oni wybudować 30,2 tys. Wzrosty te zaskoczyły wielu obserwatorów rynku, szczególnie tych, którzy spodziewali się typowego dla ostatniego kwartału roku spadku aktywności rynkowej.

Warto wspomnieć, że jeśli chodzi o nowe mieszkania na sprzedaż, w szerszym ujęciu wyhamowanie aktywności rzeczywiście można było zaobserwować. Gdy uwzględnić nie tylko wyniki deweloperów, ale całego sektora mieszkaniowego, widać spadek liczby rozpoczętych budów o 17,65%. Ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę pozostała bez zmian w stosunku do poprzedniego kwartału – 59,6 tys. mieszkań. Łączna liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła z kolei o 17,3% kdk do poziomu 53,9 tys. lokali. Na tym tle imponujące wyniki sektora deweloperskiego robią jeszcze większe wrażenie i potwierdzają wciąż znakomitą kondycję polskiego rynku nieruchomości.

 

Nowe mieszkania na sprzedaż: ile kosztowały pod koniec ubiegłego roku?

 

Analizowane w raporcie AMRON-SARFiN dane GUS potwierdziły również obserwowany od 2013 roku trend wzrostu cen nieruchomości na sprzedaż. Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, ich ceny w ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrastały lekko w całej Polsce. W tabeli przedstawiono aktualne ceny mieszkań w największych miastach kraju oraz stopień ich zmiany.

mieszkania na sprzedaż

Wyniki zestawienia są interesujące. Jeśli chodzi o cenę mieszkania na sprzedaż, największe miasta zaliczyły lekkie spadki – można je było zaobserwować w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie. Z głównych ośrodków miejskich wzrosty cen transakcyjnych nastąpiły jedynie w Gdańsku i Łodzi. O ile jednak ceny mieszkań w Gdańsku wzrosły nieznacznie, o tyle w Łodzi nastąpił trzeci najsilniejszy wzrost w skali kraju – o 237 zł/m2. Oznacza to, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy cena przeciętnego lokalu mieszkalnego o powierzchni 60 m2 wzrosła tu o ponad 14 tys. zł – z 294 660 zł do 308 880 zł.

O ogólnym wzroście cen świadczą również skoki cen w mniejszych miastach. W Olsztynie odnotowano największe podwyżki cen mieszkań w Polsce – o 458 zł w skali kwartału. Sporo drożej (o 273 zł/m2) było też w Gdyni. Podrożały również Kielce (o 142 zł/m2) oraz Białystok (o 124 zł/m2), w którym wzrosty cen obserwowane są od dawna. Wzrosty na mniejszą skalę zaobserwowano m.in. w Katowicach, Szczecinie i Zielonej Górze. Ogółem na 17 miast uwzględnionych w zestawieniu GUS ceny wzrosły w aż 10 miastach.

Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, podwyżki cen są jeszcze bardziej zauważalne, jeśli spojrzeć na nie w szerszej perspektywie. W porównaniu z ostatnim kwartałem roku 2016 ceny na rynku pierwotnym wzrosły zauważalnie m.in. w Gdańsku (o 243 zł/m2, czyli 4,11%) i Wrocławiu (o 227 zł/m2 – 3,99%). Nieco mniejsze podwyżki zaobserwowano w Krakowie (128 zł/m2), Poznaniu (104 zł/m2) i Warszawie (95 zł/m2). To kolejny sygnał, że również w 2018 roku należy się spodziewać raczej wzrostów niż spadków cen.

 

Rekordowy rok także dla banków kredytowych

 mieszkania na sprzedaż

Na koniec warto wspomnieć, że nie tylko sektor deweloperski odnotował w ubiegłym roku rekordowe wyniki. Zdaniem analityków AMRON-SARFiN również dla banków udzielających kredytów hipotecznych 2017 był najlepszym rokiem od sześciu lat. Liczba zawartych umów kredytowych wzrosła w ubiegłym roku o 6,85%, a łączna wartość nowych kontraktów – aż o blisko 13%. Wzrosty tych wartości na mniejszą skalę obserwowano już od 2013 roku.

Jako główną przyczynę tak korzystnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych wskazano utrzymujący się rekordowo niski poziom stóp procentowych. Ważną rolę odegrało także stałe bogacenie się Polaków – coraz więcej zaczęliśmy wydawać na mieszkania na sprzedaż i inne nieruchomości. Niebagatelna była też stymulująca rynek rola ostatniej transzy środków w ramach zakończonego niedawno programu „Mieszkanie dla Młodych”. Pod jego nieobecność rynek nieruchomości zapewne z czasem wyhamuje, na razie jednak nic nie zapowiada spowolnienia. Przeciwnie – 2018 zapowiada się na kolejny rekordowy rok na rynku nieruchomości.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: GUS, AMRON-SARFiN
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz