• mieszkania Łomża
    Mieszkania Łomża, Suwałki, Białystok, Ełk, Olsztyn… Ceny na Warmii i Mazurach

    Prawo i finanse

    30.03.2018 16:31

Jeśli chodzi o kupno mieszkania Łomża, Olsztyn czy Mikołajki nie należą do najpopularniejszych lokalizacji w Polsce. Zainteresowanie rynkiem nieruchomości na Warmii, Mazurach i Podlasiu stale jednak wzrasta. Urokliwy, zielony region przyciąga ludzi szukających bliższego kontaktu z naturą – ale też rodziny z dziećmi, przedsiębiorców i turystów. Jakie ceny mieszkań można spotkać w województwach podlaskim oraz warmińsko-mazurskim i dlaczego warto tu zamieszkać?

 

Mieszkania Łomża, nieruchomości Elbląg, mieszkania na sprzedaż Białystok – dlaczego warto?

 mieszkania Łomża

Północny wschód kraju długo cieszył się opinią miejsca, w którym warto spędzić wakacje, ale już nie zamieszkać na dłużej. Obecnie sytuacja tego regionu dynamicznie się jednak zmienia. Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Warmia, Mazury i Podlasie przeżywają intensywny rozwój. Rozkwita zarówno turystyka, jak i rynek nieruchomości, rynek pracy, przemysł, rolnictwo, usługi… Coraz więcej firm otwiera tu swoje oddziały, a dzięki unijnym dofinansowaniom nawet niewielkie miejscowości szybko się modernizują. Dobre warunki do życia to obecnie jedna z głównych przyczyn rosnącego zainteresowania tym obszarem.

Nie bez znaczenia są też niskie ceny. Szczegółowe omówienie kosztów zakupu mieszkania na sprzedaż znajduje się w dalszej części artykułu, dla nikogo nie jest jednak niespodzianką fakt, że ceny lokali na Warmii i Mazurach czy w Białymstoku są dużo niższe niż w największych miastach kraju. Również koszty życia są tu dużo niższe. W połączeniu z coraz lepiej rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną warunki te zachęcają coraz więcej osób do tego, by kupić dom nad jeziorem czy dom w lesie i zamieszkać tu na dłużej.

Trudno też nie wspomnieć o przepięknych krajobrazach Warmii i Mazur. Obszar nazywany Zielonymi Płucami Polski od zawsze przyciągał turystów i rekonwalescentów. Coraz częściej jednak znajdują się ludzie chcący cieszyć się walorami przyrodniczymi regionu przez cały rok. Jeziora, lasy, pagórki, malownicze łąki, trasy spacerowe i rowerowe – przykłady można by mnożyć. Jeśli chodzi o kupno mieszkania Łomża nie oferuje może tego samego co Warszawa, daje jednak szansę przebywania w znacznie piękniejszym otoczeniu. Na północy Polski łatwiej też zadbać o zdrowy tryb życia. Rower, kajak, spacer, łyżwy – niezależnie od pory roku Warmia i Mazury zachęcają do ruchu.

Ten obszar kraju pozostaje też popularną lokalizacją wśród tych, których interesuje głównie letni wypoczynek. Domki letniskowe sprzedają się jak świeże bułeczki. Również jeśli chodzi o wynajem mieszkania Łomża, Giżycko czy Augustów mogą być świetną bazą wypadową do wypraw w teren.

 

Mieszkania Łomża, nieruchomości Suwałki, mieszkania na sprzedaż Olsztyn – jakie ceny?

 mieszkania Łomża

W tabeli przedstawiono ceny mieszkań na sprzedaż w wybranych miejscowościach z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (dane serwisu Homla.pl). W zestawieniu uwzględniono miejscowości z największą liczbą ofert w serwisie. Gdy chodzi o metraż i cenę mieszkania Łomża różni się rzecz jasna od Olsztyna, a Suwałki od Giżycka. Jak rysuje się porównanie cen w regionie?

Już na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć, że ceny w tych województwach są bardzo niskie w porównaniu z tymi spotykanymi w największych miastach kraju. Nawet w najdroższym Augustowie – popularnej miejscowości turystycznej i ważnym punkcie tranzytowym – średnie ceny nie przekraczają poziomu 315 000 zł. W zestawieniu z kwotami spotykanymi w Warszawie (7 751 zł/m2 na rynku pierwotnym) czy nawet w Zielonej Górze (3 873 zł/m2) jest to kwota bardzo przystępne.

Również w Białymstoku – największym ośrodku miejskim regionu – ceny są zaskakująco niskie. Pod względem ceny mieszkania Białystok żąda od klienta zaledwie 4 587 zł/m2, czyli średnio nieco ponad 284 000 zł za lokal. Dla osób myślących o kupnie nieruchomości Białystok będzie najbardziej atrakcyjnym spośród największych miast Polski. Fakty te jasno pokazują, jak zachęcający cenowo jest cały region – i dlaczego tak wiele osób postanawia tu zamieszkać.

 

Mieszkania Łomża, nieruchomości Ełk, lokale Kętrzyn – gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

 mieszkania Łomża

Jak wspomniano, najdroższym miastem w zestawieniu okazał się Augustów. Mieszkanie na sprzedaż kosztuje tu średnio 314 068 zł (4 412 zł/m2). Fakt ten może być zaskakujący dla osób, które sądziły, że pod względem ceny mieszkania Łomża (dawne miasto wojewódzkie) czy Białystok (największe miasto) będą sytuować się wyżej. W zestawieniu zdecydowanie jednak zwyciężył położony pomiędzy siedmioma jeziorami Augustów. Miejscowość ta jest zatem atrakcyjna nie tylko dla turystów. Do zamieszkania w Augustowie zachęcają nie tylko walory krajobrazowe, ale też duży średni metraż mieszkań – aż 72 m2. To najwyższy, bezkonkurencyjny wynik w całym zestawieniu.

Pod względem ceny mieszkania Białystok został drugim najdroższym miastem. Średnia cena lokalu mieszkalnego na sprzedaż wyniosła tu 284 394 zł. W Białymstoku do najwyższych należał też koszt zakupu metra kwadratowego lokalu – 4 587 zł. Metraż sytuował się tu w średniej dla regionu – 62 m2. Trzecim najdroższym miastem okazały się pod względem ceny mieszkania Mikołajki, gdzie kosztuje ono 284 001 zł. W tej pięknie położonej i popularnej wśród turystów miejscowości mieszkanie kosztuje zaledwie o średnio 393 zł mniej niż w znacznie większym Białymstoku.

Najtańszym miastem na Warmii i Mazurach okazał się Kętrzyn. Pod względem średniej ceny nieruchomości Kętrzyn uplasował się na rekordowo niskim poziomie 137 933 zł. O tak przystępnych kwotach w większych miastach klienci mogą wyłącznie pomarzyć. Niewielki Kętrzyn oferuje też kupującym najniższą w regionie cenę metra kwadratowego (2 307 zł) oraz średni metraż 67 m2.

Drugim najtańszym miastem okazał się Ełk z ceną 197 724 zł (2 964 zł/m2 – drugi najniższy wynik w zestawieniu). To urokliwe, położone nad Jeziorem Ełckim miasteczko oferuje wiele atrakcji dla tych, którzy postanowią tu zamieszkać. Na miejscu trzecim znalazł się pod względem ceny nieruchomości Elbląg ze średnią ceną 221 287 zł (3 553 zł/m2). Położone nad Zalewem Wiślanym miasto posiada zatem nie tylko wiele pięknych zabytków i krajobrazów, ale też atrakcyjny rynek nieruchomości.

 

Mieszkania Suwałki, nieruchomości Łomża, mieszkanie Olsztyn – zamieszkaj na Warmii i Mazurach

 

mieszkania Łomża

Wzrastające zainteresowanie klientów kwestią tego, jak prezentują się pod względem ceny mieszkania Łomża, Olsztyn czy Giżycko, wskazuje na dynamiczny rozwój regionu – ale też na korzystną sytuację polskiego rynku nieruchomości. Trwająca od kilku lat epoka taniego kredytu hipotecznego, spowodowana dobrą koniunkturą gospodarczą i rekordowo niskimi stopami procentowymi, bynajmniej nie chyli się ku końcowi. Kupujemy więcej mieszkań niż kiedykolwiek wcześniej, a szalonego popytu nie hamują ani rosnące ceny działek budowlanych, ani samych lokali mieszkalnych.

Jako region do potencjalnego zamieszkania Warmia, Mazury i Podlasie długo były przez ogół klientów zaniedbywane. Dziś region ten przyciąga inwestorów i osoby chętne do pozostania tu na dłużej na równi z turystami. Wynajem mieszkania gościom z Polski i zagranicy może być łatwym i przyjemnym źródłem zysku, a piękne krajobrazy za oknem potrafią umilić nawet szare dni. Jedno jest pewne – zdecydowanie warto tu zamieszkać!

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz