• mieszkania Bochnia
    Mieszkania Bochnia, Wieliczka, Kraków, Nowy Sącz i nie tylko. Przegląd cen w Małopolsce

    Prawo i finanse

    04.04.2018 14:44

Za ile można zamieszkać w Małopolsce? Wszystko zależy od tego, gdzie dokładnie postanowimy szukać wymarzonego M. Pod względem kosztu zakupu mieszkania Bochnia różni się mocno od Wieliczki, a Kraków od Zakopanego. Aby ułatwić wybór, serwis Homla przygotował zestawienie cen w województwie małopolskim – oraz odpowiedź na pytanie, dlaczego w tej części Polski warto zostać na dłużej.

 

Mieszkania Bochnia, nieruchomości Tarnów, mieszkania na sprzedaż Kraków – przegląd rynku

 mieszkania Bochnia

Przed porównaniem średnich cen w wybranych miejscowościach Małopolski warto najpierw spojrzeć szerzej na rynek nieruchomości w tym regionie. Należy on bowiem po mazowieckim i pomorskim do najbardziej aktywnych i najszybciej rozwijających się rynków w kraju. Ekonomiczny boom w sektorze mieszkaniowym trwa tu już od blisko dekady, a wyniki sprzedażowe deweloperów rosną z roku na rok nawet mimo stale wzrastających cen. Skąd tak znakomita kondycja tego rynku?

Główne przyczyny tej sytuacji są w Małopolsce takie same jak w całym kraju – korzystna sytuacja gospodarcza oraz rekordowo niskie stopy procentowe. Dzięki bardzo tanim kredytom hipotecznym popyt na mieszkania od kilku lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. To z kolei zachęca deweloperów do rozpoczynania licznych inwestycji. Tego trendu wzrostowego nie są w stanie powstrzymać nawet rosnące ceny działek budowlanych.

Jeśli chodzi o mieszkania Bochnia może mieć równie wysoki popyt na lokale jak Nowy Sącz, ale dominującą pozycję na lokalnym rynku zdecydowanie ma Kraków. W samym tylko 2016 roku rynek pierwotny odnotował tu 7972 mieszkania na sprzedaż lub wynajem oddane do użytkowania. Był to wynik o 44,4% lepszy niż w roku poprzednim, a w kolejnych latach rekordowe wskaźniki tylko rosły. Jako centrum ruchu turystycznego oraz ważny ośrodek akademicki Kraków ma też wyjątkowo aktywny sektor mieszkań i pokojów do wynajęcia. Gdy chodzi o Kraków mieszkania na wynajem są również chętnie nabywane przez inwestorów. Na bliskości Krakowa korzystają też rynki nieruchomości w wielu pobliskich miejscowościach takich jak Wieliczka, Skawina, Zabierzów, Bochnia czy Niepołomice.

Gdy w grę wchodzą mieszkania Kraków jest bezkonkurencyjny, jednak dużo dzieje się także w reszcie województwa. Po powiecie krakowskim do najaktywniejszych należy powiat wielicki. Od kilku lat wzrasta tam liczba lokali mieszkalnych oddawanych do użytkowania. Kiedy chodzi o mieszkania Wieliczka rozwija się prężnie, oferując przystępne ceny i szeroki wybór lokali. Gdy liczą się mieszkania Zakopane również jest ważnym ośrodkiem – zwłaszcza pod względem wynajmu.

 

Mieszkania Nowy Sącz, nieruchomości Krynica-Zdrój, mieszkania Bochnia – gdzie jest najtaniej?

mieszkania Bochnia

Małopolska to region zróżnicowany cenowo – gdy chodzi o mieszkania Bochnia oferuje zupełnie inne warunki niż Oświęcim czy Zakopane. Inne są też warunki lokalowe na rynku pierwotnym. Aby zobrazować sytuację w regionie, w tabeli zestawiono metraże oraz ceny nieruchomości na sprzedaż z wybranych miast województwa małopolskiego (dane serwisu Homla.pl). Jak wypadło porównanie?

Pod względem ceny mieszkania Olkusz okazał się zdecydowanie najtańszy. Mieszkanie na sprzedaż kosztuje tu przeciętnie 173 661 zł. Również cena metra kwadratowego jest najniższa w całym zestawieniu – 2 798 zł. Ta niewielka miejscowość oferuje też jeden z największych średnich metraży lokalu mieszkalnego – 65 m2 (drugi najlepszy wynik po Tarnowie). W połączeniu z dogodnym położeniem w połowie drogi między Krakowem i Katowicami (oraz na trasie linii kolejowej Kielce – Katowice) czyni to z Olkusza interesującą opcję dla osób szukających taniego miejsca do życia w Małopolsce.

Gdy chodzi o koszt zakupu mieszkania Oświęcim znalazł się na drugim miejscu. Przeciętne mieszkanie można tu kupić za 211 043 zł, przy cenie metra kwadratowego na poziomie 3 577 zł. Metrażowo Oświęcim sytuuje się w środku stawki z wynikiem 59 m2. Jako miejsce do mieszkania Oświęcim może jednak nie każdemu przypaść do gustu z powodu nasilonego ruchu turystycznego.

Trzecią pozycję zajęło pod względem ceny mieszkania Brzesko. Lokal mieszkalny można tu nabyć za przeciętnie 211 600 zł – zaledwie o 557 zł mniej niż w Oświęcimiu. Dość przystępna jest tu także cena metra kwadratowego – 3 843 zł. Gdy chodzi o metraż mieszkania Brzesko oferuje standardowe 59 m2. Ta nieduża, cicha, zielona miejscowość z pewnością zainteresuje osoby szukające spokojnego miejsca do życia. Jej położenie na uboczu może jednak zrazić tych, którzy lubią czasem skorzystać z wielkomiejskich wygód.

Warto wspomnieć, że miejsce czwarte w zestawieniu również jest bardzo bliskie cenowo miejscom drugiemu i trzeciemu. Kiedy chodzi o cenę mieszkania Gorlice żądają od klienta średnio 212 799 zł (3 337 zł/m2).

 

Mieszkania Bochnia, nieruchomości Skawina, mieszkania Niepołomice – gdzie najdrożej?

 mieszkania Bochnia

Wypunktowując najtańsze miasta w Małopolsce, warto też przyjrzeć się miejscowościom najdroższym. Jeśli szukać najwyższej ceny mieszkania Zakopane zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie – za lokal trzeba tu zapłacić aż 655 253 zł. Wystarczy rzut oka na cenę metra kwadratowego – 11 530 zł – by stwierdzić, że jest to wartość przewyższająca nawet ceny warszawskie. Przyczyną tak astronomicznych kosztów kupna mieszkania jest oczywiście sława Zakopanego jako malowniczego górskiego miasteczka i ulubionego celu zimowych wyjazdów. Średnie ceny windują w górę także inwestorzy, kupujący wykończone w wysokim standardzie mieszkania pod wynajem z myślą o turystach. Zakopane może być dobrym miejscem do życia, trzeba jednak podkreślić, że połączenie wysokich cen z intensywnym ruchem turystycznym skutecznie odstraszą wiele osób od zamieszkania tutaj.

Na drugim miejscu znalazł się pod względem ceny mieszkania na sprzedaż Kraków. Największe i najludniejsze miasto Małopolski żąda za nowy lokal mieszkalny średnio 407 460 zł. Wysoka jest tu również cena metra kwadratowego nieruchomości na sprzedaż – 6 791 zł. Przy średnim metrażu na poziomie 60 m2 nie jest to wynik zachwycający. Chętnych na kupno mieszkania w Krakowie jednak nie brakuje – to jeden z najbardziej dynamicznych rynków nie tylko w regionie, ale także w kraju.

Miejsce trzecie zajęły pod względem ceny mieszkania Niepołomice – 368 534 zł za lokal mieszkalny to znaczna kwota jak na tak niedużą miejscowość. Niepołomice przyciągają jednak klientów położeniem blisko Krakowa, dogodnym skomunikowaniem oraz walorami krajobrazowymi. Lokalizacja na skraju Puszczy Niepołomickiej umożliwia wypoczynek na łonie natury, nie utrudniając zarazem korzystania ze wszystkich uroków wielkiego miasta.

Gdy chodzi o cenę mieszkania Wieliczka zajęła w zestawieniu najdroższych miast Małopolski miejsce czwarte. Przeciętny lokal kosztuje tu 308 117 zł (5 195 zł – trzeci najwyższy wynik w tabeli). Bardzo dogodne skomunikowanie z pobliskim Krakowem i malownicza okolica czynią z Wieliczki opcję wartą rozważenia. Warto jednak pamiętać, że tutejsza słynna kopalnia soli przyciąga do miasteczka co roku tysiące turystów.

 

Mieszkania Bochnia, lokale na sprzedaż Kraków, nieruchomości Olkusz – dlaczego warto zamieszkać w Małopolsce?

 mieszkania Bochnia

Pod względem cenowym Małopolska ma zatem sporo do zaoferowania, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Doskonale skomunikowana aglomeracja krakowska daje możliwość zamieszkania w kameralnych lokalizacjach takich jak Niepołomice, Staniątki, Myślenice, Słomniki czy Wadowice bez rezygnacji z bliskości największego ośrodka miejskiego. Czy jednak województwo małopolskie ma równie dużo do zaoferowania na innych polach?

Wystarczy rzut oka na statystyki dotyczące Krakowa i okolic, by stwierdzić, że ogólna sytuacja gospodarczo-demograficzna regionu jest bardzo dobra. Region ma rekordowo wysoki dodatni przyrost naturalny, a bezrobocie od kilku lat systematycznie spada. Zmniejsza się również udział osób młodych wśród bezrobotnych, a rośnie średnie wynagrodzenie pracownika. Również na rynku kredytów hipotecznych widać stale rosnące wyniki sprzedażowe, co przekłada się na niesłabnący popyt na nowe mieszkania na sprzedaż od dewelopera. Województwo małopolskie należy również do najlepiej skomunikowanych w kraju, a oferta edukacyjna należy tu do najbardziej atrakcyjnych.

Widać zatem, że istnieje wiele powodów ekonomicznych i praktycznych, by zamieszkać w Małopolsce. Nie bez znaczenia jest też jednak jakość życia w tym regionie. Jako obszar zamożny i rozwijający się Małopolska oferuje klientom szeroki wybór możliwości wygodnego mieszkania. Począwszy od nowoczesnych mieszkań w przystępnej cenie przez luksusowe apartamenty aż po wygodne domy na sprzedaż ukryte w zieleni, Małopolska ma coś komfortowego na każdą kieszeń.

Co więcej, region ten zachwyca również połączeniem miejskości z naturą. Nawet w samym Krakowie znaleźć można dzielnice takie jak otoczone zielenią Dębniki, położone zaledwie kilka minut spacerem nad Wisłą od centrum miasta. Okoliczne miejscowości oferują kameralną atmosferę i bliskość miejsc takich jak np. Puszcza Niepołomicka. Na miłośników gór czeka z kolei Zakopane czy inne urokliwe miasteczka w pobliżu. Nawet mniej popularne miejscowości takie jak Nowy Sącz czy Krynica-Zdrój potrafią zachwycić wyjątkowym charakterem i walorami przyrodniczymi.

Zamieszkanie w Małopolsce zdecydowanie warto więc rozważyć. Dla osób szukających mieszkania Bochnia czy Skawina mogą się okazać strzałem w dziesiątkę – warto zatem przeglądać ogłoszenia nieruchomości.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło danych: Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz