• kredyty mieszkaniowe
    BIK: rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe

    Prawo i finanse

    09.03.2018 16:38

Kredyty mieszkaniowe mają się w 2018 jeszcze lepiej niż przed rokiem – donosi Biuro Informacji Kredytowej. W lutym tego roku banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty hipoteczne na kwotę wyższą w porównaniu z lutym 2017 o 13,4%. Informacja ta potwierdza obserwacje ekspertów AMRON-SARFiN, według których 2017 był najlepszym od sześciu lat rokiem dla banków kredytowych. Jak to wpłynie na rynek nieruchomości?

 

Kredyty mieszkaniowe 2018 – coraz lepsza kondycja rynku

 kredyty mieszkaniowe

Wzrost wartości kredytów o 13,4% w skali roku to jeden z wielu sygnałów, że rynek kredytowy w Polsce znajduje się w fazie rozwoju. Raport ekspertów BIK przyniósł bowiem wiele dobrych wieści. O 8,4% wzrosła na przykład średnia kwota wnioskowanego kredytu, zwiększając zarówno zyski banków, jak i możliwości nabywcze klientów. Zwiększyła się także liczba osób, które wnioskowały o kredyty mieszkaniowe. W porównaniu z lutym 2017 przybyło ich o 4,6% – wartość ta wzrosła z 32,84 tysięcy do 34,36 tysięcy osób. Bez zmian pozostał natomiast średni wiek osoby ubiegającej się o kredyt, który nadal wynosi 33 lata.

Eksperci BIK zwracają uwagę, że wartość wskaźnika BIK Indeks – PKM (indeks łącznej wartości kredytów mieszkaniowych) był w lutym 2018 roku niższy niż pod koniec roku 2017, kiedy to wynosił on +33,7%. Jednocześnie wskazują oni jednak, że jest to skutek normalnego na rynku kredytowym spowolnienia końcoworocznego. Miesiące zimowe są najmniej aktywne, jeśli chodzi zarówno o składanie wniosków kredytowych, jak i udzielanie kredytów hipotecznych. Eksperci spodziewają się jednak, że wskaźnik ten wzrośnie znów w ciągu najbliższych miesięcy. Jedno jest pewne – rynek ma się dobrze.

Rozwój rynku kredytowego to także dobre wieści dla osób zainteresowanych kupnem mieszkania. Wzrastająca łączna wartość kredytów oraz wartość przeciętnego kredytu to z jednej strony skutek wzrastających cen mieszkań. Z drugiej strony oznacza to jednak, że klienci coraz chętniej zaciągają obecnie wyższe kredyty mieszkaniowe. Nie byłoby to możliwe bez powolnego, lecz systematycznego bogacenia się Polaków, które wpłynęło pozytywnie na ich zdolność kredytową. Warto również pamiętać, że część osób zaciąga kredyty mieszkaniowe o większej wartości nie z konieczności, a dobrowolnie – żeby móc kupić mieszkanie z wyższej półki. Z danych serwisu Homla jasno wynika, że Polacy coraz częściej decydują się na większy metraż mieszkania i podwyższony standard. Chcemy mieszkać wygodniej i gotowi jesteśmy więcej za to zapłacić – to kolejny sygnał, że rynek nieruchomości jest w znakomitej kondycji.

 

AMRON-SARFiN: kredyty mieszkaniowe mają się znakomicie

 kredyty mieszkaniowe

Obserwacje ekspertów BIK potwierdzają analitycy AMRON-SARFiN w najnowszym raporcie na temat rynku kredytowego. Ich zdaniem rok 2017 był najlepszym od sześciu lat, jeśli chodzi o sprzedaż kredytów. Łączna wartość zawartych nowych kontraktów wzrosła w porównaniu z rokiem 2016 o niemal 13% – znaczący skok na tle lat poprzednich. Z kolei liczba zawartych umów kredytowych wzrosła o 6,85%, kontynuując trend wzrostowy obserwowany od 2013 roku. Potwierdza to znakomitą kondycję rynku i pozwala sądzić, że kredyty mieszkaniowe również w roku 2018 będą się miały dobrze.

Do głównych przyczyn tak korzystnej sytuacji na rynku kredytowym zarówno eksperci AMRON-SARFiN, jak i eksperci BIK zaliczają rekordowo niskie stopy procentowe. Stopa referencyjna NBP od marca 2015 utrzymuje się na poziomie 1,50%, umożliwiając uzyskanie kredytu na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach. Stopy te z pewnością wzrosną w końcu w ciągu kilku najbliższych lat, co oznaczać będzie zwiększone ryzyko dla kredytów hipotecznych w złotówkach. Na razie jednak, jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, trwa złota epoka.

Czy rynek wyhamuje w 2018? Raczej nie – eksperci BIK wskazują, że połączenie niskich stóp procentowych oraz wzrastających dochodów gospodarstw domowych powinno temu zapobiec. Zwracają też oni jednak uwagę, jak istotną rolę stymulującą spełniał na rynku zakończony już program „Mieszkanie dla Młodych”. Bez niego rynek zacznie powoli wyhamowywać – nadal jednak może mu to zająć kilka lat. Jedno jest pewne – planując kupno mieszkania, z pewnością nie warto zwlekać.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: BIK, AMRON-SARFiN
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz