• mieszkania dla młodych
    Koniec Mieszkania dla Młodych. Środki wyczerpały się w dwa dni

    Prawo i finanse

    04.01.2018 16:49

W czwartek 4 stycznia 2018 roku Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach Mieszkania dla Młodych. Kwota 381 mln zł, jaka była do zdobycia w ramach ostatniej puli środków programu MdM, została rozdysponowana w ciągu zaledwie dwóch dni. Oznacza to faktyczny koniec programu Mieszkanie dla Młodych, w ramach którego w latach 2014–2018 zawarto aż 98 070 umów kredytowych.

 

Na ostatni etap Mieszkania dla Młodych wnioskodawcy byli gotowi

 

mieszkania dla młodych

 

Aby skorzystać z ostatniej puli środków MdM, należało znaleźć mieszkanie na sprzedaz i skompletować dokumenty jeszcze w 2017 roku. Duża liczba osób zainteresowanych pieniędzmi oznaczała bowiem, że w praktyce obowiązywać będzie zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Pierwsze doniesienia spływające od obserwatorów rynku wskazują na to, że wnioskodawcy byli tego świadomi i odpowiednio się przygotowali. Przeważająca większość złożonych dokumentów była poprawnie wypełniona oraz opatrzona niezbędnymi załącznikami. Szacuje się, że do banków wpłynęło niemal 13 000 wniosków.

Ci, którzy zdążyli złożyć wniosek w terminie, oczekują obecnie na decyzję o przyznaniu dofinansowania. Wszelkich niezbędnych informacji udzielać będą w tym zakresie banki, w których dokumenty złożono. Rozpatrywane są wszystkie wnioski złożone najpóźniej w środę. Czwartkowe, nawet jeżeli zostały przyjęte przez pracownika banku, nie będą mogły być rozpatrzone pozytywnie.

 

Mieszkanie dla Młodych 2018 – czy będzie można jeszcze uzyskać dopłaty?

 

mieszkania dla młodych

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rząd nie ma planów kontynuowania Mieszkania dla Młodych po roku 2018. Środki przeznaczone na ten rok zostały wyczerpane w 100%, nie będzie więc możliwości starania się o dopłaty w późniejszym terminie. Brak również jakichkolwiek planów dotyczących zastąpienia tego programu kolejnym, opartym na identycznych lub nieco zmienionych zasadach. Oznacza to, że osoby, którym nie udało się otrzymać dofinansowania na kupno mieszkania, nie będą miały szansy spróbować ponownie. Oznacza to w praktyce koniec trwającej od 2007 roku (program „Rodzina na Swoim”) epoki rządowych dopłat do kredytu hipotecznego.

Nie znaczy to jednak, że znikły wszystkie możliwości uzyskania pieniędzy w ramach Mieszkania dla Młodych. Nadal bowiem klienci budujący dom mogą ubiegać się o zwrot części podatku VAT. Pula środków przeznaczonych na ten cel jest osobna od głównej puli MdM i nie dotyczą jej limity nałożone na dofinansowania do zakupu nieruchomości. Aż do 2023 roku można też będzie w praktyce ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie z racji narodzin albo przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka. Z tej opcji będą mogły skorzystać osoby, którym w ciągu 5 lat od skorzystania z MdM powiększyła się rodzina. Więcej na temat dodatkowego dofinansowania można przeczytać pod tym linkiem.

 

Koniec Mieszkania dla Młodych – podsumowanie programu

 

 

mieszkania dla młodych

 

Od rozpoczęcia programu w 2014 roku do końca 2017 roku dzięki środkom z MdM zawarto 98 070 umów kredytowych. Łącznie w ramach Mieszkania dla Młodych udzielono dofinansowania na 2,5 mld zł, a łączna kwota kredytów z MdM to 17 mld zł. 93 441 podpisanych umów dotyczyło kredytu hipotecznego na mieszkanie, a 4 629 – na dom jednorodzinny. Spośród beneficjentów programu 28 549 wnioskodawców miało przynajmniej jedno dziecko.

Uczestnicy MdM kupowali najczęściej mieszkania trzypokojowe o średniej powierzchni użytkowej 53,96 m2 i średniej cenie 219 000 zł. W przypadku domów na sprzedaż powierzchnia wynosiła przeciętnie 87,17 m2, a cena – 293 000 zł. Lokale te były typowe dla oferty rynkowej. W roku 2014 wykorzystane zostało 34% dofinansowania MdM (207 mln zł), w roku 2015 było to już 84% (520,7 mln zł), a w roku 2016 – 96% (701 mln zł). Rok 2017 przyniósł rekordowo wysoki stopień wykorzystania środków – aż 99% (740 mln zł). Skokowy wzrost wykorzystanej części środków wynikał przede wszystkim z rozszerzenia programu o rynek wtórny w 2015 roku.

 

Koniec Mieszkania dla Młodych korzystny dla gospodarki?

 

mieszkania dla młodych

 

Większość obserwatorów rynku zgadza się co do tego, że ta zmiana korzystnie wpłynie na polską gospodarkę, a szczególnie na rynek nieruchomości. Brak konieczności dostosowywania się do wymogów MdM oznacza większą swobodę dla deweloperów, w tym również cenową. Niestety, koniec dopłat oznacza złe wieści dla tych, którzy bez wsparcia MdM nie są w stanie zakupić nowego mieszkania. Spadek popytu na mieszkania i domy na sprzedaż jest niemal pewny, co budzi pytania, jak w tej sytuacji zachowają się ceny nieruchomości. Odpowiedzi trudno na razie udzielić – pozostaje obserwować rynek.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego, mib.gov.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz