Mieszkania na sprzedaż – będzie ich rekordowo dużo?

 

Rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się w tym roku wyjątkowo prężnie – wynika z najnowszych danych GUS. Od początku stycznia do końca lipca br. oddano do użytkowania aż 930 427 mieszkań, co stanowi wynik o 7,9% lepszy niż w tym samym okresie minionego roku. Więcej niż w 2016 było też pozwoleń na budowę i rozpoczętych mieszkaniowych inwestycji budowlanych. Co to oznacza dla osób zainteresowanych mieszkaniami na sprzedaż?

 

Opłaca się inwestować w mieszkania

 

Mieszkania na sprzedaż

 

Znakomita kondycja rynku mieszkaniowego w pierwszych 7 miesiącach 2017 roku pokazuje, że wciąż utrzymuje się trwający od kilku lat okres dynamicznego rozwoju. Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania o 7,9% stanowi kontynuację trendu z ubiegłego roku, kiedy to zaobserwowano analogiczny wzrost o 12,7%. Lokali mieszkalnych przybyło w aż 13 z 16 województw, z czego najwięcej  pojawiło się w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

Ale nie tylko nowych mieszkań jest coraz więcej. O 29,7% zwiększyła się także liczba wydanych pozwoleń na budowę i zgłoszeń z projektem budowlanym – w roku ubiegłym wzrost wyniósł 12,2%. Można zatem liczyć na to, że nowych lokali mieszkalnych będzie w najbliższym czasie nadal przybywać. Ta stała tendencja zwyżkowa oznacza dobre wieści zarówno dla inwestorów, jak i osób chcących kupić mieszkanie. Opłaca się bowiem nabyć lokal mieszkalny zarówno na własne potrzeby, jak i pod wynajem.

 

NBP potwierdza: trwa złoty okres na rynku mieszkaniowym

 

Mieszkania na sprzedaż

 

Wniosek ten potwierdza raport Narodowego Banku Polskiego na I kwartał 2017 roku. Jego autorzy podkreślają, że rynek pierwotny mieszkań w 6 największych miastach kraju wszedł w fazę gwałtownego rozwoju, przekraczając dotychczasowe wyniki sprzedaży. Największy popyt był na dwupokojowe mieszkania o niewielkim metrażu. Utrzymało się też wysokie zainteresowanie lokalami o powierzchni powyżej 60 m2.

Wbrew obawom części obserwatorów rekordowa sprzedaż nie przełożyła się na wzrost cen. W analizowanym kwartale były one stabilne i na rynku pierwotnym, i wtórnym. Wynika to z faktu, że deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni sprawnie dostosowywali podaż mieszkań do zwiększającego się popytu. Podobnie było w drugim kwartale. Łącznie od stycznia do lipca br. inwestorzy rozpoczęli wg GUS budowę 124 319 nowych mieszkań – o 22,7% więcej niż przed rokiem.

 

Mieszkania na wynajem 2017 – pewny zysk

 

Mieszkania na sprzedaż

 

Eksperci NBP zauważają też, że utrzymuje się wciąż wysoka szacowana rentowność mieszkaniowych projektów inwestycyjnych. Ich zdaniem była ona w I kwartale 2017 roku „wyższa niż oprocentowanie lokaty bankowej i rentowność 10-letnich obligacji skarbowych”. Obserwacje te potwierdza stale wzrastająca liczba rozpoczynanych w Polsce nowych projektów inwestycyjnych. Zyski z wynajmu są na tyle znaczne, że nadal bez problemu można spłacać za ich pomocą kredyt hipoteczny. Średnie stawki za wynajem mieszkania w głównych miastach kraju utrzymywały się w I kwartale br. na stabilnym poziomie lub nieznacznie wzrastały.

Za przyczyny tak wysokiej rentowności inwestycji mieszkaniowych NBP uważa m.in. utrzymujące się niskie koszta materiałów i robót budowlanych oraz duży popyt na mieszkania. Wskazuje się też na korzystny wpływ programu „Mieszkanie dla Młodych”. W jego ramach od 2014 roku klienci zawarli z bankami ponad 95 tys. umów kredytowych na łączną kwotę 16,6 mld zł. Średnia cena mieszkania kupowanego przy wsparciu programu MdM to 218 tys. zł.

 

Coraz łatwiej o mieszkanie, coraz łatwiej o kredyt

 

Mieszkania na sprzedaż

 

Znakomitej formie rynku mieszkaniowego dorównuje korzystna sytuacja w obszarze kredytów hipotecznych. Jak wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej na I kwartał 2017 roku, w latach 2014–2016 obserwowano niewielki, lecz stały wzrost łącznej kwoty przyznawanych kredytów na mieszkanie. Oznacza to, że środki finansowe na zakup własnego M są coraz łatwiej dostępne dla klientów. W roku 2018 zdobycie kredytu nadal ułatwiać też będzie – ostatnia już – nowa transza środków w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Deweloperzy w całej Polsce spodziewają się, że w związku z tym padną kolejne rekordy sprzedażowe.

Co więcej, stałe bogacenie się Polaków sprawia, iż kredyt coraz częściej nie stanowi już jedynej drogi dla zainteresowanych kupnem mieszkania. Jak podkreśla raport NBP, w I kwartale 2017 roku przy nabywaniu lokali z rynku pierwotnego w 6 głównych miastach kraju wciąż znaczny udział miały środki własne klientów. Wygląda więc na to, że w kolejnych miesiącach korzystna sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce będzie się tylko nadal poprawiać.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (dane liczbowe z dnia 20.06.2017), Główny Urząd Statystyczny (dane liczbowe z dnia 18.08.2017), raport BIK na I kwartał 2017 roku, raport NBP na I kwartał 2017 roku
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz