Gdy przychodzi wiosna, zaczyna nam się marzyć wypoczynek wśród zieleni i kwiatów. Nie każdego jednak stać na działki ogrodowe czy dom pod lasem, a w dodatku wiele osób chciałoby cieszyć się odrobiną zieleni bliżej domu. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem może być ogród na balkonie. Jak go zaprojektować i stworzyć? Odpowiedzi udzieli poradnik serwisu Homla.

 

Ogród na balkonie – pierwsze kroki

 ogród na balkonie

Pierwszym krokiem, gdy planujemy ogród na balkonie, powinno być dokładne zmierzenie posiadanej przestrzeni. To wymiary balkonu zdeterminują bowiem, jaka aranżacja sprawdzi się najlepiej. Nie należy się przy tym zrażać, jeśli posiadamy jedynie niewielki balkonik przy ruchliwej ulicy. Nieważne, czy w grę wchodzi mieszkanie do wynajęcia Częstochowa czy własne M w Gdańsku – na każdym balkonie da się przy odrobinie wysiłku stworzyć wyjątkowy zielony zakątek.

Gdy znamy już wymiary balkonu, kolejnym krokiem jest wybór aranżacji. Tu wiele zależy od naszego gustu, jest jednak kilka ogólnych reguł, których warto przestrzegać. Jeśli chodzi o balkony duże, szczególnie o nietypowym, np. asymetrycznym kształcie, bardzo ważne będzie podzielenie przestrzeni na strefę dla roślin i strefę wypoczynkową. Miejsce dla tej pierwszej wyznaczamy oczywiście zgodnie z potrzebami roślin. Jeśli nasz ogród na balkonie ma zawierać głównie gatunki cieniolubne, lepiej sprawdzi się cienisty zakątek. Z kolei na balkonie słonecznym lepiej ustawić światłolubne rośliny bliżej balustrady, a ze stolikiem i krzesłami cofnąć się głębiej w cień. Nasłonecznienie można również regulować za pomocą markizy. Jeśli cenimy sobie wizualny ład, możemy strefy ogrodową i wypoczynkową oddzielić parawanem lub kratownicą z pnącymi się roślinami.

W przypadku małych balkonów możliwości aranżacyjnych jest mniej, nadal jednak mamy tu spore pole do popisu. Balkonowi takiemu daleko może do działki nad jeziorem czy działki nad morzem, jednak i tu można stworzyć zieloną oazę. Najważniejsze jest unikanie wrażenia ciasnoty i natłoku. Liczbę mebli ograniczmy do minimum, pozostawiając więcej przestrzeni roślinom. Pamiętajmy, że nawet maleńki balkon daje nam sporo miejsca do wykorzystania w pionie – wiszące donice, rośliny pnące wraz z kratownicami i wysokopienne, bujne rośliny w donicach to rozwiązania, na które warto postawić. Warto w miarę możliwości zrezygnować z zastawiania doniczkami podłogi. Gdy na ogród na balkonie mamy niewiele miejsca, znacznie lepiej sprawdzą się donice zawieszone na balustradzie. Warto jedynie unikać zbytniego zróżnicowania roślin, da ono bowiem efekt pstrokacizny.

 

Ogród na balkonie – jakie meble i dekoracje?

 ogród na balkonie

Przed wyborem roślin trzeba jeszcze zdecydować, jakimi meblami chcemy zapełnić nasz ogród na balkonie. Podobnie jak wtedy, gdy w grę wchodzą działki rekreacyjne, najważniejszym przykazaniem w przypadku balkonu jest: mniej znaczy więcej. Trudno cieszyć się świeżym powietrzem i zielenią, kiedy niepotrzebne obiekty zagracają cenną przestrzeń. Postawmy więc na minimalizm. Co to oznacza w przypadku mebli?

Na balkon, niezależnie od jego rozmiarów, najlepiej nadają się meble lekkie i smukłe. Optymalnymi materiałami będą wiklina, technorattan, nieokorowany bambus, lekkie drewno oraz tworzywa sztuczne. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od gustu i wybranej aranżacji. Z pewnością jednak materiały naturalne czy nawiązujące do drewna najskuteczniej stworzą wrażenie harmonii w otoczeniu roślin. Pamiętajmy też, by wybrane meble były odporne na warunki atmosferyczne! Meblując ogród na balkonie, warto poprzestać na stoliku i kilku krzesłach czy fotelach – większa liczba mebli będzie przytłaczać wizualnie. Ciekawym pomysłem są krzesła i stoliki rozkładane, które w razie potrzeby można błyskawicznie usunąć z drogi, powiększając dostępną przestrzeń.

Osobną kwestię stanowi kolor. Przeglądając ogłoszenia nieruchomości w poszukiwaniu mieszkania na sprzedaż czy mieszkania na wynajem, większość z nas marzy o balkonie bardzo słonecznym. Nie każdy jednak uświadamia sobie, że silne nasłonecznienie ma też swoje wady. Jedną z nich jest fakt, że na słonecznym balkonie złym pomysłem są ciemne meble i donice, będą się one bowiem szybko nagrzewać. Kupując krzesła i stoliki, warto zatem wybierać białe. Dużo większą swobodę mamy w przypadku balkonu zacienionego – tu pod względem koloru nic nas w zasadzie nie ogranicza.

Meble to jednak nie wszystko – na większych balkonach przydadzą się też dekoracje. Wspomniane już parawany, ścianki i kratownice to świetne sposoby na uczynienie naszej zielonej oazy ciekawszą. W tym przypadku jako materiał najlepiej sprawdzi się technorattan, wiklina, kora, bambus lub tworzywo sztuczne. Innym dobrym pomysłem będzie też regał na rośliny, dzięki któremu więcej zmieścimy ich w pionie. Nie zapominajmy również o ozdobnych lampach!

 

Ogród na balkonie – wybieramy rośliny

 ogród na balkonie

Przy wyborze roślin trzeba kierować się przede wszystkim tym, jakie warunki klimatyczne panują w naszej okolicy. Ktoś, kto posiada dom nad morzem, musi się na przykład liczyć z wichurami i zasoleniem – działka nad morzem wymagać będzie innych zabiegów niż działka na Mazurach czy Mazowszu. W przypadku ogrodu na balkonie najważniejsza będzie ekspozycja balkonu, stopień jego osłonięcia oraz siła wiatru.

Ekspozycja balkonu to czynnik najważniejszy, określa on bowiem, czy przyjdzie nam postawić na rośliny światło-, czy może cieniolubne. Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi Poznań, Kraków czy Warszawa mieszkania z reguły wybieramy tak, by balkon znajdował się w słońcu. Ekspozycja południowa daje nam możliwość zasadzenia takich roślin jak lantana, petunia, pelargonia, żeniszek meksykański, nasturcja, rojnik, lawenda, maciejka, rozchodnik, werbena czy heliotrop. Z roślin wiszących w pełnym słońcu najlepiej będą się czuły gatunki mało wymagające, takie jak surfinie i lobelie.

Balkon o ekspozycji północnej oznacza z kolei cień i chłód. Na szczęście nie brakuje również roślin cieniolubnych. Zaliczają się do nich fuksja, begonia, bluszczyk kurdybanek, barwinek, trzykrotka, niezapominajka, koleus, plektrantus, bukszpan, bratek i pelargonia. W cieniu dobrze będzie się też czuła większość ziół takich jak mięta, tymianek, majeranek czy cząber, odstraszając przy okazji latem uciążliwe komary. Cienisty balkon znakomicie ożywią też truskawki i poziomki.

A co z balkonem o ekspozycji wschodniej czy zachodniej? Panujące na nich umiarkowane warunki oznaczają, że można tam sadzić zarówno cienio-, jak i światłolubne rośliny. Poza wymienionymi na takim balkonie znakomicie czuć się będą m.in. kocimiętka, pelargonia bluszczolistna, wilec, złoty deszcz, bakopa i sundaville.

Osobnym przypadkiem jest balkon bardzo wietrzny. Taki ogród na balkonie wymagać będzie rezygnacji z roślin wiotkich i wysokich na rzecz niskopiennych i mocno ukorzenionych. Idealnie sprawdzą się w takim przypadku m.in. aksamitka, smagliczka, żeniszek, portulaka i begonia stale kwitnąca. Należy też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu roślin (np. parawanami) lub o wzmocnieniu ich tyczkami.

 

Ogród na balkonie – wybieramy donice i ziemię

 ogród na balkonie

W przypadku zielonej oazy na balkonie wiele osób zapomina, że doniczki mają nie tylko pięknie się prezentować, ale też być praktyczne. Ci, którzy zapełnią balkon tanimi plastikowymi czy metalowymi donicami, szybko zniechęcają się do przydomowej zieleni, gdy odkrywają, że rośliny zaparzyły się i zwiędły. Tymczasem problem leży nie w roślinach, a nieodpowiednim wyborze materiału. W jakie donice zainwestować, żeby kwiaty i zioła czuły się na balkonie dobrze?

Popularne plastik oraz metal mogą się sprawdzić, jeżeli balkon jest zacieniony, a same doniczki mają odpowiednio duże otwory umożliwiające wentylację i drenaż. W większości przypadków lepsze będą jednak doniczki gliniane oraz ceramiczne, dzięki którym gleba będzie mogła oddychać. Takie donice dzięki swoim naturalnym barwom pomogą również uniknąć częstego problemu polskich balkonów – pstrokacizny. Jeśli jednak chcemy dodać naszemu ogródkowi koloru, takie doniczki można pomalować własnoręcznie. Efekt będzie nie tylko zachwycający wizualnie, ale też niepowtarzalny.

Wybierając donice, trzeba też jednak wziąć pod uwagę ich ciężar. Jako struktura zawieszona poza obrębem budynku balkon zdecydowanie nie nadaje się do eksperymentów z donicami betonowymi czy kamiennymi. Choć bowiem często prezentują się one pięknie, mogą stwarzać zagrożenie. Dotyczy to szczególnie donic zawieszanych na balustradzie – powinny być one jak najlżejsze. Z tego powodu w przypadku balustrad można zdecydować się na donice z tworzyw sztucznych.

Niezależnie od wybranego materiału donice muszą posiadać podstawki oraz otwory w dnie – w przeciwnym razie roślinom grozi gnicie korzeni. Przygotowując się do sadzenia, najpierw umieszczamy na dnie doniczki kilkucentymetrową warstwę drenującą, najlepiej z keramzytu, potłuczonej ceramiki lub żwiru. Na tak przygotowane podłoże wsypujemy bogatą w składniki odżywcze ziemię ze sklepu ogrodniczego. Nie opłaca się używać ziemi zeszłorocznej – po tylu miesiącach najprawdopodobniej jest ona porażona chorobami. Pamiętajmy też o tym, że niektóre rośliny preferują kwaśny, a inne zasadowy odczyn gleby. W większości wypadków sprawdzi się uniwersalna ziemia ogrodnicza – jej koszt to ok. 20 zł za 50 l.

 

Ogród na balkonie – sadzenie i pielęgnacja

 ogród na balkonie

Ostatnim krokiem, gdy chodzi o piękny ogród na balkonie, jest posadzenie roślin i ich staranna pielęgnacja. Na sadzenie wybierzmy ciepły, ale niezbyt upalny dzień. Jeśli chcemy uniknąć bałaganu, można na podłodze balkonu rozłożyć matę do sadzenia. Napełnianie doniczek należy rozpocząć od wspomnianej warstwy drenującej. Następnie wsypujemy ziemię, ugniatając ją lekko, a następnie w środku doniczki umieszczamy sadzonkę, uważając na delikatne korzenie. Ważne, by rosła ona na takiej samej głębokości jak poprzednio – w przeciwnym razie roślina może szybko obumrzeć. Tak przygotowane doniczki obficie podlewamy (nawet dwa razy dziennie, najlepiej po zachodzie słońca) przez kilka pierwszych dni. Pamiętajmy, że świeże sadzonki nie mogą mieć sucho!

Z nawożeniem sadzonek najlepiej wstrzymać się do drugiego lub trzeciego tygodnia po zasadzeniu. Dawkując płynne nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych, pilnujmy, by nie przekroczyć dawek wskazanych przez producenta. Nawożenie najlepiej powtarzać co 1–2 tygodnie. Jeżeli nasadzeń dokonywaliśmy wczesną wiosną, musimy zwrócić baczną uwagę na przymrozki i w razie potrzeby chować doniczki do mieszkania. To samo dotyczy silnych wichur, gradobić i innych tego typu niszczycielskich zjawisk atmosferycznych.

Aby rośliny balkonowe przetrwały wrażliwy okres początkowy, trzeba też uważnie przyglądać się im w poszukiwaniu śladów choroby czy żerowania owadów. Jeśli je dostrzeżemy, trzeba reagować szybko, stosując odpowiednie opryski – porady udzielą nam sklepy ogrodnicze. Pamiętajmy, by zaatakowaną roślinę odsunąć od zdrowych. Będzie to miało znaczenie szczególnie w przypadku przenoszących się błyskawicznie infekcji grzybiczych. Jeżeli naszym problemem są mszyce, najskuteczniejszym rozwiązaniem będą… biedronki. Zapraszając te pożyteczne drapieżne owady do swojego zielonego królestwa, pozbędziemy się kłopotu z mszycami na dobre.

Dla własnej wygody warto również zainwestować w kilka przedmiotów ułatwiających opiekę nad zielenią. Poza rękawicami ogrodowymi (które w razie potrzeby można zastąpić zwykłymi gumowymi rękawiczkami), konewką i łopatką do sadzenia może się nam przydać choćby sekator. Pozwoli on bowiem z łatwością usunąć uschnięte liście czy połamane gałązki nawet w trudno dostępnych miejscach.

 

Zielona oaza na twoim balkonie

 ogród na balkonie

Wszyscy uwielbiamy wypoczywać wśród zieleni. Przykładem choćby to, że działka na sprzedaż to jedna z najchętniej nabywanych przez Polaków nieruchomości. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze były działki budowlane, dziś jednak na rynku dominują działki ogrodowe. Sprzedam działkę, kupię działkę, domek letniskowy sprzedam… Rynek nieruchomości pełny jest takich ogłoszeń i trudno się temu dziwić. Gdy chodzi o działki Kraków niczym się nie różni od Szczecina czy Torunia – w całym kraju wypoczynek na łonie natury to jedna z najchętniej wybieranych form wypoczynku. Jeśli jednak nie możemy sobie na kupno działki pozwolić lub marzy nam się wypoczynek wśród zieleni w centrum miasta, ogród na balkonie będzie niezastąpiony.

Na rynku nieruchomości Mrągowo nie różni się od stolicy – i w małym, i w dużym mieście balkon może stać się zieloną oazą. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by na balkonie uprawiać warzywa. Odpowiedni dobór doniczek, ziemi i gatunków roślin może zająć nam nieco czasu, jest to jednak wysiłek wart podjęcia. Niniejszy poradnik opisuje wyłącznie podstawy, w sieci można jednak znaleźć dużo bardziej szczegółowe rady dla tych, którzy chcą uczynić swój ogród na balkonie naprawdę wyjątkowym. Ważne, by niezależnie od wszystkiego nie zrażać się początkowymi trudnościami. Nawet jeżeli nasz ogródek nie rozwinie się idealnie z powodu złego doboru roślin, przymrozków czy chorób, zawsze można spróbować za rok!

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz