Mieszkanie do wynajęcia – jak mniej płacić za prąd?

Mieszkanie generuje koszta – niby każdy to wie, jednak gdy przychodzi do płacenia rachunków, wielu z nas łapie się za głowę. Tyle pieniędzy za prąd? Jak to możliwe? Wysokie rachunki to szok zwłaszcza dla ludzi, którzy właśnie zamienili dom rodzinny czy akademik na pierwsze mieszkanie do wynajęcia. Dlaczego nagle życie kosztuje tak dużo?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zużywamy na co dzień znacznie więcej prądu, niż nam się wydaje. Przestarzałe urządzenia RTV i AGD  to tylko początek długiej listy rzeczy, które marnują Twoje pieniądze. Równie dużo ucieka z portfela przez złe nawyki: zapominanie o gaszeniu światła, zwlekanie z wymianą żarówek i wiele, wiele innych. Na szczęście jednak istnieje mnóstwo prostych sposobów na błyskawiczne obniżenie wydatków na energię elektryczną. Równie łatwo można oszczędzić na wodzie. Wystarczy zastosować się do kilku z poniższych porad, a zbyt wysokie rachunki staną się przeszłością.

 

14. Oglądasz mieszkanie do wynajęcia? Uważaj na ogrzewanie elektryczne

 

Rozglądasz się za lepszym lokum? Wystrzegaj się elektrycznego ogrzewania. Nawet jeśli właściciel będzie się zarzekał, że dotąd nikt się na opłaty nie skarżył, lepiej znaleźć inne mieszkanie do wynajęcia. Ogrzewanie prądem jest co prawda wydajne, ale też potrafi kosztować kilka razy drożej niż tradycyjne kaloryfery. Jeżeli w dodatku w mieszkaniu są nieszczelne okna, przyjemne ciepło będzie Cię słono kosztować.

 

13. Pozbądź się pożeraczy prądu

 

Wynajmując mieszkanie, zwykle przejmuje się je razem z całym wyposażeniem. Sama obecność telewizora, pralki czy zmywarki to jednak za mało – trzeba jeszcze upewnić się, czy są to modele energooszczędne. Stary sprzęt AGD i RTV potrafi pożreć gigantyczne ilości prądu, a do tego częściej będzie się psuł. Jeśli więc lodówka czy kuchenka elektryczna pamiętają jeszcze poprzednią epokę, koniecznie trzeba zażądać od właściciela ich wymiany. W przeciwnym razie na widok rachunku za elektryczność szybko zrobi Ci się słabo.

mieszkanie do wynajęcia

12. Zmywarkę i pralkę włączaj, kiedy się zapełnią

 

Czasem problemem nie jest samo urządzenie, ale sposób jego użytkowania. Zarówno pralka, jak i zmywarka pobierają tyle samo energii niezależnie od tego, czy są wypełnione po brzegi, czy prawie puste. Opłaca się więc poczekać, aż uzbiera się duża ilość ubrań czy naczyń – wstawiając pranie czy zmywanie „na pusto”, zużyjesz kilka razy więcej prądu, niż to konieczne. Warto również w miarę możliwości prać w niskich temperaturach, by uniknąć niepotrzebnego podgrzewania wody.

 

11. Unikaj przepełniania czajnika

 

Najwięcej pieniędzy traci się przez pozornie niewinne drobiazgi. Na przykład – napełnianie czajnika elektrycznego po brzegi, gdy do zalania masz tylko jedną kawę czy herbatę. Aby zagotować tyle wody, urządzenie zużyje mnóstwo energii, która następnie zmarnuje się, gdy nadmiar wrzątku będzie z wolna stygł. A potem do ponownego użytku wodę trzeba będzie zagotować jeszcze raz!

 

10. Wyłączaj sprzęty, których nie używasz

 

Komputer pracujący 24 godziny na dobę to duża wygoda – ale też źródło wysokich opłat za media. Urządzenia w trybie stand-by, gotowe do szybkiego uruchomienia, stale pobierają niewielką ilość prądu – w skali roku marnuje się w ten sposób mnóstwo energii. Rachunki podwyższa nawet pozostawiona w kontakcie ładowarka. Warto więc wyciągać wtyczki z gniazdek.

mieszkanie do wynajęcia

9. Zgaś światło i wymień żarówki

 

Rzecz niby oczywista – a jednak wciąż się o niej zapomina. Zostawianie zapalonego światła w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, to jedna z głównych przyczyn wysokich rachunków. Warto więc wyrobić sobie odruch gaszenia go, ilekroć opuszczamy kuchnię, łazienkę czy pokój. Dodatkowo warto się upewnić, czy w mieszkaniu wszystkie żarówki są energooszczędne. Jeśli gdzieś uchowały się jeszcze stare, trzeba je wymienić jak najszybciej – nowe zużywają nawet o 80% mniej prądu!

 

8. Nie włączaj telewizora czy radia „dla towarzystwa”

 

Nie lubisz ciszy w mieszkaniu? Uważaj – być może tracisz przez to sporo pieniędzy. Nawyk włączania telewizora czy radia, byle w mieszkaniu „coś grało”, może w skali roku oznaczać nawet kilkadziesiąt złotych więcej za prąd. To samo dotyczy zasypiania przed telewizorem – im większy ekran, tym wyższe jest zużycie energii. Warto więc ustawić urządzenie tak, by wyłączało się automatycznie po upływie określonego czasu.

 

7. Wymieniaj często filtry w odkurzaczu

 

Odkurzacz z reguły pracuje krótko – czy naprawdę jest sens na nim oszczędzać? Oczywiście – parę minut odkurzania kilka razy w tygodniu to w skali roku wiele godzin poboru prądu. Dobrze jest więc regularnie wymieniać filtry w odkurzaczu, ponieważ zapchane znacząco osłabiają siłę ciągu i wydłużają sprzątanie. To samo dotyczy przepełnionych worków – z ich wymianą również nie ma co zwlekać.

mieszkanie do wynajęcia

6. Nie wkładaj gorących potraw do lodówki

 

Kolejna oczywistość, o której mnóstwo osób zapomina. Żeby ochłodzić wstawione do niej gorące danie, lodówka musi zużyć dużo więcej energii elektrycznej niż zwykle – a to oznacza wyższe opłaty. A skoro już o lodówkach mowa, warto też sprawdzić, na jaką temperaturę ustawiony jest termostat. Optymalna wynosi 2–3 °C – jeśli jedzenie na półkach praktycznie zamarza, to znak, że niepotrzebnie marnuje się prąd.

 

5. Gotuj z głową

 

Jeśli w mieszkaniu znajduje się kuchenka elektryczna, można łatwo ograniczyć ilość zużywanej przez nią energii, zmieniając lekko nawyki podczas gotowania. Po pierwsze: wyłączaj piekarnik kilka minut przed końcem pieczenia. Utrzyma on odpowiednią temperaturę, nie pobierając przy tym prądu. Po drugie: jeśli to możliwe, przykrywaj garnki pokrywkami. Dzięki skróconemu czasowi gotowania nie tylko obniżysz rachunki, ale też szybciej zasiądziesz do obiadu.

 

4. Zamykaj drzwi i drzwiczki

 

Czy wiesz, że lodówka zużywa nawet do 30% całkowitej energii elektrycznej w mieszkaniu? Piekarnik jest niewiele lepszy – utrzymanie wysokiej temperatury pochłania sporo prądu. Aby więc nie dokładać tym sprzętom dodatkowej pracy, unikaj niepotrzebnego otwierania drzwi lodówki oraz drzwiczek piekarnika. Zmuszanie urządzeń, by bez potrzeby podgrzewały czy ochładzały dostające się do środka letnie powietrze, to zwykła strata pieniędzy.

 

mieszkanie do wynajęcia

3. Nie trać pieniędzy przez upały

 

Najpopularniejszy sposób na upały – wentylator – również może podnosić rachunki, jeśli używa się go niewłaściwie. Najczęstszy błąd to ustawianie wentylatora przy otwartym oknie. Takie urządzenie nie tylko nie ochłodzi, ale jeszcze zassie do mieszkania gorące powietrze z zewnątrz. Warto też pamiętać, by w upały dokładnie wietrzyć mieszkanie do wynajęcia nocą – niższa temperatura utrzyma się przez kilka godzin, zmniejszając wydatki na chłodzenie.

 

2. Korzystaj z zalet taryfy G12

 

Która z taryf sprzedaży prądu obowiązuje w Twoim mieszkaniu? Jeśli jest to taryfa G12, umożliwiająca rozliczenie dwustrefowe – masz szczęście. Przy tej opcji obowiązują dwie ceny prądu: wyższa przez większość dnia i niższa w nocy oraz zwykle przez 2 godziny około południa. Czasem niższa stawka obejmuje też weekendy. W mieszkaniu z G12 można zatem sporo zaoszczędzić, korzystając z urządzeń takich jak pralka, piekarnik czy odkurzacz w porach niższych opłat.

 

1. Zmień dostawcę energii

 

A co zrobić, jeśli wszystkie powyższe rady nie pomogą? Pozostaje jedno – rozejrzeć się za tańszym dostawcą energii elektrycznej. Jako że to rozwiązanie wymaga zgody właściciela i oznacza dla niego nieco komplikacji, najlepiej jest sięgać po nie tylko w ostateczności. Dobrze też rzetelnie się do takiej rozmowy z właścicielem przygotować. Zbadaj więc najpierw, jakie ceny i warunki umowy oferuje konkurencja. Do wyboru jest dziś wiele atrakcyjnych ofert – być może uda się obniżyć rachunki nawet o połowę?

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: opracowanie własne
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz