Mieszkania do wynajęcia – jak płacić mniej za wodę?

Ile litrów wody zużywasz na co dzień? Odpowiedź brzmi: dużo więcej, niż Ci się wydaje. Przekonał się o tym chyba każdy, kto po znalezieniu wygodnego mieszkania do wynajęcia otrzymał rachunek za zużytą w nim wodę. Opłaty za media potrafią przyprawić o ból głowy nawet tych, którzy na ogół starają się oszczędzać. Skąd się bierze tak ogromne zużycie wody? I co zrobić, żeby płacić za nią mniej?

Głównymi przyczynami wysokich rachunków za wodę są przestarzałe urządzenia, nieszczelności i… złe nawyki. Nieraz wystarczy jedna przetarta uszczelka czy zbyt częste odkręcanie kranu, by w skali roku zmarnowały się setki litrów wody, za które płacisz z własnej kieszeni. Na szczęście jednak istnieje wiele sposobów na to, by szybko i niewielkim nakładem pracy obniżyć opłaty za ten życiodajny płyn. Równie łatwo można zmniejszyć rachunki za prąd.

mieszkania do wynajęcia

8. Unikaj urządzeń marnujących wodę

 

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Przyjrzyj się uważnie pralce. Jeśli wygląda na starszą od Ciebie, lepiej sobie takie mieszkanie darować. To samo dotyczy zmywarki – przestarzałe modele zużywają dużo więcej wody (i prądu) niż nowoczesne. Jeśli już masz w mieszkaniu takie pożeracze wody, warto porozmawiać z właścicielem na temat ich wymiany. Jak go przekonać? Najlepiej argumentem, że sprzętu nie trzeba będzie tak często naprawiać!

 

7. Usuń z mieszkania do wynajęcia wszelkie nieszczelności

 

Czy wiesz, że przez kapiący kran czy cieknącą spłuczkę potrafi się w ciągu dnia zmarnować nawet kilkadziesiąt litrów wody? Nie potrzeba skomplikowanych obliczeń, by zdać sobie sprawę, że w przypadku mieszkania do wynajęcia rocznie oznacza to setki złotych strat. Tymczasem usunięcie tych usterek jest w większości przypadków dziecinnie proste i często nie wymaga nawet wzywania hydraulika. Kilka tanich uszczelek, godzina pracy – i możesz cieszyć się niższymi rachunkami.

 

6. Zamień kąpiel na prysznic

 

Jedna z klasycznych (bo skutecznych!) porad: zamiast napełniać wannę, bierz prysznic. Zużyjesz nawet kilka razy mniej wody, a rachunki za media przestaną przyprawiać Cię o ból głowy. Ale uwaga – żeby ta metoda zadziałała, prysznic musi trwać krótko. Stojąc pod strumieniami wody przez kwadrans lub dłużej, zużyjesz znacznie więcej wody niż podczas pluskania się w wannie.

 

5. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą

 

Niby oczywiste, a zapomina o tym mnóstwo ludzi: zmywanie pod stale płynącym strumieniem to ogromne i zupełnie zbędne straty wody. Równie skuteczne – a dużo bardziej oszczędne – jest szorowanie szklanek i talerzy w napełnionym wodą z płynem zlewie, zakończone szybkim płukaniem pod kranem. Jeszcze więcej wody (i wysiłku!) pozwala zaoszczędzić nowoczesna zmywarka.

mieszkania do wynajęcia

4. Wymień spłuczkę na bardziej oszczędną

 

Niewiele urządzeń w mieszkaniu zużywa tyle wody co toaleta. W nowszych modelach pojedyncze spłukanie oznacza wykorzystanie 6–9 litrów, a w starszych – nawet 15 litrów! Najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie tego zużycia jest montaż spłuczki z funkcją „stop” lub z podwójnym systemem spłukiwania – oba te rozwiązania pozwolą zaoszczędzić w skali roku nawet ponad 100 zł. Warto tylko pamiętać, że jest to opcja raczej dla tych, którzy swoje mieszkania do wynajęcia planują wynająć na dłużej.

 

3. Włączaj pralkę dopiero wtedy, gdy jest pełna

 

Zdarza Ci się czasem wstawiać pranie, gdy w bębnie jest zaledwie kilka rzeczy? Jeśli tak, nie dziw się później wysokim rachunkom. Pralka pochłania taką samą porcję wody i energii elektrycznej niezależnie od stopnia wypełnienia. To samo dotyczy zmywarki. Opłaca się zatem poczekać, aż nazbiera się solidna porcja rzeczy do wyprania czy umycia. A skoro już o pralkach mowa, zawsze warto też dwa razy się zastanowić, zanim zdecydujesz się na pranie wstępne – w większości przypadków jest ono całkowicie zbędne.

 

2. Nie używasz wody? Zakręć kran

 

Czasem największe oszczędności przynoszą proste, codzienne nawyki. Warto wyrobić sobie zwłaszcza odruch zakręcania kranu, kiedy tylko nie używasz wody – podczas mycia zębów, golenia się czy mydlenia rąk. Chociaż może się wydawać, że to wysiłek niewarty zachodu, da się w ten sposób zaoszczędzić nawet kilka litrów wody dziennie. Zmiana przyzwyczajeń nic nie kosztuje, a korzyści zauważysz już po paru miesiącach.

 

1. Zainwestuj w perlatory

 

Marzy Ci się ograniczenie zużycia wody o 15 lub więcej procent? To proste – zamontuj na wszystkich kranach perlatory. Te proste w montażu sitka napowietrzają płynący z kranu strumień, zmniejszając znacząco przepływ wody. Jakby tego było mało, koszt pojedynczego perlatora to zaledwie kilka złotych! A jeśli postanowisz kiedyś zmienić mieszkanie, możesz bez trudu zabrać te urządzenia ze sobą i cieszyć się niższymi rachunkami, gdziekolwiek zamieszkasz.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło: opracowanie własne
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz