Klientów coraz częściej interesują domy i mieszkania na sprzedaż w Wadowicach – donoszą obserwatorzy rynku. Dzieje się tak nawet mimo faktu, że na wadowickim rynku pierwotnym pojawia się co roku zaledwie kilkadziesiąt nowych domów i mieszkań. Zlokalizowane w dogodnej odległości od Krakowa, Nowego Sącza i Bielska-Białej miasto posiada bowiem wiele zalet. Turystów przyciągają tu przede wszystkim obiekty związane z papieżem Janem Pawłem II, dla którego Wadowice były rodzinną miejscowością. Ale Wadowice to także dobre miejsce do zamieszkania na stałe. Dlaczego tyle osób chce tu się osiedlić?

 

Kto kupuje mieszkania na sprzedaż w Wadowicach?

 

mieszkania na sprzedaż w Wadowicach

 

Zwiększone zainteresowanie, jakie przeżywają obecnie domy i mieszkania na sprzedaż w Wadowicach, wiąże się głównie z zawyżonymi cenami nieruchomości panującymi na rynkach w największych miastach. W sytuacji, gdy cena mieszkania na sprzedaż w Krakowie zbliża się do 7000 zł/m2, klienci zaczynają szukać tańszej alternatywy w mniejszych miejscowościach. Wadowice, jako miasto ze stosunkowo niskimi cenami nieruchomości na sprzedaż oraz kosztami życia, są dla tych osób atrakcyjne. Dodatkową zaletą jest oczywiście dogodne skomunikowanie Wadowic z Krakowem, umożliwiające łatwy dojazd do pracy.

Wadowice oferują także coś niemożliwego do uzyskania w pobliskiej metropolii: spokój i bezpieczeństwo małego miasteczka. 19-tysięczne Wadowice oferują dobrze rozbudowaną infrastrukturę, zapewniającą wszystko, co do życia potrzebne, jednocześnie likwidując niektóre wady wielkich miast. Przestępczość jest tu bowiem niska, a na drogach panuje dość niewielki ruch. Dodatkowo miejscowość położona jest w bardzo zielonej, malowniczej okolicy. Osoby, które kupują domy i mieszkania na sprzedaż w Wadowicach, mogą zatem zamieszkać w urokliwym miejscu, zarazem pozostając stosunkowo blisko krakowskiej metropolii.

Mieszkania na sprzedaż w Wadowicach nabywają również rodzice lub osoby planujące założenie rodziny. Nieduże miasto posiada bowiem stosunkowo rozbudowaną ofertę edukacyjną i wysoką jakość kształcenia. Jednocześnie klasy nie są przepełnione, a nauczyciele mogą skupić się bardziej na potrzebach konkretnego ucznia. Wadowice przyciągają wreszcie osoby zainteresowane życiem i działalnością papieża Jana Pawła II.

 

Domy i mieszkania na sprzedaż w Wadowicach – przegląd rynku nieruchomości mieszkalnych

 

mieszkania na sprzedaż w Wadowicach

 

Zainteresowanie nieruchomościami na sprzedaż w Wadowicach napędza także fakt, że wadowicki rynek nieruchomości jest niewielki, ale stabilny. Jeśli chodzi o domy i mieszkania na sprzedaż w Wadowicach, w ubiegłym roku oddano ich do użytkowania jedynie 42. Oznacza to 2,20 nowego lokalu mieszkalnego w Wadowicach na 1000 mieszkańców. Nie jest to wartość wysoka, zwłaszcza na tle reszty regionu. Jeśli chodzi np. o domy na sprzedaż małopolskie należy do województw z największą liczbą ofert. Są to jednak w większości budynki zlokalizowane w Krakowie lub w jego bezpośredniej bliskości. Jeśli chodzi o mieszkania i domy na sprzedaż Kraków zdecydowanie dominuje w regionie, pozostawiając inne rynki – w tym wadowicki – daleko w tyle.

W przypadku Wadowic wielkość rynku ma jednak mniejsze znaczenie. Klienci szukają tu bowiem niższych cen i większych metraży niż w Krakowie. Stabilność wadowickiego rynku nieruchomości jest w tej sytuacji zarówno zaletą, jak i wadą. Rynek jest co prawda przewidywalny, ale niewielka podaż nowych mieszkań w Wadowicach oznacza, że ceny lokali rzadko są obniżane. Mimo to chętnych z roku na rok nie brakuje. Podobnym zainteresowaniem cieszą się inne położone w pobliżu Krakowa miejscowości.

Przez ostatnich 20 lat na wadowickim rynku nieruchomości dominowały lokale na użytek własny, komunalne oraz na sprzedaż i wynajem. Średnia powierzchnia użytkowa nowej nieruchomości na sprzedaż w Wadowicach to 96,9 m2, co stanowi wynik zbliżony do średniej krajowej. Przeciętne mieszkanie na sprzedaż w Wadowicach ma 3,67 pokoju. W zeszłym roku spośród wszystkich oddanych do użytku nowych mieszkań w Wadowicach 52,4% przeznaczone było na cele indywidualne, a 47,6% – na sprzedaż albo wynajem. Dodatkowo spośród zbioru lokali na cele indywidualne 40,9% przeznaczono na wynajem lub sprzedaż.

 

Działki, domy i mieszkania Wadowice – jakie ceny?

 

mieszkania na sprzedaż w Wadowicach

 

Na jakie oferty klienci mogą liczyć w Wadowicach? Przykładowe mieszkanie z rynku wtórnego o powierzchni 83 m2 można kupić już za 268 000 zł (dane serwisu Homla.pl). Z kolei 85-metrowe mieszkanie do wynajęcia w Wadowicach w domu jednorodzinnym to wydatek rzędu 1400 zł miesięcznie. 180-metrowy dom w Wadowicach klient może nabyć za ok. 800 000 zł, a wynająć 160-metrowy – za 2000 zł za miesiąc. W porównaniu z cenami mieszkań i domów na sprzedaż w Krakowie czy tamtejszymi stawkami najmu są to kwoty bardzo atrakcyjne.

Oferta staje się jeszcze bardziej korzystna, jeśli szukać nieruchomości na sprzedaż czy nieruchomości do wynajęcia także w pobliżu Wadowic. 350-metrowy dom do wykończenia w Stanisławie Górnym to wydatek ok. 300 000 zł. Z kolei w pełni wykończony dom na sprzedaż w Tomicach (pow. wadowicki) kosztuje ok. 580 000 zł. Nowy dom na sprzedaż w stanie deweloperskim można w powiecie wadowickim kupić już za ok. 440 000 zł. Warto jednak pamiętać, że choć oferta domów na sprzedaż jest w pobliżu Wadowic dość bogata, dużo trudniej znaleźć tam mieszkanie. Takich ofert praktycznie nie ma, a jeśli już się pojawią, dotyczą zazwyczaj lokali umiejscowionych w domach jednorodzinnych.

Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się także działki na sprzedaż w Wadowicach. Ofert jest sporo, a ceny, jakie osiąga ziemia na sprzedaż, bywają nieraz bardzo atrakcyjne. Przykładowo działka rolna w Wadowicach o powierzchni 6300 m2 kosztuje zaledwie ok. 37 000 zł. Za ok. 45 000 zł można już nabyć 2000 m2 działki budowlano-rolnej w pobliskich Witanowicach. 1500-metrowa działka budowlana w Wadowicach to z kolei koszt ok. 60 000 zł. Niewiele jest za to działek na wynajem w Wadowicach i okolicach – w serwisach ogłoszeniowych dominują oferty sprzedaży. Za dzierżawę działki o powierzchni 2500 m2 trzeba tu zapłacić ok. 2300 zł miesięcznie.

 

Hale, magazyny i lokale Wadowice – rynek nieruchomości komercyjnych

 

mieszkania na sprzedaż w Wadowicach

 

Dość atrakcyjny jest także rynek nieruchomości komercyjnych w Wadowicach. Oferuje on m.in. lokale handlowo-usługowe oraz hale i magazyny do wynajęcia po cenach sporo niższych niż w Krakowie. W serwisach ogłoszeń nieruchomości znaleźć można przede wszystkim oferty hal, magazynów i lokali na wynajem w Wadowicach. Nieruchomości komercyjnych na sprzedaż w Wadowicach jest znacznie mniej. Jako niewielka miejscowość Wadowice nie oferują niestety zbyt wielu biur na sprzedaż ani biur do wynajęcia. Ten sektor rynku ogranicza się do sporadycznie pojawiających się na rynku wtórnym ofert prywatnych. Nie buduje się jednak nowych biur w Wadowicach i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić.

Na jakie ceny nieruchomości komercyjnych w Wadowicach może liczyć klient? 450-metrowy budynek handlowo-usługowy w dobrej lokalizacji to koszt zakupu wynoszący ok. 1 850 000 zł. Dużo taniej będzie oczywiście taki lokal wynająć. Niewielki lokal biurowo-usługowy w centrum Wadowic można wynająć już za ok. 500 zł miesięcznie. 60-metrowy lokal z dużą witryną to z kolei koszt wynajmu rzędu 2000 zł miesięcznie. (Wszystkie dane pochodzą z serwisu ogłoszeń nieruchomości Homla.pl).

Równie korzystne dla klienta są ceny hal i magazynów w Wadowicach. Przykładowo za 700-metrową, dogodnie położoną halę produkcyjną na sprzedaż trzeba zapłacić ok. 900 000 zł. Dwupoziomową halę o takiej samej powierzchni można z kolei wynająć za za ok. 7000 zł miesięcznie. To przykłady najtańszych ofert, dotyczących zwykle budynków usytuowanych w nieco mniej atrakcyjnej okolicy. Tanie są jednak również obiekty lepiej położone. Za świetnie zlokalizowaną halę magazynowo-produkcyjną o powierzchni 360 m2 z dobrym dojazdem klient zapłaci w Wadowicach 9000 zł/miesiąc. Ceny te z roku na rok zachęcają coraz więcej firm do przeniesienia produkcji lub magazynów poza Kraków.

 

Rynek pracy w Wadowicach – głównie przemysł i budownictwo

 

mieszkania na sprzedaż Wadowice

 

Wśród powodów, dla których na mieszkania na sprzedaż w Wadowicach jest wielu chętnych, nie sposób pominąć tutejszego rynku pracy. Położenie między aglomeracją górnośląską a krakowską sprawia, że duża część populacji Wadowic pracuje poza miejscem zamieszkania. Nie brakuje też jednak miejsc pracy w samych Wadowicach. Na wadowickim rynku pracy dominują osoby zatrudnione w przemyśle i budownictwie, które stanowią 33,5% ogółu osób pracujących. Duże jest również zatrudnienie w rolnictwie (28,6%). Najmniej rozbudowany jest sektor usług (14,1%). Tu dominują branże takie jak informacja i komunikacja, handel, naprawa pojazdów, transport oraz zakwaterowanie i gastronomia. Niewielki jest również odsetek mieszkańców pracujących w sektorze finansowym – działalnością finansową i ubezpieczeniową oraz obsługą rynku nieruchomości zajmuje się tylko 1,5% ludności. Wśród osób pracujących jest nieco więcej kobiet niż mężczyzn.

Na wadowickim rynku pracy dominują małe, rodzinne przedsiębiorstwa, zwykle z wieloletnim doświadczeniem. Przykładowo w 2013 roku firmy zatrudniające do 9 osób stanowiły aż 95,9 % wszystkich zarejestrowanych podmiotów. Dla porównania odsetek zakładów zatrudniających 250–999 pracowników to w powiecie wadowickim zaledwie 0,1%. Małe przedsiębiorstwa to przede wszystkim firmy związane z produkcją, budownictwem i przemysłem, a także rozmaitymi usługami. Szczególnie silnie rozwinięta jest branża spożywcza, a na pobliskiej andrychowszczyźnie – przemysł maszynowy oraz włókienniczy. Wysoko rozwinięty jest też przemysł obuwniczy i meblowy. Gospodarkę regionu stymuluje utworzona w powiecie wadowickim Specjalna Strefa Ekonomiczna Krakowski Park Technologiczny – podstrefa Andrychów o powierzchni 140 ha.

Jak wspomniano, wielu mieszkańców Wadowic wyjeżdża regularnie do pracy w innych miastach (1238 osób w 2016 roku). Jednak jeszcze więcej przyjeżdża tu do pracy spoza gminy (5939 osób w 2016 roku). Wadowice mają też niestety wysoki odsetek bezrobocia rejestrowanego – 12,1%. Stanowi to wynik znacznie wyższy od średniej krajowej (8,3%). Władze miasta prowadzą jednak aktywne działania mające na celu rozwiązanie tego problemu, m.in. wdrażając liczne programy szkoleń. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Wadowicach to 3281,91 zł.

 

Komunikacja w Wadowicach – darmowe autobusy i dobry dojazd na lotnisko

 

mieszkania na sprzedaż w Wadowicach

 

Pod względem komunikacyjnym Wadowicom mogłyby pozazdrościć nawet metropolie takie jak Kraków. Od 2016 roku mieszkańcy Wadowic mogą bowiem korzystać z nie lada gratki – bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ma ona formę darmowego busa, który od poniedziałku do soboty krąży w pętli między dworcem autobusów dalekobieżnych a rynkiem. Mieszkańcy wszystkich osiedli mogą więc bez problemu dostać się do centrum, a po pracy wrócić do domu. Linia obejmuje 13 przystanków, a kolejne dodawane są na wniosek mieszkańców. Przykładowo w 2017 roku powstały w ten sposób dwa nowe przystanki. Jest to jedyna tego typu inicjatywa w regionie i duże udogodnienie dla wszystkich, którzy kupią domy czy mieszkania na sprzedaż w Wadowicach. Rozwiązanie to jest oczywiście szczególnie istotne dla osób pozbawionych samochodu.

Komunikację dalekobieżną w Wadowicach obsługuje zmodernizowany dworzec autobusowy oraz położony tuż obok dworzec PKP. Autobusy zapewniają połączenie Wadowic z Krakowem, Bielsko-Białą, Suchą Beskidzką i Zatorem. Obsługują też oczywiście mniejsze okoliczne miejscowości. Z kolei z dworca PKP odjeżdżają pociągi regionalne do Trzebini, Bielsko-Białej i Krakowa. Ogółem przez powiat przebiegają cztery ważne linie kolejowe. W pobliżu miasta znajdują się też dwa lądowiska dla śmigłowców (również medycznych). Ci, którzy staną się posiadaczami mieszkania na sprzedaż w Wadowicach, będą też mieli stosunkowo blisko do dwóch portów lotniczych. Od krakowskiego lotniska im. Jana Pawła II dzieli Wadowice 50 km, a od Międzynarodowego Portu Lotniczego w Katowicach – 100 km. Tak korzystne położenie względem lotnisk czyni Wadowice jednym z najlepiej skomunikowanych miast w regionie.

Zmotoryzowani mogą korzystać z przebiegających przez Wadowice lub blisko miasta dróg krajowych 28, 44 i 52. Drogi te utrzymane są w dobrym stanie, a korki występują rzadko. W mieście czekają też na kierowców cztery parkingi, z czego jeden bezpłatny (stan na rok 2017). Nieco trudniej jest o miejsca parkingowe przypisane do mieszkań, zwłaszcza na rynku wtórnym. W nowych inwestycjach z reguły nie ma z tym jednak problemu.

 

Edukacja w Wadowicach – nauka w dogodnych warunkach

 

mieszkania na sprzedaż w Wadowicach

 

Na terenie Wadowic i najbliższej okolicy mieszkańcy mają do dyspozycji wiele przedszkoli oraz szkół podstawowych oraz liczne licea, technika i szkoły zawodowe. Szczególnie wiele jest kierunków nauczania technicznego. Oferowane kierunki to m.in. technik mechanik, informatyk, ekonomista, elektronik, handlowiec, logistyk, geodeta, kucharz, technik architektury krajobrazu i wiele innych. Do najpopularniejszych należy kierunek pozwalający uzyskać wykształcenie technika hotelarstwa. W Wadowicach znajdują się również świetnie wyposażone i nowoczesne placówki edukacji specjalnej.

Oferta edukacyjna jest zróżnicowana, a nauczanie prowadzone na wysokim poziomie, o czym świadczą m.in. znakomite wyniki egzaminów maturalnych. Uczniowie z Wadowic bez problemu konkurują z uczniami placówek w Krakowie czy Katowicach, a nawet nad nimi górują. Przykładowo w latach 2013–2014 uczniowie z Wadowic osiągnęli najlepsze wyniki matur spośród szkół całego województwa. Co więcej, zdawalność matur w tych latach w trzech z wadowickich liceów wynosiła imponujące 100%. Dodatkowo każdego roku bieżące potrzeby rynku pracy są analizowane, a kształcenie w wadowickich szkołach dostosowywane do tych potrzeb.

Przedszkola i szkoły w Wadowicach nie są przepełnione – na jeden oddział w szkołach podstawowych przypada 23 uczniów. Dodatkowo niż demograficzny i duży odpływ młodzieży szkolnej do pobliskich miejscowości powodują dalsze zmniejszanie liczby uczniów w klasach. Największy odsetek mieszkańców posiada w Wadowicach wykształcenie zasadnicze zawodowe (33,1%), podstawowe ukończone (19,5%) i średnie zawodowe (16,6%). Wykształcenie wyższe posiada 11,6% ludności – są to głównie osoby młode.

Wielu mieszkańców Wadowic decyduje się posłać swoje dzieci do szkół położonych w innych miejscowościach. Głównym ośrodkiem edukacyjnym i akademickim w okolicy jest Kraków – trafia tu głównie młodzież ponadgimnazjalna oraz studenci. Wadowiccy studenci trafiają też jednak licznie do Katowic. Popularne są również szkoły w Bielsku-Białej, Wieliczce, Andrychowie i Myślenicach. Dla dopełnienia obrazu sytuacji w sektorze edukacyjnym warto też wspomnieć o dwóch funkcjonujących na terenie powiatu poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Mieszczą się one w Wadowicach oraz Andrychowie i oferują kompleksowe usługi wspierania mieszkańców powiatu, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej.

 

Ludność Wadowic – ujęcie statystyczne

 

mieszkania na sprzedaż w Wadowicach

 

Liczba mieszkańców Wadowic wynosi około 19 000 ludzi i w ciągu ostatnich dwóch dekad lekko malała. W całym powiecie wadowickim odnotowano jednak dodatni przyrost naturalny. Co więcej, powiad wadowicki należy do najludniejszych w województwie małopolskim. Średni wiek mieszkańców miasta to 41,9 lat – jest to wartość bliska średniej dla całego kraju. 57,8% ludności to osoby żonate lub zamężne, a 29,9% to osoby stanu wolnego. Co ciekawe, Wadowice są miastem z rekordowo niską liczbą rozwodów. W 2016 roku na 1000 mieszkańców przypadało ich zaledwie 1,1. Niemal 60% mieszkańców Wadowic to osoby w wieku produkcyjnym – liczebnie dominuje grupa wiekowa 35–39. Wadowice, jak wiele miast w Polsce, mają ujemny przyrost naturalny. W ubiegłym roku urodziło się tu 167 dzieci, z czego większość stanowili chłopcy.

Pod względem wykształcenia ludności Wadowice są miastem dość typowym dla regionu. Osoby z wykształceniem wyższym stanowią tu 11,6% populacji, dominują zaś osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (33,1%) i średnim zawodowym (16,6%). Gęstość zaludnienia w Wadowicach to 1808 osób/km2. W ostatnich latach więcej osób wymeldowało się z Wadowic niż w nich zameldowało. Oznacza to, że mieszkania na sprzedaż w Wadowicach pojawiać się mogą częściej na rynku wtórnym niż pierwotnym.

Pod względem religijnym dominującymi grupami w regionie są katolicy i Świadkowie Jehowy. Na terenie gminy Wadowice działa 7 parafii rzymskokatolickich oraz dwa zbory Świadków Jehowy. W powiecie funkcjonują również Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Chrześcijan Dnia Sobotniego, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego i Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego.

 

Turystyka, rekreacja i kultura w Wadowicach – nie tylko Jan Paweł II

 

mieszkania na sprzedaż w Wadowicach

 

Wadowice stanowią jeden z bardziej aktywnych ośrodków sportowych regionu. W tej niewielkiej miejscowości funkcjonuje aż 9 klubów sportowych. Oferują one możliwość rozwoju zainteresowań dyscyplinami takimi jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka, pływanie, kolarstwo, kickboxing, mieszane sztuki walki, tenis stołowy i szachy. Mieszkańcy mogą korzystać m.in. ze stadionu miejskiego, krytej pływalni, kilku hal sportowych i ujeżdżalni koni. W Wadowicach organizowane są też liczne zawody biegowe. Do popularnych aktywności należy też zaliczyć ścianki wspinaczkowe, kajakarstwo i narciarstwo.

Pod względem turystycznym do Wadowic przyciąga gości przede wszystkim Szlak Karola Wojtyły, który pozwala zwiedzić obiekty związane z życiem papieża Jana Pawła II. Szlak ten obejmuje m.in. dom rodzinny papieża, szkołę, do której uczęszczał oraz jego pierwszy kościół. Wadowice oferują też jednak wiele innych turystycznych szlaków pieszych. Pozwalają one podziwiać urokliwe okoliczne miejscowości oraz dziką górską przyrodę regionu. Na miłośników dwóch kółek czeka wypożyczalnia jednośladów i kilkanaście tras rowerowych po obszarach Pogórza Śląskiego i Wielickiego. Na szczególną uwagę zasługuje Szlak Architektury Drewnianej pełen wyjątkowych budowli sakralnych. W Wadowicach można również zwiedzić kilka muzeów i galerii sztuki. W regionie znajduje się ponadto m.in. Zamek w Spytkowicach, pałac Bobrowskich w Andrychowie oraz Dworek Emila Zegadłowicza.

Mieszkańcy Wadowic mogą również rozwijać swoje zainteresowania kulturalne dzięki licznie organizowanym wydarzeniom. Należą do nich m.in. Noc Teatrów, Dzień Tańca, pokazy filmowe, koncerty muzyki poważnej, chóralnej i filmowej, festiwale jazzowe, turnieje wędkarskie i coroczny jarmark świąteczny. Liczne są również wydarzenia kulturalne upamiętniające życie i osobę Jana Pawła II. Bardzo wiele jest również wydarzeń związanych z religią. Wadowice stanowią ważny ośrodek kultu, a pielgrzymi stanowią jedną z dominujących liczebnie grup odwiedzających miasto turystów. Do głównych celów turystyki religijnej należą sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz sanktuariów górskie na Groniu Jana Pawła II. W tym ostatnim można m.in. podziwiać fotel, na którym papież siedział podczas wizyty w 1995 roku.

 

Wadowice – warunki naturalne i walory krajobrazu

 

mieszkania na sprzedaż w Wadowicach

 

Wadowice, jak wspomniano, mają wiele do zaoferowania również pod względem walorów krajobrazowych. Położone na Pogórzu Śląskim miasto pozwala korzystać z uroków Beskidu Niskiego nie tylko turystom, ale też mieszkańcom. Oznacza to, że mieszkania na sprzedaż w Wadowicach powinny zainteresować także osoby kochające przebywanie na łonie natury. Szczególnie zadowoleni z tak atrakcyjnych okolic będą miłośnicy turystyki pieszej i rowerowej oraz rodziny z dziećmi.

Głównym elementem krajobrazu jest dolina rzeki Skawy oraz jej dwóch dopływów: Choczenki i Radoczanki. Skawa, stanowiąca dopływ Wisły, to rzeka dość niebezpieczna, skłonna do krótkotrwałych, gwałtownych wezbrań. Podobnie jak w przypadku innych beskidzkich rzek, jest to szczególnie odczuwane podczas wiosennych roztopów. Gmina wadowicka posiada jednak liczne zabezpieczenia przeciwpowodziowe, do których wkrótce dołączy nowoczesny zbiornik Świnna Poręba. Dzikie, lesiste brzegi Skawy to popularne miejsce do spacerów, a w przyszłości planowane jest zagospodarowanie i rewitalizacja tych terenów. W wodzie obserwować można igrające charakterystyczne dla gór gatunki ryb takie jak pstrąg potokowy czy głowacz. Ryby występują także w wadowickich stawach. Zakup domu czy mieszkania na sprzedaż w Wadowicach to zatem dobry pomysł także dla wędkarzy.

Na torfowiskach i podmokłych łąkach w dolinie Skawy napotkać można m.in. rzadkie rośliny owadożerne – rosiczki. Spacerując po lesie, łatwo z kolei trafić na importowane tu w XIX wieku kanadyjskie drzewa – daglezje. Pod względem fauny w pobliżu Wadowic występuje niezwykłe bogactwo gadów – żyją tu niemal wszystkie ich występujące w Polsce gatunki. Bory świerkowe, bukowe i mieszane pełne są też ptaków, m.in. zięb, sójek i kuropatw. Gęsto zalesiona dolina Dolnej Skawy podlega ochronie jako obszar objęty programem Natura 2000.

Pod względem klimatycznym Wadowice wyraźnie odczuwają wpływ pobliskich gór. Pogoda jest tu bardziej zmienna niż w innych częściach regionu, a temperatury bywają sporo niższe. Dużo jest też opadów, nawet podczas tradycyjnie suchych miesięcy. Podobnie jak wiele miejscowości w Polsce, Wadowice zmagają się też z problemem smogu.

 

Mieszkania na sprzedaż w Wadowicach – dobry wybór

 

mieszkania na sprzedaż w Wadowicach

 

Choć mieszkania na sprzedaż w Wadowicach mogą być trudne do znalezienia, opłaca się poświęcić czas na ich szukanie. Liczne zalety Wadowic czynią z nich znakomite miejsce do życia, w szczególności dla rodzin z dziećmi, które znajdą tu spokojny i przyjazny dom otoczony zielenią. Decyzję o zamieszkaniu w tym mieście trzeba oczywiście dokładnie przemyśleć, jednak same Wadowice to zdecydowanie godna uwagi miejscowość. Warto zacząć od przejrzenia bazy ogłoszeń serwisu Homla.pl, gdzie znaleźć można liczne atrakcyjne domy i mieszkania na sprzedaż w Wadowicach. Nie brakuje też domów oraz działek budowlanych. Może nawet uda się trafić na wyjątkową okazję cenową?

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło danych: GUS, Urząd Miasta Wadowice, Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz