Mieszkania do wynajęcia w Zakopanem co roku wypełniają się turystami. Nic dziwnego – to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Zakopane to także atrakcyjne miejsce do zamieszkania na dłużej. Jakie możliwości oferuje miasto zwane zimową stolicą Polski?

 

Mieszkania do wynajęcia w Zakopanem dla turystów i mieszkańców

 

Mieszkania do wynajęcia w Zakopanem

 

Jak wiele miejscowości górskich, Zakopane żyje przede wszystkim z nieustannego napływu turystów. Po Krakowie jest to drugie najczęściej odwiedzane miasto w województwie małopolskim. Trudno się temu dziwić – kto raz odwiedził Zakopane, ten zawsze chętnie tu wraca. Do głównych atrakcji turystycznych zaliczają się przede wszystkim obiekty związane ze sportami zimowymi. Ale Zakopane to także liczne trasy do pieszych i rowerowych wędrówek, wyjątkowa na skalę światową architektura, przepiękne kościoły i inne budynki sakralne, a także zdrowotne walory uzdrowiskowe. Pokoje i mieszkania do wynajęcia w Zakopanem pękają w szwach również od miłośników kultury góralskiej i kontaktu z naturą. Nie wolno też zapominać o bogatej ofercie sklepów, w tym z pamiątkami, oraz o wyjątkowych przysmakach tutejszej kuchni.

Mieszkań do wynajęcia w Zakopanem szukają też jednak osoby chętne do zamieszkania tu na dłużej. To samo dotyczy mieszkań na sprzedaż w Zakopanem – nie brakuje tych, którzy chętnie osiedliliby się w zimowej stolicy Polski na stałe. Liczba mieszkańców Zakopanego od lat utrzymuje się na poziomie ok. 27 000 osób. Szczególnie dużo jest tu dzieci i młodzieży – odsetek populacji poniżej 19. roku życia znacznie przewyższa krajową średnią. O tym, że jest to dobre miejsce do założenia rodziny, świadczy też fakt, że najliczniejszą grupę ludności stanowią osoby w wieku 30–39 lat.

Większość nowych mieszkańców szuka w Zakopanem nowych mieszkań na sprzedaż. Rocznie w ciągu ostatniej dekady sprzedawało się ich tu od 55 do 178. Na rynku wtórnym panował nieco większy zastój, jednak i tu sprzedawano z roku na rok od 80 do 110 mieszkań. Metr kwadratowy nowego lokalu mieszkalnego kosztował w 2016 roku ponad 10 000 zł brutto. Na rynku wtórnym było to 7000–7600 zł brutto. Wysoki popyt na wszelkiego typu mieszkania utrzymuje się mimo cen sięgających poziomu znanego ze stolicy. Podobnie wysokie są stawki za wynajem. Nie zniechęca to jednak osób chcących zamieszkać w Zakopanem.

 

Oferta edukacyjna i rynek pracy

 

 

Mieszkania do wynajęcia w Zakopanem

 

Jako miejsce do zamieszkania Zakopane oferuje solidny wybór placówek edukacyjnych i miejsc pracy. Pod względem szkolnictwa osoby szukające mieszkań w Zakopanem mogą liczyć na 8 przedszkoli, 12 szkół podstawowych, 9 gimnazjów i 26 placówek edukacji ponadgimnazjalnej (licea, technika, zawodówki). Jako ciekawostkę można wymienić trzy szkoły artystyczne, w których można m.in. opanować tradycyjną sztukę lutnictwa czy haftu artystycznego. Osoby zainteresowane edukacją wyższą muszą już udać się do Krakowa, który z Zakopanem łączy linia kolejowa oraz słynna Zakopianka. Od 2016 roku mieszkańcy miasta mogą też korzystać z komunikacji miejskiej.

Nikogo nie zaskoczy wieść, że mieszkania do wynajęcia w Zakopanem oraz mieszkania na sprzedaż powinni wybierać przede wszystkim przedstawiciele zawodów związanych z obsługą turystów. Największa część populacji jest tu zatrudniona w usługach. Jest to m.in. obsługa wyciągów, praca w wypożyczalniach sprzętu, ochrona, sprzątanie i praca w gastronomii oraz handlu, w tym usługi magazynowe. Sporo jest także pracy przy transporcie oraz obsłudze ruchu samochodowego (m.in. naprawa pojazdów). Stosunkowo popularne – i lukratywne – jest w Zakopanem zatrudnienie w agencjach nieruchomości oraz w budownictwie.

Przenosiny do Zakopanego powinny z kolei poważnie przemyśleć osoby zatrudnione w rolnictwie i przemyśle. Zatrudnienie w tych sektorach rynku jest tu znacząco poniżej średniej dla Polski. W 27-tysięcznym mieście nie ma też wielu miejsc pracy w innych usługach czy finansach. Jeśli chodzi o bezrobocie, w październiku 2017 wynosiło ono w Zakopanem 10,7% i od kilku lat lekko wzrastało.

 

Miasto sportu i dzikiej przyrody

 

Mieszkania do wynajęcia w Zakopanem

 

Zakopane to idealne miasto dla fanów sportu, w szczególności sportów zimowych. Tras narciarskich i snowboardowych na stokach Gubałówki czy Kasprowego Wierchu nikomu polecać nie trzeba. Podobnie słynne są rozgrywane tu zawody w skokach narciarskich, które co roku przyciągają rzesze kibiców. Wynajem pokojów czy mieszkania do wynajęcia w Zakopanem powinny jednak zainteresować także miłośników łyżwiarstwa. Działa tu bowiem tor łyżwiarski COS Zakopane, przeznaczony do jazdy szybkiej. Kilkakrotnie odbyły się na nim Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie, ale swych sił mogą też spróbować amatorzy.

Nie znaczy to jednak, że mieszkanie w Zakopanem jest atrakcyjne tylko zimą. Po pierwsze większość sztucznych stoków narciarskich działa również w cieplejsze pory roku. Po drugie zaś Zakopane to idealny punkt startowy dla tych, którzy kochają wędrować po Tatrach. 17 pieszych szlaków turystycznych powinno zadowolić każdego turystę, warto zatem szukać pokojów czy mieszkań do wynajęcia. Na miłośników dwóch kółek czeka z kolei aż 9 tras rowerowych po całym Podhalu. W mieście działają także dwie drużyny piłkarskie, a do dyspozycji mieszkańców jest wiele boisk sportowych.

Mieszkając w Zakopanem, można też cieszyć się kontaktem z dziką (i nieco bardziej ucywilizowaną) przyrodą. Główną atrakcję stanowi Tatrzański Park Narodowy, który w 2016 roku przyjął aż 3,5 miliona turystów. Zakopane to także prawdziwe królestwo górskiej przyrody. Piętra wyjątkowej roślinności, rwące potoki i pokryte wiosną tysiącami krokusów łąki to przeżycie dostępne tylko w tym regionie Polski. Jako najwyżej położone miasto w kraju Zakopane posiada również walory uzdrowiskowe. Problem stanowi z kolei wysoki poziom smogu w samym mieście.

 

Spotkania z historią i kulturą

 

Mieszkania do wynajęcia w Zakopanem

 

Za mieszkaniami do wynajęcia w Zakopanem powinni też rozglądać się ci, którzy lubią odwiedzać miejsca ważne dla polskiej kultury. Od końca XIX wieku miasteczko u podnóża Tatr przyciągało swym krajobrazem, klimatem i rozrywkami całe rzesze sławnych postaci. Bywali tu i Henryk Sienkiewicz, i Witkacy, i Stefan Żeromski, a także Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Helena Modrzejewska i wiele innych wielkich osobistości polskiej kultury. Architekturę z tamtej epoki można podziwiać do dziś – to okazja do spotkania z żywą historią.

Zakopane to także wspaniała kultura ludowa regionu. Zbiory etnograficzne podziwiać można w Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego. Na gości czekają także ekspozycje poświęcone skałom, minerałom, tatrzańskiej przyrodzie oraz dziełom sztuki. Miłośnicy natury powinni też koniecznie odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wiedzę na temat wielkich postaci takich jak Kornel Makuszyński, Jan Kasprowicz czy Karol Szymanowski pozwolą z kolei poszerzyć poświęcone im indywidualnie muzea. W mieście jest też kilka galerii sztuki. W Zakopanem odbywa się też wiele festiwali kulturalnych, celebrujących m.in. kulturę ludową, poezję i prozę regionu, lokalną historię, sztukę chrześcijańską, muzykę poważną i wiele innych.

Zainteresowanych architekturą sakralną powinny z kolei zainteresować liczne świątynie katolickie, protestanckie, prawosławne oraz należące do Świadków Jechowy. Jest też możliwość wyjątkowego spotkania z buddyzmem dzięki działającej tu wspólnocie wyznaniowej Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. Wielu jest też chętnych do wypraw na pobliską Słowację, gdzie również znaleźć można wiele pięknych kościołów. Na uwagę zasługuje także architektura świecka, zwłaszcza ta drewniana w unikalnym zakopiańskim stylu.

 

Zakopane – dobre miejsce do życia

 

Mieszkania do wynajęcia w Zakopanem

 

To oczywiście tylko niektóre z licznych atrakcji Zakopanego – by wspomnieć tylko o znakomitej kuchni, potańcówkach, możliwości jazdy psim zaprzęgiem czy okazji do wyjątkowych zakupów. Warto poszukać dodatkowych informacji na własną rękę i wybrać to, co brzmi najbardziej interesująco. Naprawdę opłaca się też rozważyć zamieszkanie w zimowej stolicy Polski… pod warunkiem, że nie przeszkadzają nam rzesze turystów. Kto wie, może wystarczy kilka wizyt, by ci, których dotąd interesowały mieszkania do wynajęcia w Zakopanem, zaczną się rozglądać za mieszkaniami na sprzedaż?

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz