W pierwszym półroczu 2017 roku z obiektów noclegowych w Polsce skorzystało o 6,7% turystów więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego przeanalizowanego przez serwis Homla.pl. Na terenie kraju stale przybywa też hoteli, moteli, pensjonatów, zajazdów i innych tego typu obiektów turystycznych. Dane te jasno sugerują, że inwestycje w turystykę – w tym w mieszkania dla turystów oraz działki budowlane w popularnych miejscowościach – wciąż pozostają jednym z lepszych sposobów wykorzystania kapitału.

 

mieszkania dla turystów

Ruch turystyczny w Polsce stale się nasila

 

Z badania GUS, które objęło 10 681 turystycznych obiektów noclegowych, wyłania się obraz stopniowego, lecz systematycznego rozwoju polskiej turystyki. Wzrosła nie tylko ogólna liczba odwiedzających nasz kraj turystów (14,2 mln), ale też liczba turystów zagranicznych. Przez pierwsze dwa kwartały br. Polskę odwiedziło ich 2,9 mln. Stanowili oni ponad jedną piątą (20,6%) wszystkich turystów w kraju i było ich o 5,1% więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. W imponującym tempie przybyło też w tym roku hoteli (o 3,1%) i innych obiektów hotelowych, czyli m.in. domów gościnnych, zajazdów oraz hoteli, moteli i pensjonatów bez nadanej kategorii (o 2,5%).

Wzrosty te stanowią kontynuację trendu z lat poprzednich. Dla porównania w całym 2016 roku w większych obiektach noclegowych (10 lub więcej miejsc) w Polsce nocowało o 2 mln turystów więcej niż w 2015 roku. O 7,4% więcej było też turystów zagranicznych. Nad samym Bałtykiem w 2016 roku przebywało 21% wszystkich turystów w kraju. Również w poprzednich latach odnotowano podobne wzrosty, co pokazuje, że dobra passa polskiej turystyki trwa nieprzerwanie i nic nie zapowiada, by miała się szybko zakończyć.

 

mieszkania dla turystów

 

Turystyka w Polsce 2017 – gdzie najchętniej nocowano?

 

Ponad trzy czwarte turystów (77,5%) zdecydowało się w tym roku na nocleg w obiektach hotelowych. Najpopularniejsze wśród nich były hotele – wybrało je 9,6 mln ludzi, czyli 67,4% wszystkich wypoczywających w Polsce osób. Było to o 6,1% gości więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Inne obiekty hotelowe (m.in. zajazdy, zamki, wille) preferowało 1,1 mln gości – o 10,5% więcej niż przed rokiem.

Największy wzrost liczby noclegów turystycznych odnotowano wg GUS w schroniskach – przybyło ich o 23,6%. Na drugim miejscu znalazły się pokoje gościnne ze wzrostem liczby noclegów o 19,3%. Schroniska młodzieżowe odnotowały wzrost o 16,9%, a hostele o 15,5%. Ubyło za to osób chętnych do nocowania w domach wycieczkowych i motelach (po 6,4%). Polscy i zagraniczni turyści coraz częściej preferują zatem mniejsze i tańsze obiekty noclegowe. Potwierdzają to dane GUS z roku ubiegłego, kiedy to odnotowano, że najwięcej jest w Polsce obiektów turystycznych oferujących nie więcej niż 25 miejsc.

 

mieszkania dla turystów

 

Warto inwestować w mieszkania dla turystów

 

GUS nie przedstawił danych dotyczących noclegów turystycznych w prywatnych mieszkaniach dla turystów w pierwszej połowie 2017 roku. Nie ulega jednak wątpliwości, że z tej opcji skorzystało wielu wypoczywających. Z danych za rok 2016 wynika, że w wynajętych kwaterach prywatnych i kwaterach agroturystycznych nocowało w ubiegłym roku łącznie aż 4 326 000 osób, czyli 9,9% wszystkich turystów w kraju. Biorąc pod uwagę wzrastające zainteresowanie turystów tańszymi, bardziej kameralnymi noclegami, można zakładać, że odsetek ten w tym roku jeszcze wzrośnie.

Do inwestycji w mieszkania dla turystów zachęcają także eksperci Narodowego Banku Polskiego. Wskazują oni, że rentowność mieszkaniowych projektów inwestycyjnych utrzymuje się od kilku lat na wysokim poziomie, przekraczając rentowność m.in. krótkoterminowych obligacji czy lokat bankowych. Prężnie rozwija się też rynek mikroapartamentów na wynajem, stanowiących gratkę zwłaszcza dla turystów zagranicznych. Dobrym znakiem dla inwestorów są też stale rosnące stawki najmu.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
Źródło danych: GUS, NBP, Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz