Kupno mieszkania, wynajem domu, zmiana pracy – powodów do przeprowadzki może być wiele. Jednak niezależnie od przyczyny zmiana miejsca zamieszkania to zawsze spore wyzwanie. Decyzje, co zabrać, a czego się pozbyć, wielogodzinne pakowanie pudeł, bałagan, uszkodzone i zgubione przy transporcie rzeczy… Na szczęście jednak zadanie to można uczynić dużo łatwiejszym z poradnikiem serwisu Homla.pl. Jak przygotować się do przeprowadzki, żeby uniknąć chaosu, zmęczenia, stresu i pośpiechu?

 

Jak przygotować się do przeprowadzki? Zacznij… dwa miesiące wcześniej

 

jak przygotować się do przeprowadzki

 

Zdarzają się sytuacje, gdy przeprowadzka spada na człowieka zupełnie niespodziewanie. Jeśli jednak mamy choć trochę czasu na jej zaplanowanie, zdecydowanie warto to zrobić. Idealnie będzie, jeżeli pierwsze, wstępne przygotowania rozpoczniemy już… dwa miesiące przed planowaną datą wyprowadzki. Nie znaczy to oczywiście, że będziemy się pakować przez osiem tygodni. Jednak rozkładając liczne związane z przeprowadzką zadania w czasie, oszczędzimy sobie pośpiechu i stresu w ostatnich dniach. Od czego zacząć?

Najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić z wyprzedzeniem, jest załatwienie formalności związanych ze zmianą adresu. O nowym miejscu zamieszkania trzeba koniecznie powiadomić m.in. pracodawcę, bank, administrację, urząd skarbowy, ubezpieczyciela i dostawców mediów (woda, gaz, prąd, internet). Warto też poprosić na poczcie o przekierowywanie przesyłek na nasz nowy adres. Dobrze również wykorzystać ten czas na podpisanie umów o media z nowymi dystrybutorami czy finalizację procesu wynajmu w przypadku mieszkania do wynajęcia. Jeśli potrzebujemy urlopu, trzeba zacząć się o niego starać. Przeprowadzka za granicę oznacza, że powinniśmy w tej fazie przygotowań zająć się paszportami, wizami, biletami i innymi niezbędnymi dokumentami. Rodzice powinni również załatwić formalności związane ze zmianą szkoły dziecka.

 

Przygotuj materiały i zamów firmę

 

Jak przygotować się do przeprowadzki

 

Okres dwa miesiące przed przeprowadzką to również idealny moment na rozpoczęcie pakowania. Aby nie utrudniać sobie codziennego funkcjonowania, zacznijmy od rzeczy rzadko używanych. To dobra pora, by przejrzeć zawartość szuflad i szaf. Sprzęt sportowy, ubrania zakładane tylko na wyjątkowe okazje, książki i tym podobne przedmioty można na tym etapie spokojnie włożyć do pudeł lub przynajmniej przygotować do spakowania i transportu. Dobrze też uzupełnić zapasy kartonów, worków foliowych, taśmy klejącej i innych tego typu materiałów – dzięki temu ich niedobór nie zaskoczy nas tuż przed przeprowadzką. Potrzebna ilość zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb. Przeciętnie jednak dwupokojowe mieszkanie można spakować w ok. 20 standardowej wielkości pudeł (plus ok. 15–20 worków foliowych).

Jeśli planujemy korzystać z usług firmy przeprowadzkowej, również jej poszukiwania warto rozpocząć wcześnie. Uważnie zapoznajmy się z ofertą różnych firm i porównajmy je ze sobą. Warto też wypytać znajomych, czy mogą nam polecić kogoś zaufanego. Oceniając firmę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, jak duży ładunek jest w stanie jednorazowo przewieźć. W razie potrzeby zapytajmy też o możliwość przewozu zwierząt czy obiektów o nietypowych wymiarach. Niektóre firmy oferują też możliwość przechowania naszych rzeczy w magazynie – warto rozważyć tę opcję. W ten sposób można bowiem „wyprowadzić” część rzeczy z domu przed właściwą przeprowadzką, ułatwiając sobie życie.

 

Jak przygotować się do przeprowadzki – zadania na miesiąc przed wielkim dniem

 

Jak przygotować się do przeprowadzki

 

Dalsze przygotowania warto podjąć cztery tygodnie przed przeprowadzką. Na pewno opłaca się na tym etapie wykonać kopie zapasowe ważnych danych, np. dysków komputerowych, dokumentacji medycznej czy dokumentów związanych z nieruchomością. Jeśli oryginały zaginą lub zostaną uszkodzone podczas transportu, nie stracimy niczego, co ważne. Warto też postarać się o uregulowanie wszystkich rachunków.

Następnie można rozpocząć dalsze pakowanie rzadziej używanych rzeczy. Dobrym pomysłem jest zacząć od zaplanowania, jak rozmieścimy rzeczy w nowym mieszkaniu czy nowym domu. Pomoże nam to zdecydować, jakie meble czy przedmioty warto spakować razem ze sobą. W pierwszej kolejności warto przejrzeć i włożyć do pudeł zawartość piwnicy, strychu, komórki lokatorskiej i podobnych pomieszczeń. Warto też odwiedzić garaż i przyjrzeć mu się pod tym samym kątem.

Jednocześnie jest to znakomity moment, by wytypować spośród naszego dobytku rzeczy, których zabierać nie chcemy. Zbyt zużyte krzesła, nienoszone ubrania i niepotrzebne już dokumenty w nowym mieszkaniu do wynajęcia czy własnym M będą tylko zajmowały miejsce. Dobrą regułą jest zastanowić się, ile razy w ciągu ostatnich 2–3 lat użyliśmy danej rzeczy. Jeśli odpowiedź brzmi „najwyżej kilka razy”, prawdopodobnie tej rzeczy nie potrzebujemy. Takie przedmioty na pewno chętnie przyjmą nasi znajomi, sąsiedzi lub rodzina. Możemy też sprzedać je przez internet. Te całkiem bezużyteczne najlepiej oczywiście wyrzucić.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na firmę przeprowadzkową, na miesiąc przed zmianą miejsca zamieszkania powinniśmy mieć ją już zarezerwowaną. Ci, którzy przeprowadzają się sami, powinni z kolei skontrolować stan samochodu i w razie czego wykonać niezbędne naprawy. Warto również zastanowić się nad opcją wypożyczenia przyczepy.

 

Dwa tygodnie do przeprowadzki – co robić?

 

Jak przygotować się do przeprowadzki

 

Rozważając kwestię tego, jak przygotować się do przeprowadzki, nie sposób pominąć najgorętszego okresu – zaledwie dwa tygodnie przed zmianą domu czy mieszkania. Czternaście dni przed przeprowadzką wszystkie dotychczasowe umowy o dostawę mediów powinny być już rozwiązane, a nowe – podpisane. To także pora na finalną kontrolę dokumentów i upewnienie się, że dopełniliśmy wszystkich formalności. Jeśli na tym etapie odkryjemy, że coś nam umknęło, wciąż będziemy mieć chwilę na szybką reakcję.

Wszyscy specjaliści, których będziemy potrzebować – np. fachowcy od transportu czy demontażu kuchni – powinni być już ostatecznie potwierdzeni. Warto też skontaktować się z nimi i upewnić się, że znają wszystkie adresy oraz zadania do wykonania. Przeprowadzający się na własną rękę muszą z kolei ustalić optymalną trasę dojazdową oraz sprawdzić, czy w dniu przeprowadzki nie są na niej planowane żadne utrudnienia w ruchu. Właściciele zwierząt powinni też rozważyć wynajęcie opiekuna dla pupila na czas wynoszenia pudeł z domu.

Na dwa tygodnie przed zmianą lokalu mieszkalnego rozpocznijmy właściwe pakowanie. Każdego dnia powinniśmy przygotować do transportu przynajmniej jedno pudło. Zwróćmy uwagę na to, czy przedmioty kruche są odpowiednio zabezpieczone. Pamiętajmy też o wyraźnym oznakowaniu każdego kartonu. Wiele osób popełnia błąd polegający na dokładaniu do nie całkiem wypełnionych pudeł przedmiotów z kompletnie innego zestawu, np. ubrań do pudła ze sprzętem elektronicznym. Choć może się nam wydawać, że w ten sposób lepiej wykorzystujemy pojemność kartonów, warto oprzeć się takiej pokusie. Takie rozwiązanie zwiększy bowiem tylko chaos podczas wypakowywania ich w nowym miejscu.

Pakując pudła, pamiętajmy o wyraźnym oznaczeniu, którą stroną do góry powinny być ustawione. W ten sposób unikniemy cięższych rzeczy przygniatających lżejsze i innych przykrych niespodzianek. Składając ubrania, pamiętajmy o podstawowych trikach. Zrolowane koszulki i bluzki zajmą dużo mniej miejsca niż złożone w kostkę, a rękawiczki, czapki i szaliki można upchnąć w kieszeniach odzieży zimowej. Nie zapominajmy także o zabezpieczaniu delikatnych rzeczy styropianem lub folią bąbelkową!

 

Ostatni tydzień przed przeprowadzką? Grunt to spokój

 

jak przygotować się do przeprowadzki

 

 

Rozważając, jak przygotować się do przeprowadzki, dotarliśmy do ostatniego tygodnia przed „godziną zero”. W tych dniach pakujemy sprzęt AGD i RTV oraz zabezpieczamy meble. To również znakomita pora na odłożenie na bok rzeczy, których będziemy potrzebowali w kolejnych dniach. Niezbędne ubrania, przybory kuchenne i inne przedmioty najlepiej odłożyć do osobnego pudła lub pozostawić na miejscach. Czas ten dobrze jest wykorzystać również na przygotowanie roślin do podróży.

Siedem dni przed przeprowadzką powinniśmy także mieć plany dotyczące zawartości lodówki. Unikajmy w tym okresie kupowania łatwo psujących się produktów. Warto też nie robić zbyt dużych zakupów – niedojedzone porcje najprawdopodobniej w ostatniej chwili wylądują w koszu. Zwróćmy szczególną uwagę na mrożonki! W miarę możliwości dobrze jest też przed wyprowadzką zużyć zapasy trudnej w transporcie żywności takiej jak jaja czy mleko. Pomyślmy też, jak przewieziemy butelki oleju, oliwy czy octu.

Ostatni tydzień to także czas sprzątania. Niezależnie od tego, czy pozostawiamy po sobie mieszkanie do wynajęcia dla nowych lokatorów, czy sprzedaliśmy komuś dom, warto pozostawić lokal w czystości. Pamiętajmy zatem o dokładnym poodkurzaniu i umyciu podłogi, szczególnie przestrzeni po meblach. Warto też wyszorować łazienkę. Jeśli zostawiamy w mieszkaniu czy domu część mebli, upewnijmy się, że nie ukrywają się w nich jakieś zapomniane przez nas rzeczy.

Warto też pamiętać, że najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak przygotować się do przeprowadzki, jest… zachować spokój. Nerwowa atmosfera i kłótnie między domownikami na pewno w niczym nie pomogą. Napięcie najlepiej rozładowywać humorem. Warto też zadbać o częste przerwy. Pamiętajmy także o tym, by w ferworze pakowania nie zapomnieć o regularnych posiłkach i odpowiednim nawodnieniu. Jeśli przerwiemy zapełnianie pudeł dopiero wtedy, gdy dopadnie nas wilczy głód, błyskawicznie opadniemy z sił. Z tego samego powodu dobrze jest unikać przerywania zadań w połowie i rozpoczynania następnych. Nie tylko powiększa to chaos w mieszkaniu czy domu, ale też prowadzi do stresu i pomyłek.

 

W przeddzień wielkiego dnia… odpocznij

 

jak przygotować się do przeprowadzki

 

Zastosowanie się do powyższych porad na temat tego, jak przygotować się do przeprowadzki, powinno dać nam sporo swobody w ostatnim dniu przed wyprowadzką. Jeśli chcemy go jak najlepiej wykorzystać, powinniśmy przede wszystkim odpocząć. Nie oznacza to oczywiście błogiego lenistwa – wciąż zostało sporo do zrobienia. Ale dzień przed przeprowadzką powinien być przede wszystkim czasem zbierania sił przed wyzwaniem dnia następnego.

Jeśli chodzi o pakowanie, w ostatnim dniu powinniśmy już tylko dopakowywać ostatnie rzeczy. To także pora na upewnienie się, czy wszystko jest odpowiednio oznakowane i zabezpieczone. Jeśli potrzebujemy zakupów na drogę (pamiętajmy o napojach!), również warto nie zostawiać sobie tego zadania na sam dzień przeprowadzki. Gdy potwierdzimy, że zebraliśmy wszystkie niezbędne dokumenty, klucze, gotówkę i inne potrzebne nazajutrz obiekty, połóżmy je w widocznym miejscu. Jeśli boimy się, że i tak zapomnimy je zabrać, warto ustawić sobie odpowiednie przypomnienie w telefonie.

Gdy wszystko będzie już gotowe, spróbujmy położyć się wcześnie spać. Im lepiej wypoczniemy przed wielkim dniem, tym łatwiej on dla nas przebiegnie!

 

Przeprowadzka – jak ją przeżyć?

 

jak przygotować się do przeprowadzki

 

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak przygotować się do przeprowadzki, dotarliśmy wreszcie do celu. I co teraz? Teraz pozostaje go już tylko… przeżyć. Dzień zmiany lokalu mieszkalnego najlepiej rozpocząć od solidnego śniadania, które da nam energię do działania. Warto je zjeść nawet wtedy, jeśli normalnie rezygnujemy z porannego posiłku – będziemy potrzebowali sporo sił. Po jedzeniu zapakujmy ostatnie używane rano rzeczy – naczynia, żywność, pościel – i zróbmy finalny obchód mieszkania czy domu.

Jeśli korzystamy z pomocy firmy przeprowadzkowej, po przybyciu jej pracowników raz jeszcze omówmy z nimi zadania do wykonania. Następnie czeka nas nadzorowanie, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Zwróćmy uwagę, czy kartony i meble oznaczone jako delikatne traktowane są z odpowiednim szacunkiem. Dopilnujmy też odpowiedniego umocowania przewożonych rzeczy. Jeśli przeprowadzamy się samodzielnie, czeka nas mnóstwo dźwigania. Unikajmy pośpiechu i róbmy przerwy tak często, jak to potrzebne.

Gdy wszystko będzie już wyniesione, zadbajmy o to, by zakręcić wodę i wyłączyć prąd oraz gaz. Sprawdźmy także, czy nie zostawiliśmy otwartych okien oraz dokładnie zamknijmy drzwi. Jeśli do opuszczanego przez nas lokalu ktoś natychmiast się wprowadza, można powyższe czynności pominąć, czeka nas za to jeszcze przekazanie kluczy. Nowi lokatorzy w mieszkaniu do wynajęcia czy sprzedanym M powinni mieć nasz numer telefonu. Jeśli bowiem mimo uważnego sprawdzania coś w dawnym domu zostawimy, będą nas mogli o tym powiadomić.

A co zrobić już po przybyciu do nowego mieszkania czy domu? Przede wszystkim odpocznijmy! Wypakowywanie zajmie nam sporo czasu, ale zadomawianie się w nowym miejscu warto rozpocząć od razu. Dobrze więc, by pierwsze chwile w nim spędzone kojarzyły nam się z relaksem.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz