W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez samochodu. Równie trudno korzystać z pojazdu bez odpowiedniego garażu. Domy piętrowe lub parterowe, domki jednorodzinne lub wielorodzinne, dom z płaskim dachem czy spadzistym, mały dom czy duży – niezależnie od typu nieruchomości, garaż to dla kierowcy podstawa. Mimo rosnącej popularności garaży murowanych garaż blaszany – popularny „blaszak” – wciąż należy do najpopularniejszych konstrukcji wśród właścicieli samochodów.

Tani, łatwy w montażu i niewymagający zbędnych formalności garaż z blachy ma wielu zwolenników i stanowi jeden z najczęstszych widoków na polskich osiedlach. Aby jednak garaż blaszany skutecznie uchronił auto przed skutkami zimy, należy go dobrze ocieplić. Jak to zrobić? Doradzają eksperci serwisu Homla.pl.

 

Postawić garaż blaszany, drewniany czy murowany?

 garaż blaszany

Domy do sprzedania to z reguły niemały wydatek. Również budowa domu słono kosztuje – sama działka budowlana potrafi znacząco uszczuplić budżet. Wysokie ceny działek budowlanych dotknęły nawet deweloperów, przekładając się na wzrastający koszt zakupu mieszkania na sprzedaż. W tej sytuacji większość z nas szuka oszczędności, gdzie tylko się da. Decydując: wybuduję czy kupię dom, warto więc zastanowić się, jakiego garażu potrzebujemy. Czy potrzebny jest nam większy budynek murowany, czy może wystarczy konstrukcja drewniana lub blaszana?

Niewątpliwą zaletą garażu murowanego jest jego solidność. Takiemu budynkowi niestraszna nawet najgorsza pogoda, a dodatkową przestrzeń, jaką oferuje, można wykorzystać np. na kącik majsterkowicza. Postawienie garażu murowanego oznacza jednak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, a jego budowa trwa najdłużej – dwa, trzy tygodnie. Co więcej, taki garaż będzie też najdroższy – może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

W porównaniu z poprzednikiem garaż drewniany to opcja dużo tańsza. Taką konstrukcję można postawić szybko i nie wymaga ona zazwyczaj pozwolenia na budowę. Dodatkową zaletą jest atrakcyjny, nastrojowy wygląd takiego garażu. Garaże drewniane są też odporne na pogodę (pod warunkiem regularnej konserwacji drewna) i wytrzymałe. Wiele modeli jest też wyposażonych w okna, dzięki czemu wnętrze jest jasne. Największym minusem garażu drewnianego jest konieczność regularnego impregnowania drewna i podejmowania innych prac konserwacyjnych. Wadą może być też cena – jednostanowiskowy garaż drewniany to wydatek rzędu 5000 zł.

Garaż blaszany to opcja zdecydowanie najtańsza i najprostsza do zrealizowania. Nie potrzeba żadnych pozwoleń, montaż trwa chwilę, a ceny blaszaków zaczynają się już od 800–1000 zł. W razie potrzeby taki garaż można też łatwo przenieść w inne miejsce. Do wad blaszaków zaliczyć można najmniejszą trwałość i konieczność konserwacji konstrukcji. Część osób uznaje też garaże blaszane za nieestetyczne. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnie się prezentujących modeli, w tym np. garaże blaszane imitujące wyglądem drewno. Klient może więc wybrać wygląd, jaki najbardziej mu się podoba.

 

Jak ocieplić garaż blaszany – od wewnątrz czy z zewnątrz?

 garaż blaszany

Jeśli już zdecydujemy się na postawienie garażu blaszanego, czeka nas jeszcze decyzja dotycząca typu ocieplenia. Istnieją zasadniczo dwie metody:

  • ocieplenie od wewnątrz,
  • ocieplenie z zewnątrz.

W przypadku garażu blaszanego oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. Ocieplenie od wewnątrz jest rozwiązaniem bardziej popularnym i łatwiejszym do wykonania dla laika. Do tego przy wyborze styropianu czy wełny mineralnej montaż ocieplenia przebiega błyskawicznie. Metoda „od wewnątrz” ma też jednak minusy – styropian w większości przypadków odpadnie już po ok. 2 latach, wymuszając ponownie kładzenie izolacji. Dodatkowy problem pojawia się przy zastosowaniu płyt gipsowo-kartonowych, które z powodu ruchu blaszanej konstrukcji mogą pękać na łączeniach.

Ocieplenie garażu blaszanego od zewnątrz jest nieco trudniejsze i wymaga zwykle zatrudnienia fachowców. To zaś niestety oznacza wyższy koszt prac. W przypadku ocieplenia z zewnątrz łatwiej też o błąd zmniejszający funkcjonalność garażu. Częstym błędem jest np. nieuwzględnienie grubości ocieplenia przy planowaniu szerokości dachu, co prowadzi do spływania deszczówki po ścianach. Trzeba też pamiętać, że ocieplenia zewnętrznego nie da się zamontować m.in. na bramie garażowej.

Która metoda jest lepsza? Popularność ocieplenia od wewnątrz zdaje się wskazywać na tę opcję – i rzeczywiście w większości przypadków będzie ono bardziej korzystne. W przypadku garażu blaszanego, który i tak zwykle stawia się z myślą o oszczędnościach, niski koszt takiego ocieplenia ma duże znaczenie. Z pewnością nie warto natomiast łączyć obu typów ocieplenia – to tylko zbędny wydatek, który nie poprawi znacząco warunków panujących wewnątrz garażu.

 

Ocieplamy garaż blaszany od środka – jaki materiał wybrać?

 garaż blaszany

Aby ocieplić garaż blaszany od wewnątrz, trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego materiału ociepleniowego. Jak wspomniano, najpopularniejsze rozwiązanie stanowi klasyczny styropian. Trudno taką decyzję skrytykować – styropian jest tani, lekki i łatwy w montażu, a do tego skutecznie spełnia swoją rolę. Jeśli zostanie położony równo i solidnie umocowany, właściciel garażu przez 2–3 lata powinien mieć zapewnioną optymalną temperaturę wnętrza. Później ubytki w odpadającym materiale trzeba będzie niestety uzupełnić.

Alternatywą dla styropianu może być wełna mineralna. Jest ona równie skuteczna w utrzymywaniu temperatury w garażu, jednak kosztuje więcej i jest trudniejsza do zamontowania. Może też powodować większe osadzanie się wilgoci na ścianach i suficie. To zaś może prowadzić do korozji blach ściennych i sufitowych, a w konsekwencji do utraty funkcjonalności przez garaż. Z tych przyczyn wełna mineralna jako materiał ociepleniowy do garaży blaszanych została praktycznie całkowicie wyparta przez styropian.

Innym dobrym pomysłem jest dodanie do wełny czy styropianu płyt pilśniowych lub płyt OSB. Takie połączenie sprawdzi się w charakterze ocieplenia lepiej niż sam styropian czy wełna, będzie jednak bardziej uciążliwe w montażu. W przypadku standardowej konstrukcji garażu blaszanego zastosowanie płyt OSB czy pilśniowych wymagać będzie montażu łat drewnianych na ścianach. Dopiero do nich przykręcać będziemy materiał termoizolacyjny, co jest dosyć czasochłonne. Warto jednak rozważyć tę opcję, jeśli myślimy o korzystaniu z blaszaka przez dłuższy okres.

Eksperci serwisu Homla zdecydowanie odradzają natomiast wykładanie wnętrza garażu płytami gipsowo-kartonowymi. Jak wspomniano, materiał ten z łatwością będzie pękał na łączeniach wskutek ruchu konstrukcji pod wpływem wiatru. To zaś nie tylko będzie wyglądać nieestetycznie, ale też obniży skuteczność termoizolacji.

 

Ocieplenie garażu od środka – jak się za nie zabrać?

garaż blaszany

W przypadku właściwej konstrukcji blaszanej sposób działania zależy od wybranego materiału ociepleniowego. Jeśli zdecydowaliśmy się na sam styropian, sprawa jest prosta. Płyty styropianowe przyklejamy wprost na blasze za pomocą kleju montażowego lub pianki montażowej. Blachę najlepiej jest przedtem dokładnie oczyścić i osuszyć. Optymalna grubość warstwy styropianu to ok. 3 cm. Uważajmy, żeby płyty szczelnie do siebie przylegały, szczególnie w narożnikach garażu. Zwróćmy też przy kupowaniu kleju czy pianki uwagę na to, w jakich temperaturach najlepiej one wiążą i weźmy to pod uwagę przy planowaniu prac. Pamiętajmy też o zapewnieniu wentylacji w garażu – wilgoć gromadząca się na blasze powinna mieć możliwość ucieczki. Podobnie będziemy postępować w przypadku wełny mineralnej. I to już właściwie tyle – montaż wewnętrznej termoizolacji w blaszaku to zadanie nietrudne nawet dla laika.

Skuteczniejsze od samego styropianu czy wełny będzie, jak wspomniano, połączenie ich z płytami pilśniowymi czy OSB. Jeśli zdecydowaliśmy się na tę opcję, pracę należy rozpocząć od montażu drewnianych łat wzdłuż obrysów ścian. Drewniany stelaż powinien być solidny i na tyle gęsty, by termoizolację dało się z łatwością zamontować. Po jego rozmieszczeniu można już mocować płyty styropianowe lub wełnę, ponownie zwracając uwagę na to, by szczelnie do siebie przylegały. Na tak przygotowaną izolację kładziemy płyty OSB lub płyty pilśniowe, mocno je przykręcając śrubami. Efektem końcowym będzie nie tylko panujące w środku przyjemne ciepło, ale też bardziej estetyczny wygląd garażu. Tak ocieplony blaszak może też z powodzeniem pełnić funkcję przydomowego warsztatu czy po prostu kącika majsterkowicza.

 

Ocieplenie garażu blaszanego – co z podłożem?

 garaż blaszany

Osobną kwestię wartą rozważenia stanowi podłoże, na jakim stoi wiata garażowa. W przypadku garaży przynależących do mieszkania w bloku, szeregowcu czy innym budynku właściciel często nie ma niestety wpływu na grunt, na którym garaż stoi. Działka budowlana najczęściej po prostu nie należy do nas – gdy blaszak stanowi lokal do wynajęcia, możliwości są ograniczone. Jeśli jednak nasz garaż blaszany stoi na przydomowej działce, warto pomyśleć o ociepleniu go również od strony podłoża. To bowiem kontakt konstrukcji z przemarzniętą ziemią jest jedną z ważniejszych przyczyn utraty ciepła przez garaż. Jak można temu problemowi zaradzić?

Najprostszym i zarazem skutecznym rozwiązaniem będzie zwykła wylewka betonowa. Opcja, która sprawdza się, gdy chodzi o lokal użytkowy, sprawdzi się również w przypadku garażu blaszanego. Najważniejsze w przypadku wylewki betonowej jest to, by wystawała ona znacząco poza obręb samego garażu – najlepiej na ok. 20–30 cm z każdej strony. W ten sposób ucieczka ciepła spowodowana kontaktem z gruntem zostanie ograniczona. Zamiast wylewki można też zastosować płyty betonowe.

Inną możliwością jest wykonanie w pełni ocieplonego podłoża. Podłogę garażu izoluje się w takim przypadku za pomocą wełny mineralnej lub styropianu. Ważne jest wybranie grubszych, bardziej wytrzymałych odmian, które zniosą obciążenie pojazdu. Optymalnie podłoże powinno wówczas posiadać wszystkie niezbędne warstwy – samo ocieplenie, beton, zagęszczony piasek i izolację przeciwwilgociową – w odpowiedniej kolejności. Można też jednak oczywiście wybrać najtańszą opcję, jaką jest sama warstwa prasowanego styropianu pod wylewką (zabezpieczona dodatkowo folią).

O ile jednak ocieplone podłoże ma jeszcze jakieś uzasadnienie w przypadku garażu murowanego, o tyle w przypadku blaszaka będzie ono zwykłą stratą pieniędzy i czasu. Lepiej więc zdecydować się na zwykłą wylewkę betonową lub w ogóle z niej zrezygnować. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zamierzamy spędzać w garażu więcej czasu, np. majsterkując. Wtedy ocieplenie podłoża będzie kluczowe – w przeciwnym razie różnicę temperatur między podłożem a resztą obiektu właściciel szybko odczuje na zdrowiu.

 

Ocieplamy garaż blaszany od zewnątrz – co będzie potrzebne?

 garaż blaszany

Jeśli chodzi o domy Poznań nie różni się od Warszawy czy Opola – żaden nie prezentuje się dobrze, mając tuż obok garaż blaszany. Blaszak może jednak uzyskać bardziej estetyczny wygląd, jeżeli zdecydujemy się na ocieplenie go od zewnątrz. Rozwiązanie to pozwala zatem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Jak zabrać się za ocieplenie zewnętrzne?

Jako materiał ponownie najlepiej sprawdzi się styropian lub nieco droższa wełna mineralna. Do tego potrzebny będzie jeszcze klej montażowy do stosowania na zewnątrz. Materiał ociepleniowy nie może być jednak oczywiście wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Konieczne będzie pokrycie go specjalnym tynkiem strukturalnym. Dla większej solidności całej konstrukcji warto też przed położeniem tynku pokryć styropian siatką montażową. Dodatkowo warto rozważyć umieszczenie ocieplenia na drewnianym stelażu przyśrubowanym do blachy, który lepiej niż sam klej utrzyma ciężar tynku. Jeśli zależy nam na wyglądzie blaszaka, przyda się jeszcze farba w wybranym przez nas kolorze (najlepiej dopasowanym do koloru domu). Przy zakupach w sklepie budowlanym zaopatrzmy się zatem we wszystkie te elementy.

Kupując styropian, pamiętajmy o tym, by jego grubość była dopasowana do wymiarów budynku. Jeśli będzie zbyt gruby, dach nie będzie wystawał poza obręb ścian, co szybko doprowadzi do uszkodzenia garażu wskutek niewłaściwego spływania wody. Grubość styropianu powinna być taka sama jak drewnianego stelażu, na którym będzie mocowany. Pamiętajmy też, że ocieplenia zewnętrznego nie da się położyć na bramie garażowej czy innych drzwiach ani na dachu.

 

Ocieplenie zewnętrzne – jak je wykonać?

 garaż blaszany

Prace nad ociepleniem zewnętrznym garażu blaszanego rozpoczynamy od przymocowania drewnianego stelażu czy też rusztu do ścian za pomocą śrub. Stelaż powinien być na tyle gęsty, by każdy kawałek materiału ociepleniowego dało się bez problemu przymocować. Jego montaż będzie nieco żmudny i czasochłonny, jednak zaprocentuje długą żywotnością tak wykonanej termoizolacji. Drewniana konstrukcja ułatwi też ścianom dźwiganie obciążeń związanych z ociepleniem.

Jeżeli postanowiliśmy poprzestać na samym styropianie czy samej wełnie, możemy pominąć ten krok i przejść wprost do przyklejania izolacji. Pamiętajmy o dokładnym przyleganiu płyt oraz o pozostawieniu klejowi odpowiedniej ilości czasu na związanie, nim przystąpimy do dalszych prac. Następnie umocowujemy lepiej styropian lub wełnę za pomocą siatki montażowej. Możemy też zabezpieczyć termoizolację za pomocą chroniącej przed wilgocią folii – pytajmy o nią w sklepach budowlanych. Po położeniu siatki pokrywamy cały budynek tynkiem strukturalnym, a po jego wyschnięciu – farbą. Ocieplony i pomalowany garaż blaszany powinien przestać straszyć swoim wyglądem i upodobnić się do garażu murowanego. Pozwoli to poprawić estetykę okolic naszego budynku mieszkalnego. Solidniejszy wygląd takiego garażu może też zadziałać odstraszająco na złodziei.

Warto pamiętać, że ocieplenie od zewnątrz jest nieco trudniejsze do wykonania dla laika. Jeśli mamy wątpliwości, czy wykonamy je właściwie, warto poprosić o pomoc doświadczonego znajomego czy członka rodziny. Można też rozważyć zatrudnienie do tego celu fachowców, to jednak oznacza dodatkowe koszty.

 

Ile kosztują garaże blaszane?

 

Jak widać, samodzielne ocieplanie garażu blaszanego wymaga od właściciela auta nieco pracy. Można jednak oszczędzić sobie tego wysiłku, kupując od razu garaż blaszany z termoizolacją. Ile taki ułatwiający życie zakup kosztuje? W tabeli przedstawiono szacunkowy koszt każdego z typów garażu blaszanego.

garaż blaszany

Jak widać, dobrej jakości ocieplony blaszak może kosztować nawet ponad dwa razy więcej niż garaż nieocieplony. Czy w takiej sytuacji kupno garażu się opłaca? To już zależy od lokalnych cen materiałów ociepleniowych, kleju i innych niezbędnych produktów. Jeśli zdecydujemy się kupić garaż ocieplony, warto rozglądać się za promocjami. Jeśli chodzi o rynek garaży na sprzedaż, jest on obecnie równie rozbudowany jak rynek nieruchomości. Co za tym idzie, również sprzedaż garaży przypomina sprzedaż nieruchomości – wahania cenowe pomiędzy producentami i modelami są spore. Nieraz można więc znaleźć prawdziwą okazję nawet przy niewielkim budżecie. Pamiętajmy, że cena konkretnego blaszaka zależy od:

  • wymiarów i wysokości konstrukcji,
  • rodzaju i typu drzwi,
  • grubości i jakości zastosowanej blachy,
  • typu blachy,
  • kolor materiału (blacha imitująca drewno będzie sporo droższa),
  • rodzaju zadaszenia (jedno- lub dwuspadowy oraz kierunek spadu).

Warto zwrócić uwagę, że koszt zakupu gotowego garażu blaszanego jest zbliżony do kosztu samodzielnego zbudowania takiej konstrukcji. Jest to szczególnie widoczne przy blaszakach nieocieplonych, ale i konstrukcje z termoizolacją są nieraz stosunkowo tanie. Może się więc okazać, że przy kupnie gotowego ocieplonego garażu zyskamy nie tylko czas, ale i pieniądze.

 

A może nie warto ocieplać?

 garaż blaszany

Przymierzając się do ocieplenia garażu blaszanego, warto zadać sobie jeszcze jedno pytanie: czy ocieplenie rzeczywiście jest konieczne? Wsiadanie rano do wychłodzonego samochodu to oczywiście nic przyjemnego. Jeśli jednak przebywamy w garażu tylko podczas użytkowania auta, możemy rozważyć… rezygnację z termoizolacji. Pozbawiona jakiegokolwiek ocieplenia konstrukcja blaszana utrzymuje z reguły w środku temperaturę o ok. 4 stopnie Celsjusza wyższą niż temperatura otoczenia. Biorąc pod uwagę łagodny charakter polskich zim w ostatnich latach, może to być różnica temperatur w zupełności wystarczająca do poprawnego funkcjonowania samochodu. Dodatkowo nawet nieocieplony garaż chroni przed osadzaniem się szronu na szybach auta, co oszczędza pracy przy ich oczyszczaniu. Jeśli zatem chcemy zaoszczędzić kilka złotych lub zwyczajnie nie czujemy ochoty na wykonanie prac ociepleniowych, możemy termoizolację garażu blaszanego zwyczajnie sobie odpuścić.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz