Mieszkanie do wynajęcia – które piętro wybrać?

 

Gdy w grę wchodzi mieszkanie do wynajęcia czy na sprzedaż, zazwyczaj skupiamy się na cenie i lokalizacji. Dużo rzadziej zwracamy uwagę na bardzo istotny czynnik, jakim jest piętro, na którym mieści się lokal. Jak może on wpłynąć na naszą jakość życia?

 

Mieszkanie do wynajęcia: im wyżej, tym drożej?

 

Pierwszą rzeczą, na którą może mieć wpływ wybór kondygnacji, jest cena lokalu. Niezależnie od tego, czy mówimy o sprzedaży, czy wynajmie mieszkań, wielu deweloperów i właścicieli przyjmuje zasadę zwiększania ceny wraz z kolejnymi piętrami budynku. Powód jest prosty – wyżej położone „M” oferuje z reguły lepszy widok i większe oddalenie od ulicznego hałasu. Wzrost ceny wraz ze wzrostem wysokości to jednak nie reguła. Jeśli nie odpowiada nam wyższa opłata za mieszkanie do wynajęcia czy na sprzedaż, powinniśmy bez problemu znaleźć wynajmujących i sprzedawców odchodzących od tego modelu.

 

Mieszkanie do wynajęcia

 

Światło ma znaczenie

 

Inną istotną kwestią jest nasłonecznienie mieszkania na sprzedaż czy do wynajęcia. Lokale ciemne nie tylko źle wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także zwiększają wydatki na sztuczne oświetlenie. Oglądając mieszkanie do wynajęcia lub na sprzedaż, zwróćmy więc uwagę, na którą stronę świata wychodzą okna oraz czy sąsiednie budynki nie blokują dostępu promieniom słonecznym. Nawet jeśli w sąsiedztwie brak wysokich bloków, warto wybrać wyżej położone mieszkanie – nawet jeśli osiedle się rozbuduje, lokatorzy z wyższych pięter nadal będą mogli zapewne cieszyć się słońcem.

 

Temperatura i wilgoć

 

Zalety mieszkania na najwyższych piętrach nie powinny nam jednak przesłonić wad. Przy wynajmie i sprzedaży mieszkań jako pierwsze znikają z rynku lokale położone na środkowych piętrach – i są ku temu powody. Najwyższe piętra budynku są z reguły najchłodniejsze, ciepło ucieka z nich bowiem przez dach – a to może oznaczać wyższe rachunki za ogrzewanie. Problem wysoko położonych mieszkań na wynajem czy na sprzedaż jest też taki, że w razie przeciekającego dachu wilgoć zaatakuje najpierw właśnie je. Cieknący sufit i grzyb na ścianie – warto się zastanowić, czy dobry widok z okna jest wart tych problemów.

 

Mieszkanie do wynajęcia

 

Parter – wady i zalety

 

Równie wiele wątpliwości może budzić mieszkanie do wynajęcia czy na sprzedaż na parterze. Zalet jest wiele: mniejsza liczba sąsiadów, łatwy dostęp do lokalu nawet w wypadku awarii windy, dostęp do ogródka. Z racji położenia tuż nad ziemią w takim mieszkaniu do wynajęcia lub na sprzedaż panuje jednak mniejsza prywatność – każdy może zajrzeć nam w okna. Większe jest także ryzyko włamania, a wszelkie hałasy słychać bardzo wyraźnie.

 

Góra, dół czy środek?

 

Jak więc brzmi werdykt? Wydaje się, że najodpowiedniejsze do zamieszkania są lokale położone na środkowych kondygnacjach budynku. Parter i szczyt również mają swoje zalety – zanim jednak je wybierzemy, trzeba uważnie rozważyć wszystkie za i przeciw.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz