Dom na sprzedaż – wykorzystaj każdy metr kwadratowy

 

Dom na sprzedaż – co jest w nim najważniejsze? Oczywiście metraż. Im większa przestrzeń, tym większa swoboda życia – to stara i dobrze znana prawda. Co jednak zrobić, gdy miejsca brakuje? Wykorzystać dobrze każdy jego skrawek, w tym przestrzeń pod schodami.

 

dom na sprzedaż

 

Dom na sprzedaż z pustką pod schodami

 

Nie każda nieruchomość posiada oczywiście nadającą się do wykorzystania przestrzeń pod schodami. Jeśli jednak w naszym domu na sprzedaż czy domu do wynajęcia ją mamy, warto się postarać, by nie świeciła pustkami. To samo dotyczy dwupoziomowych mieszkań. Jest to bowiem kilka cennych metrów kwadratowych, które mogą bardzo ułatwić nam życie.

Jaką rolę najczęściej przeznaczamy przestrzeni pod schodami? Niestety, w większości domów na sprzedaż czy do wynajęcia jest to rola… graciarni. Upychanie w pustym miejscu zbędnych sprzętów, pudeł i ubrań to jednak nie najlepszy pomysł – wygląda to po prostu bardzo nieelegancko. Jeśli chcemy składować pod schodami niepotrzebne przedmioty, rozważmy zasłonięcie ich przed wzrokiem domowników i gości za pomocą parawanu czy przesłony z materiału. Można też obudować tę przestrzeń listewkami lub panelami, tworząc rodzaj wygodnej szafy.

 

Szafa, wieszak, a może magazyn?

 

Innym ciekawym pomysłem jest przeznaczenie przestrzeni pod schodami w domu na sprzedaż czy do wynajęcia na magazyn narzędzi lub sprzętu sportowego. W takim przypadku pozostawiamy wszystkie te przedmioty na widoku, musimy jednak dbać o to, by na regałach panował porządek. Chodzi nie tylko o wygląd, ale także o funkcjonalność – w razie potrzeby każdą rzecz powinniśmy być w stanie łatwo znaleźć.

Kolejnym zastosowaniem miejsca pod schodami jest uczynienie z niego kącika na buty, płaszcze i kurtki. To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w przypadku domów na sprzedaż czy do wynajęcia, w których schody położone są blisko drzwi wejściowych. Gustowna szafka na buty i rząd wieszaków umieszczone pod stopniami pozwolą nam skutecznie zaoszczędzić miejsce w przedpokoju.

Ostatni pomysł to zorganizowanie pod schodami kącika dla zwierzaka. Zanim jednak urządzimy tam psie legowisko, sprawdźmy, czy wchodząc i schodząc po stopniach nie wytwarzamy zbyt wielkiego hałasu – jeśli tak będzie, nasz pupil raczej tam nie wypocznie.

 

dom na sprzedaż

 

Schody w salonie – jak je wykorzystać?

 

Zupełnie inne możliwości daje przestrzeń pod schodami umiejscowionymi w salonie. W takim przypadku to miejsce traktuje się z reguły jako normalną część metrażu mieszkania czy domu i odpowiednio wykorzystuje. W porównaniu z wcześniej omawianymi przypadkami taka przestrzeń pod schodami ma charakter otwarty, a nieraz wręcz przechodni. Nie wykorzystamy jej zatem skutecznie na składzik czy schowek na niepotrzebne szpargały (choć wciąż sprawdzi się ona jako miejsce na płaszcze i kurtki).

Z drugiej strony przekształcenie tej przestrzeni w miejsce pracy czy odpoczynku również jest problematyczne. Ciągły ruch i hałas wywołany chodzącymi po schodach ludźmi będzie utrudniał osobom przebywającym poniżej zarówno pracę, jak i relaks. Dobrze więc wybrać dla tej przestrzeni stosunkowo mało ważną rolę, np. umieścić tam szafę czy komodę.

 

Przestrzeń na wagę złota

 

Jak widać, zastosowań wolnej przestrzeni pod schodami jest wiele. Podczas przeglądania ofert sprzedaży domów warto zwrócić uwagi na budynki, które ją posiadają. Zanim więc damy się skusić ogłoszeniu typu „sprzedam dom”, upewnijmy się, czy oferuje nam tych kilka dodatkowych metrów kwadratowych – mogą się bowiem okazać nieocenioną pomocą.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz