Bezpieczny dom do wynajęcia w lesie: krótki poradnik

 

Dom do wynajęcia w lesie to marzenie wielu z nas. Wizja cichego azylu na łonie natury, gdzie można odpocząć od hałasu i tłoku wielkich miast, mocno przemawia do wyobraźni. Zanim jednak postanowimy spełnić marzenie o mieszkaniu wśród drzew, upewnijmy się, że wiemy, jak mieszkać bezpiecznie.

 

Dom do wynajęcia wśród drzew – podstawy

 

Dom do wynajęcia

 

Gdy interesuje nas wynajem domu w pobliżu lasu czy szukamy domu na sprzedaż w zielonej okolicy, warto zacząć od podstaw. W przypadku domów do wynajęcia czy na sprzedaż położonych na odludziu kluczowy jest kontakt z cywilizacją. Musimy więc upewnić się, że na upatrzonych działkach budowlanych jest dostęp do mediów takich jak prąd, woda i gaz. Trzeba też dowiedzieć się – najlepiej od sąsiadów – jak długo czeka się na techników w przypadku awarii którejś z instalacji. Jeśli zwalone wiatrem drzewo może pozbawić nas prądu na kilka dni, trudno nam będzie poczuć się w takim domu bezpiecznie.

Kolejną kwestią jest dojazd na posesję. Wiele domów na sprzedaż czy do wynajęcia w lesie leży z dala od głównych dróg. Upewnijmy się więc, że nawet jesienią czy zimą będziemy w stanie w razie potrzeby dotrzeć do cywilizacji. Dobrze, by na wypadek awarii samochodu istniały alternatywne sposoby podróży, jak np. autobus czy pociąg podmiejski Dojazd do pracy czy na zakupy nie powinien być przecież drogą przez mękę!

 

Jak sobie radzić z nieproszonymi gośćmi?

 

Dom do wynajęcia

 

Nieproszeni goście występują w dwóch odmianach: ludzkiej i zwierzęcej. Aby nasz leśny dom nie musiał obawiać się złodziei, warto na początek dobrze poznać okolicę. Jeśli jest spokojna, a sąsiedzi mieszkają stosunkowo blisko, możemy czuć się bezpiecznie. W każdym przypadku warto natomiast zainwestować w alarm przeciwwłamaniowy.

Większym problemem potrafią być goście z lasu. Jeśli o posesji myślimy jak o działce rekreacyjnej i chcemy założyć na niej piękny ogród, pamiętajmy, by solidnie go ogrodzić – w przeciwnym wypadku narażamy się na wizyty saren, jeleni i dzików. Z kolei zbiorniki wodne będą przyciągały żaby, ropuchy i jaszczurki. Jako że przedostaną się one przez każdy płot, z ich obecnością pozostaje się pogodzić.

Nieco gorzej wygląda kwestia owadów – mieszkając w domu do wynajęcia wśród drzew, nie sposób ich obecności uniknąć. Wilgotne okolice potrafią być prawdziwymi wylęgarniami komarów, a suche – much i ciem. Pamiętajmy więc o siatkach na okna, lepach i odstraszających środkach zapachowych. W domu mogą też zjawić się ciekawskie mrówki, zwabione zapachem jedzenia. Na szczęście na rynku jest mnóstwo skutecznych preparatów przeciw tym owadom. Pamiętajmy też, by w przypadku dostrzeżenia mrówek jak najszybciej zabezpieczyć przed nimi produkty takie jak mąka, cukier czy kasza – najlepsze będą szklane pojemniki.

 

Wilgoć i mech

 

Dom do wynajęcia

 

Nim skorzystamy z jakiejkolwiek oferty wynajmu czy sprzedaży domów w lesie, sprawdźmy też, czy budynek nie cierpi na problemy z wilgocią. Im bardziej ocieniony dom, tym większa szansa, że trudno będzie go osuszyć. Przyjrzyjmy się też, czy elewacji budynku nie zaatakowały mchy i glony. Zabezpieczeniem przed nimi będzie skuteczna izolacja termiczna oraz farby silikonowe i silikatowe. Czy ta lista potencjalnych zagrożeń oznacza, że dom w lesie to zły pomysł? Nic podobnego. Cisza, spokój i kontakt z naturą potrafią bowiem wynagrodzić wszelkie niedogodności.

 

Autor: Przemysław Zańko, serwis Homla.pl
KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz