Dom do wynajęcia w lesie to marzenie wielu z nas. Wizja cichego azylu na łonie natury, gdzie można odpocząć od hałasu i tłoku wielkich miast, mocno przemawia do wyobraźni. Zanim jednak postanowimy spełnić marzenie o mieszkaniu wśród drzew, upewnijmy się, że wiemy, jak mieszkać bezpiecznie.

Dom do wynajęcia wśród drzew – podstawy

Gdy interesuje nas dom do wynajęcia w pobliżu lasu czy szukamy domu na sprzedaż w zielonej okolicy, warto zacząć od podstaw. W przypadku domów do wynajęcia czy na sprzedaż położonych na odludziu kluczowy jest kontakt z cywilizacją. Musimy więc upewnić się, że na upatrzonych działkach budowlanych jest dostęp do mediów takich jak prąd, woda i gaz. Trzeba też dowiedzieć się – najlepiej od sąsiadów – jak długo czeka się na techników w przypadku awarii którejś z instalacji. Jeśli zwalone wiatrem drzewo może pozbawić nas prądu na kilka dni, trudno nam będzie poczuć się w takim domu bezpiecznie.

Kolejną kwestią jest dojazd na posesję. Wiele domów na sprzedaż czy do wynajęcia w lesie leży z dala od głównych dróg. Upewnijmy się więc, że nawet jesienią czy zimą będziemy w stanie w razie potrzeby dotrzeć do cywilizacji. Dojazd do pracy czy na zakupy nie powinien być przecież drogą przez mękę!

Jak sobie radzić z nieproszonymi gośćmi?

Nieproszeni goście występują w dwóch odmianach: ludzkiej i zwierzęcej. Aby nasz leśny dom do wynajęcia nie musiał obawiać się złodziei, warto na początek dobrze poznać okolicę. Jeśli jest spokojna, a sąsiedzi mieszkają stosunkowo blisko, możemy czuć się bezpiecznie. W każdym przypadku warto natomiast zainwestować w alarm przeciwwłamaniowy. Większym problemem potrafią być goście z lasu.

Jeśli o posesji myślimy jak o działce rekreacyjnej i chcemy założyć na niej piękny ogród, pamiętajmy, by solidnie go ogrodzić – w przeciwnym wypadku narażamy się na wizyty saren, jeleni i dzików. Z kolei zbiorniki wodne będą przyciągały żaby, ropuchy i jaszczurki. Jako że przedostaną się one przez każdy płot, z ich obecnością pozostaje się pogodzić. Nieco gorzej wygląda kwestia owadów – mieszkając w domu do wynajęcia wśród drzew, nie sposób ich obecności uniknąć. Wilgotne okolice potrafią być prawdziwymi wylęgarniami komarów, a suche – much i ciem. Pamiętajmy więc o siatkach na okna, lepach i odstraszających środkach zapachowych. W domu mogą też zjawić się ciekawskie mrówki. Na szczęście na rynku jest mnóstwo skutecznych preparatów przeciw tym owadom.

Wilgoć i mech

Nim skorzystamy z jakiejkolwiek oferty wynajmu czy sprzedaży domów w lesie, sprawdźmy też, czy budynek nie cierpi na problemy z wilgocią. Im bardziej ocieniony dom do wynajęcia, tym większa szansa, że trudno będzie go osuszyć. Przyjrzyjmy się też, czy elewacji budynku nie zaatakowały mchy i glony. Zabezpieczeniem przed nimi będzie skuteczna izolacja termiczna oraz farby silikonowe i silikatowe.

Czy ta lista potencjalnych zagrożeń oznacza, że dom w lesie to zły pomysł? Nic podobnego. Cisza, spokój i kontakt z naturą potrafią bowiem wynagrodzić wszelkie niedogodności.

KOMENTARZE
    Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz