WYCENA NIERUCHOMOŚCI W WARSZAWIE: JAK KSZTAŁTUJĄ SIĘ ŚREDNIE CENY ZA METR W WYBRANYCH DZIELNICACH?

WYCENA NIERUCHOMOŚCI W WARSZAWIE: JAK KSZTAŁTUJĄ SIĘ ŚREDNIE CENY ZA METR W WYBRANYCH DZIELNICACH?

09.05.2022

BlogSponsorowany

Średnie ceny mieszkań w mieście stołecznym wciąż wykazują tendencję rosnącą. Mało kto wie jednak o tym, że dynamika wzrostu cen należy do jednej z niższych, jeśli przeanalizujemy dane z największych polskich miast. Ile dziś kosztuje metr mieszkania w Warszawie? Sprawdźmy!




Jak poznać cenę posesji w mieście stołecznym?


Aby poznać uśrednioną wartość lokalu mieszkalnego, można skorzystać z usług rzeczoznawcy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że za jego czas będziemy musieli zapłacić. W niektórych sytuacjach kwota może nawet przekroczyć tysiąc złotych. Sporo zależy m.in. od tego, czy mamy wszystkie niezbędne dokumenty oraz uregulowany status prawny lokalu.

Na szczęście nie jest to jedyny sposób. Dostępną online, darmową wycenę nieruchomości w Warszawie oferuje SonarHome.pl. Serwis korzysta z algorytmów, które w ułamku sekund porównują wszystkie najważniejsze dane o mieszkaniu.

Przeprowadzona w taki sposób wycena domu lub mieszkania to świetny sposób dla osób, które dopiero zastanawiają się nad sprzedażą lub zakupem posesji w mieście stołecznym. Kwoty, jakie generuje algorytm, są niezwykle dokładne, bo oprogramowanie używa do ich analizy dziesiątek różnych danych.

Ile zapłacimy metr kwadratowy w Warszawie?


Bez względu na to, kto wycenia nieruchomości, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tak duże, zajmujące powierzchnię ponad 500 kilometrów kwadratowych miasto, jak Warszawa, oferuje posesje jednorodzinne w wielu różnych cenach.

Jeśli mamy ograniczony budżet i interesuje nas mieszkanie, gdzie cena za m² nie przekracza 10 tysięcy złotych, to największe szanse na znalezienie takiego lokalu mamy na Rembertowie, Wesołej, Białołęce i Ursusie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to dzielnice „zewnętrzne”, czyli takie, które znajdują się dość daleko od ścisłego centrum.

W parze z dość dużą odległością idzie ograniczony dostęp do usług komunikacyjnych, ze szczególnym wskazaniem na metro. Czasem o wiele lepszym wyborem będzie zakup lokalu mieszkalnego w nieco droższej dzielnicy, np. na Pradze Południe, gdzie ceny są zbliżone do 11 tys. zł. za mkw, ale w zamian zyskujemy dostęp do metra.

Najdroższe miejsca do życia w stolicy to Śródmieście, gdzie ceny zbliżają się już do 15 tysięcy złotych za metr, a także Żoliborz, Wilanów i Wola, gdzie coraz trudniej znaleźć oferty z ceną niższą niż 13-14 tys. PLN. Widać więc dość wyraźnie, że różnice cenowe w granicach administracyjnych Warszawy są spore.

Gdzie ceny rosną najszybciej, a gdzie najwolniej?


Największą dynamikę wzrostu wykazuje Wilanów. Między 2020 a 2021 rokiem ceny wzrosły tam aż o 13%. Na drugim miejscu plasują się Włochy (12%), a podium zamykają Bemowo, Wawer i Białołęka. Najwolniej rosną zaś ceny na Wesołej (2% w ujęciu rocznym), Śródmieściu (4%) i na Bielanach (5%). Średni wzrost cen w Warszawie wynosi 12%.

Jeśli szukamy mieszkania, to największe szanse na zakup mamy na Mokotowie, Pradze Południe i Woli. Na stołecznym rynku nieruchomości można też zaobserwować coraz większą popularność małych, mieszkań o powierzchni użytkowej zbliżonej do 40-50 mkw. Już dziś takie posesje stanowią około 25% bazy lokalowej. Najtrudniej będzie kupić mieszkanie o powierzchni przekraczającej 100 mkw. Ich udział w rynku nie przekracza pięciu procent.