JAK URZĄDZIĆ KUCHNIĘ MINIMALISTYCZNĄ?

JAK URZĄDZIĆ KUCHNIĘ MINIMALISTYCZNĄ?

26.05.2021

BlogSponsorowany

Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie zazwyczaj przebywa bardzo dużo osób. To miejsce, w którym przygotowuje się potrawy, jak i spędza czas z rodziną czy przyjaciółmi podczas wspólnych posiłków. Dużo ludzi w pomieszczeniu może wprowadzać niemały chaos, dlatego dobrym rozwiązaniem jest aranżacja kuchni w stylu minimalistycznym. Dowiedz się, jak stworzyć kuchnię, kierując się zasadą „mniej znaczy więcej”.


Minimalizm – co to właściwie jest? 


Szerokie ujęcie pojęcia minimalizm sprowadza się do filozofii, której głównym przekonaniem jest pozbycie się nadmiaru rzeczy, zbędnych do codziennego funkcjonowania. Najważniejszym celem jest uzyskanie w życiu harmonii oraz czerpanie jak najwięcej radości z małych rzeczy. Minimaliści rezygnują z gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów i skupiają się na rzeczach najważniejszych. Ideologia ta jest określonym stylem życia, który przekłada się na zachowanie, sposób ubierania się i urządzania wnętrz. Coraz więcej producentów mebli tworzy na przykład meble kuchenne z myślą o tych, którzy cenią sobie prostotę i ład. Jednym z nich jest np. ernestrust. Produkty zachwycają subtelnością, a jednocześnie są bardzo praktyczne i funkcjonalne. 


Kuchnia minimalistyczna – przestrzeń idealna


Kuchnia, w której króluje minimalizm to przede wszystkim miejsce zapewniające wyciszenie i odpoczynek. Umiar, z jakim tworzone jest wnętrze, zapewnia relaks, nawet podczas przyrządzania rozmaitych posiłków. Rezygnacja ze zbędnych dodatków i niepotrzebnych dekoracji tworzy przestrzeń, w której znacznie łatwiej zachować porządek. Dzięki temu kuchnia prezentuje się nienagannie niezależnie od pory dnia. Przebywanie dużej liczby osób w kuchni, urządzonej w stylu minimalistycznym, nie wprowadza chaosu. Wręcz przeciwnie – domownicy i goście stają się jeszcze bardziej spokojni, co sprzyja rozmowom i pogłębianiu relacji. Mała ilość rzeczy na kuchennych blatach i odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych, gwarantuje także bardziej efektywną pracę. 


Ściany w minimalistycznej kuchni – stonowane kolory  


Głównym wyznacznikiem stylu minimalistycznego jest prostota. Chcąc uzyskać taki efekt w swojej kuchni, należy wybierać barwy, które są jak najbardziej uniwersalne. Kolory, które sprawdzą się najlepiej w takich pomieszczeniach to: 

  • biel,
  • szarość,
  • grafit,
  • czerń. 

Warto zrezygnować ze zbędnych zdobień w postaci kolorowych tapet. Chcąc wyeksponować jedną ze ścian, lepiej stawiać na naturalne motywy, takie jak surowe drewno czy beton. Takie rozwiązania nadają wnętrzu odrobiny charakteru, jednak nie prowadzą do niechcianego przepychu. 


Geometria i funkcjonalność mebli


Meble w minimalistycznej kuchni mają być jak najbardziej funkcjonalne. Zazwyczaj przybierają prostą postać, która cechuje się geometrycznymi kształtami. Na blatach kuchennych powinno znajdować się jak najmniej rzeczy, dlatego często wybiera się meble, które są bardzo pojemne. Wszystkie niezbędne narzędzia i produkty kuchenne powinny być schowane w szufladach i szafkach, co zapewni jeszcze większy porządek na zewnątrz. Przy takich meblach warto zrezygnować z dodatkowych zdobień, jak i uchwytów, stawiając na nowoczesne systemy, które umożliwiają otwieranie szuflad bez używania drążków. Dzięki temu w kuchni tworzą się gładkie, jednolite powierzchnie, które są dodatkowym akcentem minimalistycznym. 


Inne minimalistyczne rozwiązania 


Aranżując wnętrze kuchni w minimalistycznym stylu, warto pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Najlepiej nadaje się do tego prosta lampa wisząca lub punktowe lampy led, podświetlające blat. Urozmaiceniem w minimalistycznej kuchni jest podświetlanie wnętrz szafek i dna szuflad, co znacznie ułatwia organizację pracy. Jeżeli chce się wprowadzić kilka dodatkowych ozdób, warto wybrać szklane elementy, które nie przytłaczają swoim designem. 

Kuchnie minimalistyczne zaprojektowane w odpowiedni sposób, tworzą doskonałą przestrzeń do gotowania. Taki styl wnętrza, pozwala zachować porządek, który umożliwia odpoczynek, nawet jeżeli w pomieszczeniu dużo się dzieje.