CO ZAMIAST KRASNALI? POMYSŁ NA DEKORACJE OGRODOWE

CO ZAMIAST KRASNALI? POMYSŁ NA DEKORACJE OGRODOWE

13.02.2020

Blog

Któż z nas nigdy nie widział w ogródku figurki jowialnego brodacza w spiczastej czapce? Krasnale ogrodowe dzielą i łączą ludzi bardziej niż gusta filmowe - jedni stoją za nimi murem, inni uważają za kicz i koszmarek będący oznaką wybitnie złego smaku. A są też tacy, którzy postawili sobie za punkt honoru walkę o wolność rumianych nieszczęśników. Jakie ozdoby powinniśmy wybrać do swojego ogrodu, żeby nie paść ofiarą Frontu Wyzwolenia Krasnali Ogrodowych?









Lustra czyli mistrzostwo iluzji


Zastosowanie luster pozwoli nam zmienić ogród w iście magiczne miejsce. Mogą one mieć różne kształty, dzięki którym będą z powodzeniem udawać okna lub drzwi prowadzące w inną rzeczywistość. Odbijają one i multiplikują rośliny, zwierzęta oraz obiekty tworząc efektowne iluzje, a ustawione w odpowiednich miejscach mogą dodatkowo optycznie powiększyć przestrzeń. Duże lustra montujemy w narożnikach i wzdłuż ścian ogrodu, małe natomiast w ten sposób, żeby uwypuklić pojedyncze rośliny. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wybierzmy lustra, które będą odporne na warunki atmosferyczne - akrylowe, plexi lub stalowe.


Kwietniki czyli drugie życie starych naczyń


Wybierając ozdoby do ogrodu zwróćmy uwagę na pojemniki na kwiaty i inne rośliny. Jest to właściwie najprostszy sposób na udekorowanie przestrzeni ogrodowej. Możemy użyć do tego celu różnych przedmiotów, na które nie ma już miejsca w naszym domu - starego roweru, balii, emaliowanych wiaderek, skrzynek po owocach, glinianych mis lub...spodni. Wszystko zależy od naszej inwencji, bowiem większość roślin bez problemu przyzwyczai się nawet do najdziwniejszego kwietnika. Korzyść z tego rozwiązania jest taka, że działamy w duchu “zero waste” pozbywając się niepotrzebnych rzeczy, ale jednocześnie wykorzystując je w innym miejscu.


Topiary czyli “żywe” rzeźby


Koncepcja ta polega na przycinaniu drzew i krzewów w taki sposób, aby utworzył pożądany kształt. Nie wszystkie rośliny nadają się do tego celu - najlepiej aby były wiecznie zielone albo zachowujące zieloność na dłużej. Należą do nich bukszpan, cis, bluszcz oraz drzewa iglaste. Sama technika to wyzwanie nawet dla wytrwałych, bowiem na ostateczne ukształtowanie rzeźby zajmuje zazwyczaj kilka lat. W tym czasie trzeba cały czas przycinać roślinę aby nie utraciła kształtu - możliwe jest również zastosowanie drucianych form, które w tym pomogą. Alternatywą dla ars topiaria jest obsadzenie roślinami stelażu przedstawiającego konkretną formę.


Latarnie i lampiony czyli magiczny nastrój


Praktyczne dekoracje, których nie powinno zabraknąć w naszym ogrodzie. Możemy wybierać spośród setek wzorów dostępnych w sprzedaży albo wykonać własny projekt. Jeżeli wybierzemy ażurowe lampiony, ogród zachwyci nas grą świateł i migotliwych kształtów. Z kolei zastosowanie łańcucha żarówek Edisona napełni przestrzeń ciepłym, nastrojowym światłem, w sam raz na wieczór z przyjaciółmi. Innym rozwiązaniem są lampy solarne - opcja nie dość, że bardzo bezpieczna i funkcjonalna, to jeszcze ekologiczna. Nie wymagają one położenia przewodów ani prac instalacyjnych, a energię czerpią ze słońca. Występują również w najróżniejszych kolorach i kształtach.

Materiał opracowany przez Rynek Pierwotny